حمایت از نخبگان حوزه علوم زیستی و پزشکی

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در جمع اعضای هیات علمی و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بنیاد ملی نخبگان کشور از پژوهش‌های حوزه علوم زیستی و پزشکی که توانایی وارد شدن به بازار را داشته باشد حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، منتظر افزود: یکی از وظایف بنیاد ملی نخبگان راهبری و هدایت نیروهایی است که نخبگان هر حوزه را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: با همین هدف طرح پزشک پژوهشگر امسال اجرا شد که در این طرح بهترین دانش آموختگان پزشکی عمومی توسط وزارت بهداشت انتخاب می‌شوند و پس از بررسی معیارهای مورد نظر توسط بنیاد ملی نخبگان وارد مراکز تحقیقاتی این بنیاد شده و ضمن بهره‌مندی از حمایت مادی، از امکانات پژوهشی و تحقیقاتی نیز استفاده می‌کنند.

وی افزود: هر سال 100 نفر به این مراکز تحقیقاتی وارد می‌شوند و در نهایت پس از اتمام دوره 7-4 سال تحقیق و تحصیل در این بنیاد، نخبگان فارغ‌التحصیل به عنوان دانشمندان ویژه وزارت بهداشت شناخته می‌شوند.

منتظر همچنین از اجرای برنامه‌های ویژه جهت برترین‌های مقاطع تخصصی و فوق تخصصی و نیز اجرای طرح سرباز نخبه در این بنیاد به عنوان دیگر طرح‌های مهم یاد و تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان بدون دخالت در برنامه‌های روتین وزارتخانه‌های مختلف و بدون ایجاد موازی کاری، روند بهره‌مندی از دانش نخبگان را در سطح جامعه تسهیل می‌کند.

وی ادامه داد: از تاسیس شرکت‌های دانش بنیان تا تصویب طرح‌های موثر در راستای اجرایی شدن آن، توسط بنیاد نخبگان حمایت می‌شود.

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده تا سال 2050 دانشگاه‌ها به معنای امروزی وجود نخواهند داشت و شاید شرایط به گونه‌ای پیش رود که آموزش‌ها بدون وجود دانشگاه اتفاق بیفتد.

وی همچنین تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان آمادگی حمایت از تمامی افراد و پژوهشگرانی که دارای طرح‌های قابل ارائه به جامعه و ورود به بحث صنعت هستند را دارد.

دکتر منیژه خلیلی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این جلسه گفت: طرح تحول نظام سلامت در حوزه آموزش که از ابتدای مهر ماه در حال اجراست گام‌های بلندی به سمت نزدیک‌تر کردن آموزش علم در دانشگاه با نیاز جامعه است.

وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل‌های این طرح، دانشگاه‌ها با توجه به توانمندی‌های موجود در زمینه هر یک از بیماری‌ها به عنوان مرجع شناخته خواهند شد.

وی از دانشگاه هزاره سوم به عنوان یکی از بندهای این طرح یاد کرد و افزود: دانشگاه‌های هزاره سوم صرفا جایگاهی برای کسب نمره نخواهد بود و هر فرد با توجه به علائق و تحصیلات در موضوعات مورد پژوهش از توانمندی قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

دکتر غزنوی رئیس مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این جلسه با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان رتبه 15 را در hindex کسب کرده است، گفت: در مجموعه تحت پوشش دانشگاه پتانسیل قابل توجهی در زمینه فعالیت‌های پژوهشی وجود دارد.

وی ایجاد امکان حمایت از نخبگان و پژوهشگران را توسط بنیاد نخبگان یکی از اقدامات مهم و ارزشمند برشمرد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار