فراخوان نظرخواهی پیش‌نویس نهایی «آیین‌نامه طراحی سازه‌های چوبی»

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با انتشار پیش‌نویس نهایی «آیین نامه طراحی سازه‌های چوبی» از تمام اساتید دانشگاه‌ها، مهندسان و صاحب‌نظران دعوت کرد که نظرات تخصصی، پیشنهادها و نکات علمی خود را به این مرکز اعلام کنند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، پیش نویس نهایی آیین‌نامه طراحی سازه‌های چوبی، با همکاری جمعی از اساتید و متخصصان صاحب نظر در دانش مهندسی چوب و مهندسی سازه در قالب کارگروه‌های تخصصی و با بهره‌گیری از تجربیات متخصصان داخلی و آخرین دستاوردهای علمی – تحقیقاتی خارج از کشور تهیه و تدوین شده است.

چوب از قدیمی‌ترین مصالحی است که در اختیار بشر قرار گرفته است و به عنوان مواد اولیه در ساختمان‌سازی به کار می‌رفت. در فرهنگ‌های مختلف برای ساخت خانه از الوارهای چوبی و آجر استفاده می‌شد ولیکن با گذر زمان، کماکان اعتبار و جذابیت خود را حفظ کرده است.

سبک‌سازی، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق‌بندی وکاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی، زیبایی و سازگاری با اقلیم و نداشتن نخاله ساختمانی از جمله مواردی هستند که ساخت سازه‌های چوبی را در ردیف خانه‌های جذاب و مورد اقبال در دنیا قرار داده است. با توجه به این که سازه‌های چوبی عملکرد درخشانی در پیشگیری از خسارات ناشی از سوانح طبیعی ازجمله زلزله دارند از آنها در اغلب مناطق زلزله‌خیز جهان استفاده می‌شود. از آنجا که ایران پدیده زلزله را مکرر تجربه می‌کند، برای پیشگیری ازاین نوع خسارت‌ها می‌تواند به توسعه احداث سازه‌های چوبی مسکونی و تجاری در مناطق زلزله‌خیز خود رو آورد. گام نخست این اقدام شامل شناخت خوب از خواص مهندسی چوب و روش طراحی مهندسی سازه‌های چوبی است، چون سازه های متعارف با تبعیت از آیین‌نامه‌های ساختمانی احداث می‌شوند و طبق آیین‌نامه، سیستم تحمل بار هر سازه‌ای باید مهندسی شده باشد. با توجه به عدم وجود آیین‌نامه طراحی سازه‌های چوبی و روند رو به رشد استفاده از این نوع سازه‌ها لزوم وجود آیین‌نامه طراحی سازه‌های چوبی به عنوان یکی از مستندات مهم دانش فنی پایه برای توسعه به کارگیری سنجیده و دارای توجیه مربوط به چوب و مصالح چوبی در ساخت و سازه‌های مسکونی و تجاری در کشور احساس می‌گردد.

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی امید دارد تا با انتشار پیش‌نویس نهایی «آیین‌نامه طراحی سازه‌های چوبی» و به منظور دستیابی به این اهداف با جمع‌آوری نظرات و دیدگاه‌های تخصصی، در ضابطه‌مند کردن ساخت و ساز در کشور نقش بسزایی را ایفا کند.

دهکده چوبی نیشابور

اساتید، مهندسان و صاحب نظران می‌توانند نظرات تخصصی و پیشنهادهای خود را در خصوص پیش‌نویس آیین‌نامه مذکور تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 16 آذرماه جاری یا به صورت مکتوب به دفتر تدوین ضوابط و مقررات مرکز به آدرس تهران، بزرگراه شیخ فضل‌ الله نوری، خیابان نارگل، خیابان شهید علی مروی، خیابان حکمت تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و یا به پست الکترونیک به نشانی Tadvin.zavabet@bhrc.ac.ir ارسال کنند.

جهت دریافت فایل پیش‌نویس آیین‌نامه به وب سایت مرکز مراجعه کنید.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار