معاون سازمان بهزیستی خبر داد: راه‌اندازی 15 خانه امن برای زنان در معرض خشونت

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از نشان دار شدن مهدهای کودک به «مهدهای دوستدار خانواده» خبر داد و اظهار کرد: در تلاش هستیم تا این طرح را در آینده به اجرا دربیاوریم و بر اساس آن مهدهای کودکی که مهارتهای زندگی را به کودکان آموزش می دهند، مشخص کنیم.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حبیب الله مسعودی فرید در نشست خبری به تبیین برنامه‌های حمایتی سازمان بهزیستی از زنان سرپرست خانوار پرداخت و گفت: طبق آمار سال 90، 2.5 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم که 180 هزار نفر از آنها تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

با روند افزایشی طلاق در کشور روبرو هستیم

وی ادامه داد: تا سال 90 عمدتا زنان سرپرست خانوار به واسطه فوت همسر و حدود 12 درصد به علت طلاق مسئولیت زندگی را می‌پذیرفتند؛ اما اکنون با روند افزایشی طلاق در کشور روبرو هستیم و سهم زنان مطلقه در گروه سرپرست خانوار به 35 هزار نفر رسیده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از 180 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان 60 هزار نفر سالمند هستند، گفت: خدمات دیگری نیز به زنان سرپرست خانوار ارائه می‌دهیم به عنوان مثال کمک هزینه تحصیل دانشجویان و دانش آموزان آنها را پرداخت می‌کنیم. اکنون 17 هزار دانشجو و 84 هزار دانش آموز زنان سرپرست خانوار تحت پوشش ما هستند.

فرید افزود: بیمه تامین اجتماعی و بیمه اجتماعی زنان روستایی نیز از سوی سازمان بهزیستی انجام می‌شود. در حال حاضر 54 هزار زن شهری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و 46 هزار زن روستایی تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان هستند.

وی با اشاره به آمار طلاق در کشور گفت: به ازای هر 100 ازدواج 22.6 دهم طلاق بر اساس آخرین آمار رسمی در سال 93 به ثبت رسیده است که ضرورت توجه این گروه را بیش از پیش نمایان می‌کند. همچنین در این مسیر راهکارهای مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به توانمندکردن خانواده‌ها و توانمندکردن زنان سرپرست خانوار اشاره کرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از 53 تا 100 هزار تومان مستمری به زنان سرپرست خانوار در ماه پرداخت می‌شود، گفت: هرچند کمک هزینه‌های دیگری نیز به این خانواده‌ها تعلق می‌گیرد، اما مستمری با میانگین 70 هزار تومان در ماه به هیچ وجه کافی نیست. برنامه چهارم توسعه دولت را مکلف کرده است که 40 درصد حداقل حقوق به زنان سرپرست خانوار پرداخت شود، در حالی که فاصله بسیاری با این رقم داریم و لازم است مجددا در برنامه‌های توسعه‌ای به این اصل توجه شود.

فرید در ادامه به راهکارهای تامین معیشت زنان سرپرست خانوار نیز اشاره و عنوان کرد: در این راستا طرح خدمات مالی خرد را از سال 89 آغاز کرده‌ایم و این طرح در حال حاضر در 15 استان کشور در حال انجام است و بر اساس آن وام‌های بدون ضامن به این افراد پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: زنان سرپرست خانوار گروه‌هایی را با یکدیگر تشکیل می‌دهند و مبالغی را از بانک‌ها وام می‌گیرند تا بتوانند مشاغل خود را راه بیندازند. در حال حاضر 1100 گروه داریم که از این تعداد 900 گروه تا کنون برای بار اول وام دریافت کردند و برخی توانسته‌اند برای بار دوم نیز از بانک کشاورزی وام دریافت کنند. ما با همکاری بانک کشاورزی یک خط اعتباری 100 میلیارد تومانی ایجاد کرده‌ایم که بانک کشاورزی اعلام آمادگی کرده است این رقم را تا 10 برابر هم برای زنان سرپرست خانوار افزایش دهد.

وی افزود: یک برنامه دیگر تحت عنوان گروه‌های همیار داریم. در حال حاضر 900 گروه همیار زنان سرپرست خانوار از ما وام‌های 25 میلیون تومانی دریافت می‌کنند تا بتوانند مشاغلی را راه اندازی کنند.

وی در ادامه به فعالیت 370 کلینیک مددکاری اشاره و عنوان کرد:‌ کلینیک مددکاری در کنار ما هستند تا برای زنان سرپرست خانوار آماده سازی شغلی و مشاوره‌های دیگر را انجام دهند.

مسعودی فرید در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری مسئولیت زنان سرپرست خانوار به کمیته امداد امام خمینی (ره) با توجه به طرح تفکیک وظایف دستگاه‌های حمایتی اظهار کرد: درست است که در حال حاضر بیش از یک میلیون زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و این نظر وجود داشته باشد که این 180 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی به امداد بپیوندند؛ اما در این زمینه باید گفت توجه به فرایندها مهمتر است تا اینکه کار کجا انجام شود.

وی گفت: نمی‌توانیم خدمات حمایتی را از خدمات توانبخشی جدا کنیم. در طرح تفکیک وظایف آمده است که باید خدمات اجتماعی را بهزیستی و خدمات حمایتی را کمیته امداد ارائه دهد در حالی که نمی‌شود این دو را از هم جدا کرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه از سوی دیگر باید از لحاظ قانونی یک نهاد دولتی پاسخگوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باشند گفت: تاکنون ندیده‌ایم کمیته امداد را به مجلس بخواهند و از او سوال کنند. باید سیاست گذار دولت باشد هرچند لازم است مشارکت بخش غیر دولتی را نیز داشته باشیم. تقسیم بندی خدمات حمایتی گروه‌های مختلف بین بهزیستی و کمیته امداد یک تقسیم بندی نادرست و غیرعلمی است و باید فرایند را اصلاح کنیم. در آن صورت تفاوتی نمی‌کند کدام نهاد وارد عمل شود. حتی می‌توانیم از ظرفیت NGOهای قدرتمند نیز به نحو احسن در این راستا استفاده کنیم.

وی در ادامه به فعالیت اورژانس‌های اجتماعی در سطح کشور نیز اشاره و عنوان کرد: اورژانس اجتماعی از چهار بخش تشکیل شده است. بخش نخست خط 123 است. 167 مرکز پاسخگویی به خط تلفن 123 را داریم که سالانه حدود 600 هزار تماس با این مرکز برقرار می‌شود؛ البته یک چهارم از این تماس‌ها با وظایف اورژانس اجتماعی مرتبط بوده است.

فرید افزود: 300 هزار خودروی سیار اورژانس اجتماعی داریم و در مواردی که نیاز به مداخله حضوری هست این خودروها به محل اعزام می‌شوند.

سال گذشته 130 هزار ماموریت ثبت شده است.

وی ادامه داد: بخش سوم مراکز مداخله در بحران هستند که 170 مرکز مداخله در بحران ما در سطح کشور خدمات تخصصی ارائه می‌دهند. در این مراکز افرادی که دچار مشکلات شده‌اند تا 21 روز امکان اسکان موقت دارند البته همه این افراد با حکم قضایی می‌آیند و مرکز اجازه پذیرش ندارد. عمدتا هم گروه‌ههای کودک آزاری و همسر آزاری در این مراکز مداخله‌ای اسکان پیدا می‌کنند تا به مشکلات آنها رسیدگی شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه آیین نامه فوریت‌های اجتماعی در سال 92 در هیئت دولت به تصویب رسید گفت: این در حالیست که فعالیت‌های فوریت‌های اجتماعی از سال 77 شروع شده بود و در آیین نامه مصوب هیئت دولت برای دستگاه‌های دیگر هم وظایفی مشخص شده است و بر این اساس باید کلیه شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت اورژانس اجتماعی داشته باشند، این درحالیست که در حال حاضر 80 هزار شهر بالای 50 هزار نفر جمعیت داریم که اورژانس اجتماعی ندارند و این وظیفه به وزارت رفاه محول شده تا اورژانس اجتماعی را در این شهرها راه اندازی کنند.

وی ادامه داد: البته اورژانس اجتماعی هم سطح بندی شده است و در ابتدا اورژانس اجتماعی سطح سه راه اندازی می‌شود و بعد اگر نیاز بود به سطوح بالاتر ارتقاء پیدا می‌کند.

فرید با بیان اینکه 8.5 درصد از تماس‌ها با اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است که عمدتا اقوام یا همسایه‌ها آنرا گزارش می‌دهند گفت: 7 درصد تماس‌ها نیز مربوط به همسر آزاری است البته این آمارها همگی واقعی نیستند.

وی همچنین به فعالیت 170 پایگاه خدمات اجتماعی در کشور نیز اشاره و عنوان کرد: این پایگاه‌ها با مراکز مداخله بحران تفاوت دارند و عمدتا در مناطق آسیب خیز و حاشیه نشین برپا می‌شوند. در حال حاضر بیش از 900 محله حاشیه نشین در کشور داریم که اگر آمار مناطق آسیب خیز را هم به آن اضافه کنیم به بیش از 1500 محله و منطقه می‌رسد. آمار 170 پایگاه ما در قیاس با این مناطق بسیار پایین است و نیازمند تزریق اعتبار هستیم. برآورد کرده‌ایم هزینه اداره این پایگاه‌های خدماتی در سال 30 میلیارد تومان می شود.

وی در ادامه به نقش آموزش و پرورش در فرزند پروری و کسب مهارت‌های زندگی اشاره و عنوان کرد: همانگونه که بیمارستان‌های دوستدار مادر و کودک داریم در صدد هستیم که طرحی را اجرا کنیم که بر اساس آن لوگویی را به مهدهای کودک با عنوان «مهدهای دوستدار خانواده» اعطا کنیم. این مهدها باید در آموزش مهارتهای زندگی موفق عمل کنند.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر 18 خانه امن برای زنان در معرض خشونت در کشور مشغول فعالیت هستند گفت: در صدد هستیم تعداد خانه‌های امن را در 33 استان کشور تعمیم دهیم. زنانی که دچار مشکلات خانوادگی شده‌اند می‌توانند سه ماه در این خانه‌های امن اقامت کنند. تمایل نداریم کودک یا زنی که دچار مشکل است مجددا به خانواده برگردد تا بازهم آزار ببیند سعی می‌کنیم خانواده‌ها را مکان امنی برای این افراد کنیم تا مشکلشان حل شود. هرچند ما در نهایت به قضات مشاوره می‌دهیم و نمی‌توانیم در این زمینه تصمیم گیری کنیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در تلاشیم تا اواسط سال آینده خانه‌های امن را در 15 استان‌ باقی مانده راه اندازی کنیم گفت: در استانهایی که خانه‌های امن نداریم مراکز مداخله بحران افراد را اسکان می‌دهند. سال گذشته 1200 نفر را در 18 خانه امنی که در کشور داریم پذیرش کردیم و در سال جاری نیز تاکنون 800 مراجعه کننده به ثبت رسیده است.

وی درباره خانه‌های سلامت دختران در معرض آسیب نیز گفت: 31 خانه سلامت دختران در معرض آسیب داریم (البته این دختران آسیب دیده جنسی نیستند) که سال گذشته 506 نفر را پذیرش کردیم و در شش ماهه اول امسال تا کنون 261 نفر که عمدتا زیر 18 سال هستند در این خانه های سلامت اسکان داده شده‌اند. شایع ترین علت فرار از خانه مشکلات درون خانواده چون نزاع، پرخاشگری و اعتیاد است که آمار 90 درصدی را به خود اختصاص می‌دهد. 10 درصد علت فرار از خانه نیز به علت روابط عاطفی، طمع پولدار شدن و غیره است.

به گفته فرید 67 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش ما به علت از کار افتادگی همسر، 63 هزار نفر به علت فوت همسر و 35 هزار نفر به علت طلاق از سازمان بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند. همچنین 16 درصد زنان سرپرست خانوار سن 31 تا 40 سال، هشت درصد زیر 30 سال، 1.5 درصد زیر 20 سال و 36 درصد بالای 60 سال هستند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار