مزارع مازندران نیازمند ۱۵۰ هزار تن کود کشاورزی هستند

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی ملازاده ظهر دوشنبه در گردهمایی یک‌روزه کاربرد تغذیه گیاهی و کنترل کیفی کودها که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد اظهار داشت: عملکرد مناسب و کیفیت محصولات تولیدی نیازمند تغذیه مناسب گیاهان کشاورزی است و بدون تغذیه مناسب نمی‌توان به عملکرد مناسب برسیم.

وی بابیان این‌که چگونگی دستیابی به تغذیه مناسب بسیار مهم است گفت: برای رسیدن به محصول مورد نظربایدروش بهره‌برداری بررسی شود زیرا میزان تغذیه‌ای که خاک می‌تواند در اختیار گیاه بگذارد مشخص است و باید مابقی آن با کود به خاک اضافه شود تا به عملکرد مناسب برسیم.

ملازاده تصریح کرد: مازندران که ۶۰۰ هزار هکتار مزارع باغی و کشتزار دارد ۱۵۰ هزارتن کود نیازمند است درحالی‌که  ۴۶ هزارتن انواع کودهای ازته مصرف می‌شود و این میزان کمتر از متوسط است.

وی میزان کود موردنیازفسفاته را ۲۹ هزارتن برای زراعت استان اعلام کرد و گفت: حدود ۱۲ هزارتن از کود استفاده‌شده که در ارتباط با کود پتاسیم از ۵۰ هزارتن موردنیاز استان پنج هزارتن استفاده‌شده که وضعیت بدتری دارد و نشان می‌دهد فقط در حدود ۱۰ درصد مصرف بهینه کود در اختیار گیاه قرار داده‌شده است.

این مقام  مسئول بابیان این‌که  ر عملکرد به کمتر از ۳۰ درصد ازآنچه که خواسته‌ایم رسیدیم افزود: این امر کشاورزان را فقیرتر کرده و باید بدانند فلوئور پتاسیم برای مزارع برنج بسیار ضروری است درحالی‌که این کود در انبارها با کاهش تقاضا روبرو شده است.

ملازاده تأکید کرد: عملکرد و کیفیت محصولات بدون تغذیه ممکن نیست مواد مغزی یا باید توسط خاک در اختیار گیاه قرار گیرددیا تحت عنوان کودهای ازته، پتاسیم و اوره در اختیار گیاه قرار گیرد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار