کتاب «ایران؛ مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» رونمایی شد

سازمان ارتباطات اسلامی تلاش کرده است تا کتابی از تصاویر تمام سال‌های ارتباط ایران با سایر کشورها منتشر کند.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه رونمایی کتاب «ایران؛ مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» با حضور آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری، ابوذر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌السلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن زردتشتیان تهران، اسقف محترم کلیسای شرق آشوری و حنیفه محترم ارامنه تهران و ایران و مرجع دینی کلیمیان برگزار شد.

در این نشست ابوذر ابراهیمی ترکمان عنوان کرد: امروز رهبران اقلیت‌های مذهبی در خانه ما هستند و پرتو حسن روی آن‌ها این حضور دوستانه را نشان می‌دهد.

وی سپس از مرحوم سید جعفر شهیدی یاد کرد و در این راستا از وحدتی که در کشور ما بین ادیان نمود پیدا کرده است، گفت.

ترکمان عنوان کرد: سی و چند سال تلاشی که در جمهوری اسلامی انجام شد، به شکلی بود که این تلاش‌ها در راستای توجه ویژه‌ای به همزیستی مسالمت‌‌آمیز بین ادیان باشد و گفتگوهایی که در این زمینه با ادیان مختلف انجام شد، باعث شده تا علاوه بر ایران در خیلی از کشورها نیز این گفتگو انجام شود، از آنجایی در دنیا تصویر در حال گرفتن جای کلمه است، به همین منظور سازمان ارتباطات اسلامی تلاش کرده است تا کتابی از تصاویر  تمام سال‌های ارتباط ایران با سایر کشورها منتشر کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این کتاب در زمان سفر آقای روحانی به نیویورک آماده و چاپ شده است و امروز از آن رونمایی می‌شود.

آیت‌الله تسخیری مشاور رهبر انقلاب در امور جهان اسلام، در ابتدا با خواندن آیه‌ای از قرآن بر و نیکی،  قسط و عدل محوری را از ویژگی‌های ادیان الهی دانست و گفت: پوتین رئیس‌جمهوری روسیه که امروز میزبان او هستیم، در حرف‌های خود اسلام را جزو جدا‌نشدنی تاریخ این کشور دانست؛ چرا که اسلام از قرن هفت وارد شد و در قرن ده میلادی دولت اسلامی تشکیل شد. همان طور که اسلام جزوی از تاریخ روسیه است؛ فرهنگ زرتشتی، مسیحی، کلیمی و آشوری نیز جزو جداناشدنی تاریخ ایران است و اگر بخواهیم تاریخ‌مان را خوب بشناسیم، باید تاریخ این فرهنگ‌ها را دقیقا بررسی کنیم و بشناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انسان باید تابع محبت باشد و دین هم یک مسئله قلبی است که اکراهی در آن نیست. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر ما روابط عادلانه‌ای بین یکدیگر برقرار کنیم، زندگی مسالمت‌آمیزی را در کنار هم خواهیم داشت. این زندگی چند ویژگی دارد که در قانون اساسی هم به آن اشاره شده، یکی از این ویژگی‌ها این است که همه ادیان باید به قانون اساسی و قوانین کشوری جمهوری اسلامی احترام بگذارند. دوم اینکه حقوق مساوی شهروندی باید تا حد ممکن بدون تبعیض بین همه افراد جامعه رعایت شود و مورد دیگر فعالیت‌های عبادی و آیینی هر قومی باید بدون واردشدن خدشه‌ای انجام شود و همه از حقوق سیاسی و اجتماعی و ... برخوردار باشند.

خبر در حال تکمیل است........

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار