کنترل سرعت وسایل نقلیه اساسی ترین کار در کاهش سوانح رانندگی است

سردار ناصر اصلانی روز دوشنبه در نشست هماهنگی طرح زمستانی پلیس راه و طرح زائران اربعین حسینی در آذربایجان غربی افزود: این امر یکی از عوامل دردسرساز در حوزه ترافیک تمامی کشورهای دنیاست که البته حدود 30 درصد کشورها با اجرای اقدام های فرهنگی و کنترلی توانسته اند آن را مهار کنند و ما نیز باید با سرعت بیشتری به این سمت حرکت کنیم.
وی اضافه کرد: طبق بررسی های انجام شده در ایران و آذربایجان غربی نیز موضوع واژگونی خودروها یکی از مهمترین عوامل بروز تصادف و جان باختن تعداد زیادی از شهروندان است که این امر یکی از نتایج سرعت غیرمجاز به شمار می رود.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی اظهار کرد: پارسال برنامه ریزی خوبی در راستای کاهش تلفات سوانح رانندگی در آذربایجان غربی انجام شده و تعداد تلفات نیز 10 درصد کاهش یافته است ولی در کاهش تصادف های جرحی و خسارتی مشکلاتی در استان وجود دارد که با بهره مندی از خرد جمعی و همراهی همه نهادها می توان این امر را نیز کنترل کرد.
وی فرهنگ سازی با همراهی صدا و سیما، رسانه ها و شرکت های بیمه را امری اساسی در کاهش تصادف در کشور و استان عنوان کرد و ادامه داد: در زمان حاضر بخش مهمی از توان اعتباری بیمه ها به پرداخت خسارت تصادف ها و دیه افراد جان باخته و مصدوم هزینه می شود که در صورت کاهش تعداد این افراد، این شرکت ها نیز می توانند سرمایه گذاری های پیشگیرانه را انجام دهند.
سردار اصلانی بر عزم جدی پلیس برای کاهش روز افزون تلفات و مجروحان سوانح رانندگی به ویژه در جاده های آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: برخورد قاطع با تخلف های حادثه ساز، توقیف خودروهای با 2 تخلف حادثه ساز همزمان، ضبط گواهی نامه رانندگی افراد دارای 30 نمره منفی، کنترل موتورسیکلت سواران و کنترل ناوگان حمل و نقل بار و مسافر به همراه توجه جدی به حل مشکل نقاط حادثه خیز در جاده ها از جمله مواردی است که پلیس برای اجرای آنها اهتمام جدی دارد.
وی با قدردانی از همراهی صدا و سیما و رسانه ها در خصوص ارائه آموزش های فرهنگ ساز برای مردم در خصوص نحوه صحیح رانندگی افزود: آموزش رانندگان و سرنشینان به ویژه کودکان و نوجوانان در این خصوص بسیار مثمر ثمر است و نباید از این امر غافل شد.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی اضافه کرد: اجرای طرح زمستانی پلیس راه و آمادگی زود هنگام و برنامه ریزی شده دستگاه های اجرایی مرتبط امری ضروری است که می تواند در کاهش سوانح رانندگی به ویژه در زمان بارش برف و یخبندان معابر درون و برون شهری تاثیرگذار باشد.
سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به تلاش همه دستگاه های مرتبط در راستای کاهش تصادف های رانندگی به ویژه در فصل سرد سال اظهار کرد: در راستای پیشگیری از بروز سوانح تلخ باید پیش بینی های لازم از سوی نهادهای مسئول و درگیر انجام و برنامه ریزی ها برای ارائه به هنگام کمک ها به حادثه دیدگان اندیشیده شود.
علی اسلامنور گفت: اطلاع رسانی پیشگیرانه در هفته های پیش از آغاز اجرای طرح در خصوص استفاده از وسایل ایمنی و گرمازا در مسافرت های برون شهری ضروری در این فصل و همچنین آمادگی کامل پایگاه های دستگاه های مرتبط به ویژه در مناطق برفگیر از جمله مواردی است که باید مد نظر مسئولان باشد.
وی افزود: استفاده از تجهیزات ایمنی در فصل سرما یک ضرورت حیاتی است و نباید از آن غافل بود.
فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی نیز در این نشست با ارائه گزارشی از اجرای طرح زمستانی پلیس راه سال 93 اضافه کرد: در سه ماه اجرای این طرح در سال گذشته 66 تصادف فوتی، 849 تصادف جرحی و 454 تصادف خسارتی در جاده های استان رخ داد که نتیجه آن مجروح شدن یک هزار و 574 نفر و از دست دادن جان 87 نفر بود.
سرهنگ عباس فرمانی اظهار کرد: در تصادف های صورت گرفته در طرح زمستانی سال گذشته 40 درصد مربوط به تصادف وسیله نقلیه با وسیله نقلیه دیگر و 33 درصد مربوط به واژگونی و خروج از جاده بود که با استفاده از تجربیات پارسال می توان امسال برای کاهش این تعداد برنامه ریزی کرد.
وی ادامه داد: طرح زمستانی امسال پلیس راه فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی همزمان با سراسر کشور از 23 آذرماه جاری آغاز شده و تا 23 اسفندماه و آغاز طرح نوروزی ادامه می یابد.
فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی گفت: 100 تیم محسوس و نامحسوس با همکاری بیش از 400 نفر از عوامل پلیس در اجرای طرح زمستانی پلیس فعالیت می کنند.
در ادامه این نشست اعضای حاضر به بیان اقدام های انجام شده دستگاه های اجرایی مختلف در راستای اجرای هرچه بهتر طرح زمستانی پلیس راه در سال جاری پرداختند و تمهیدات اندیشیده شده برای رفت و برگشت زائران عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی ارائه شد.
قرار است حدود 20 هزار نفر از آذربایجان غربی در این سفر معنوی شرکت کنند.
آذربایجان غربی بیش از 12 هزار کیلومتر بزرگراه، جاده اصلی و فرعی و جاده روستایی دارد که فصل زمستان در آنها با بارش برف، یخبندان و سرمای شدید همراه است.
این استان همچنین 17 گردنه برفگیر دارد که در فصل سرد سال همواره بارش برف در آنها وجود دارد.
2077/2093

انتهای پیام /*

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار