ایجاد خط اعتباری به همراه تخفیف برای تجهیز آزمایشگاه‌های افغانستان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در دیدار وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت: باید خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاه‌های کشور افغانستان برای استفاده از پیشرفت فناوری و علمی ایران ایجاد شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری در دیدار با فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی افغانستان اظهار کرد: ایران و افغانستان دو کشور هم‌جنس هستند و به دلیل قرابت این دو کشور با یکدیگر و نزدیک بودن فرهنگ آنها باید روابط نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: در ایران 4.5 میلیون دانشجو و بیش از یک هزار مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی داریم و در زمینه تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی با کشور امریکا برابر هستیم.

چرخش اقتصاد نفتی کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان

ستاری تصریح کرد: مهم‌ترین اتفاق در حوزه اقتصادی کشور تغییر جهت اقتصاد از سمت اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان است که باعث شکوفایی استعدادهای کشورمان شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در این زمینه شکل گرفته است؛ البته GDP (تولید ناخالص داخلی) این شرکت‌ها زیاد نیست اما قطعا جهش بزرگی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به هیات افغانی حاضر در ایران پیشنهاد می‌کنیم که حتما از دستاوردها و شرکت‌های موجود در پارک فناوری پردیس دیدن کنند تا ببینند ایران چگونه توانسته است از فناوری درآمدزایی و به سمت توسعه علم و فناوری حرکت کند.

ستاری با اشاره به حرکت دانشگاه‌های ایرانی به سمت فناوری گفت: حرکت دانشگاه‌های ایران از پژوهش به سمت تجاری سازی فناوری یکی دیگر از اتفاقات مهمی است که در کشور افتاده و همین موضوع باعث شده است اقتصاد کشور نیز از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان بچرخد.

وی تصریح کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان دیگر نفت و گاز و منابع زیرزمینی اهمیت چندانی ندارد و به استعدادهای جوانان و نخبگان توجه می‌شود و از خروج این افراد از کشور جلوگیری خواهد شد.

ایجاد خط اعتباری تجهیز آزمایشگاه‌ها در افغانستان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به ضرورت ایجاد خط اعتباری برای استفاده کشور افغانستان از پیشرفت فناوری ایران، اظهار کرد: ایران در حوزه‌های علمی و تحقیقاتی مانند حوزه تجهیزات آزمایشگاهی که به توانمندی رسیده است، می‌تواند یک خط اعتباری و تخفیفی ایجاد کند تا کشور افغانستان بتواند از فناوری‌های به روز و با کیفیت بالا بهره ببرد.

ستاری افزود: به طور مثال در حال حاضر ایران در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است که این محصولات را می‌تواند با قیمت پایین و کیفیت بالا در اختیار دیگر کشورها قرار دهد. از این رو به مسؤولان و فناوران افغانستان هم پیشنهاد می‌دهیم از این دستاوردها استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به پیشرفت ایران در حوزه نانو، گفت: ایران پیشرفت‌های بسیار زیادی در حوزه نانوتکنولوژی دارد که نمونه بارز آن در پارک فناوری پردیس شکل گرفته است و دستاوردهای فعالان این حوزه از سطح دانش آموزی تا پس از دانشگاه قابل مشاهده است.

پیشنهاد تاسیس پارک فناوری در کابل

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با ارائه پیشنهادی در خصوص تاسیس یک پارک فناوری در کابل، خاطرنشان کرد: در صورت موافقت طرف افغانستانی، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به این کشور در زمینه ایجاد یک پارک فناوری در کابل کمک کند و نحوه درآمدزایی از فناوری را به اساتید افغانستانی آموزش دهد.

وی تبادل اساتید و دانشجویان را یکی از بارزترین نمونه‌های همکاری علمی بین کشورها دانست و گفت: ایران و افغانستان می‌توانند در زمینه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری داشته باشند و در واقع زیرساخت ارتباطات آکادمیک بین کشورها، این تبادلات است.

به گفته ستاری، انتقال تجربیات ایران در حوزه پیشرفت و توسعه فناوری و علم به افغانستان، یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که می‌تواند به نزدیکی و گسترش همکاری‌ها و ارتباطات بین‌ هر دو کشور کمک کند.

ضرورت تحکیم و توسعه روابط آکادمیک ایران و افغانستان

همچنین در این دیدار، فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی افغانستان، اظهار کرد: کشور افغانستان سال‌ها است که درگیر جنگ است و تمامی فرهنگ و زیرساخت‌های علمی خود را از دست داده است؛ به همین دلیل بسیار علاقه‌مند به همکاری با ایران و استفاده از توانمندی‌های این کشور است.

وی ضمن تشکر از رفتار خوب ایرانی‌ها با مهاجران افغانستانی که سالها است در ایران زندگی می‌کنند، تصریح کرد: کشور افغانستان با مشکلات و کمبودهای زیادی دست به گریبان است و علاقه دارد که برای رفع این مشکلات از کشور ایران کمک بگیرد؛ زیرا افغانستان و ایران اشتراکات فرهنگی زیادی داشته و با یکدیگر هم‌زبان هم هستند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان تحکیم و توسعه روابط آکادمیک ایران و افغانستان را ضروری دانست و گفت: این روابط نزدیک و صمیمی در سطح منطقه نیز انعکاس زیادی خواهد داشت به طور مثال کشور افغانستان نیاز به ظرفیت‌سازی در حوزه اساتید دارد که در این زمینه می‌خواهد از توانمندی ایران استفاده کند.

وی با ابراز نگرانی از سطح پایین تحصیلات اساتید دانشگاهی افغانستان، اظهار کرد: متاسفانه اساتید دانشگاهی افغانستان سطح تحصیلات خوبی ندارند که این برای دانشگاه‌های کشورمان مضر است؛ به همین دلیل از ایران می‌خواهیم برای ظرفیت‌سازی در این زمینه به ما کمک کند و در حوزه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری کنیم.

مومند افزود: یکی دیگر از نیازهای افغانستان مربوط به حوزه تحقیقات و پژوهش است که متاسفانه در این زمینه نیز با کمبودهای جدی روبرو هستیم و از کشور ایران می‌خواهیم این نیاز ما را رفع کنند، البته بانک جهانی قصد دارد چند مرکز تحقیقات در افغانستان ایجاد کند که ما تمایل داریم این کار را نیز با کمک ایران انجام دهیم.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان با اشاره به عدم اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین ایران و افغانستان در سال‌های گذشته، گفت: تفاهم‌نامه‌های زیادی مانند تفاهم‌نامه اعطای بورسیه‌ها که در سال 1391 بین ایران و افغانستان منعقد شد، اجرایی نشدند که امیدواریم مسؤولان ایرانی راهی برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها پیدا کنند.

وی، محدودیت رشته‌های دانشگاهی برای تحصیل دانشجویان افغانستانی و سخت بودن امکان ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان افغانستانی را از دیگر مشکلات موجود عنوان کرد و گفت: کشور آلمان قول داده که به دانشجویان افغانستانی در رشته معدن آموزش‌هایی ارائه کند که ما باز هم ترجیح می‌دهیم ایران نیز وارد این موضوع شود و یک تفاهم‌نامه سه جانبه در این زمینه شکل بگیرد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار