طرح های نیمه تمام استان قزوین به بخش خصوصی واگذار شود

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون همتی ظهر دوشنبه در دیدار با رئیس، معاونان ومدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی لازم است مقایسه ای بین استانها بر اساس شاخص های جمعیت، مساحت و تعداد کارکنان و میزان جذب اعتبارات هزینه ای صورت گیرد تا با احصاء سرانه هر کارمند به تفکیک استان ها بتوان با تکیه بر بررسی و تحلیل علمی، جامع و آمارهای دقیق از جایگاه اعتباری استان دفاع کند.

همتی تصریح کرد: در هشت سال گذشته وضع اعتباری کشور بسیار خوب بود به گونه ای که حجم فروش روزانه نفت بیش از سه میلیون بشکه و قیمت هر بشکه نیز بیش از ۱۱۰ دلار بود که در این شرایط نمایندگان استان قادر بودند در کمسیون تلفیق برای تقویت جایگاه اعتباری استان تلاش کنند اما امروز این شرایط وجود ندارد و با مشکلت اعتباری مواجهیم.

همتی با تاکید بر تدوین نظام هزینه درآمد استانی خاطرنشان کرد: بر اساس جهت گیری و تصمیم دولت و مجلس چند استان مشخص باید در یک هفته آینده نظام بودجه ریزی استانی خود را ارائه کنند تا زمینه اسقرار نظام درآمدی مستقل در استان ها فراهم شود که ایجاد سیستم نظام درآمد، هزینه استانی می تواند در بین استان ها رقابت ایجاد کرده و بر اساس ظرفیت ها و قابلیت های هر استان تخصیص اعتبارات صورت گیرد تا به ایجاد نشاط اجتماعی و اقتصادی مناطق کمک کند.

واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی

استاندار با تاکید بر واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی اظهارداشت: استان قزوین ظرفیت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارد لذا سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی را در دستور کار خود قرار دهد تا پروژه های جدید با مشارکت بخش خصوصی با سرعت بیشتری اجرایی شود.

وی گفت: در حوزه آموزش و پرورش، ورزش و بهداشت و درمان ساخت پروژه با اعتبارات دولتی امکان پذیر نیست لذا باید به سمت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی برویم و دولت نقش نظارت، هدایت و کنترل داشته باشد.

همتی با اشاره به بیانات رئیس جمهور در جلسه اخیر هیات دولت برای معارفه استانداران قزوین و سمنان بیان کرد: در این جلسه ریاست جمهوری از قزوین، قم  و سمنان به عنوان استانهایی نام بردند که باید با برنامه ریزی مناسب به علت نزدیکی به تهران زمینه توسعه سریع آنها با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود.

استاندار عنوان کرد: روند افزایش ۱۰ درصد بودجه سالانه کشور به گونه ای است که اگر ظرفیت جدیدی برای فروش نفت ایجاد نشود در مدت ۱۰ سال آینده تمامی اعتبارات و بودجه کشور به بخش جاری و هزینه ای تخصیص داده می شود و این روند در سطح ملی و استانی نگران کننده است.

وی افزود: تاکید رئیس جمهور این است که نباید به بودجه دولتی متکی بود بلکه لازم است به سمت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی حرکت کرد اگرچه نباید از سهم استان از اعتبارات و منابع ملی هم غفلت کرد و از ظرفیت شخصیت های استانی و صاحب نفوذ در سطوح ملی در این زمینه استفاده کرد.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی مغز دستگاه های اجرایی است اظهار کرد: سازمان مدیریت حرکت دهنده دستگاه ها از نظر برنامه و بودجه است و انتظار داریم با نوآوری و خلاقیت در این حوزه تلاش بیشتری صورت گیرد.

استاندار با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیات وزیران به استان قزوین گفت: در آینده نه چندان دور، سفر دکتر روحانی و هیات همراه را در پیش داریم که باید مقدمات آن را با ایجاد فضایی با نشاط فراهم کنیم.

در این دیدار ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریز استان با ارائه گزارشی  از برنامه ها و فعالیت های سازمان اظهارداشت: استان قزوین با یک صدم درصد مساحت و حدود شش درصد جمعیت از نظر ارزش افزوده رتبه ۱۷ کشور را دارد.

وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی می تواند نقش مشاور و امین را برای استانداردر حوزه برنامه ریزی و توسعه استان ایفا کند و با برخورداری از تیم حرفه ای  و تخصصی در این زمینه نقش تصمیم سازی را برای مدیریت عالی استان داشته باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصریح کرد: متاسفانه پایه اعتباری استان قزوین از ابتدا ضعیف بنا شده و درحال حاضر حجم اعتبارات هزینه ای استان ۱۱۳ میلیارد تومان و حجم اعتبارات عمرانی در تمامی سرفصل های استانی و ملی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار