وکیل زنجانی: علیرغم درخواست‌های مکرر تا زمان ارسال پرونده به دادگاه اجازه ملاقات با موکلم را نداشتم

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، رسول کوهپایه‌زاده در ادامه چهاردهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی که صبح امروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، در آغاز دفاعیات خود اظهار داشت: من پیش از آغاز دفاعیات لازم می‌دانم از حسن تدبیر رئیس دادگاه که تا امروز با سعه صدر، حوصله، درایت و رعایت حقوق اصحاب دعوا به خصوص حقوق دفاعی موکل جلسات دادگاه را مدیریت کردم سپاسگزاری کنم.

وی افزود: رعایت حقوق دفاعی موکل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که طرف مقابل دعوا به تعبیری دولت است و موکل من یک شهروند عادی.

کوهپایه‌زاده تصریح کرد: برگزاری دادگاه به صورت علنی نشان از اقتدار، صلابت و سلامت دستگاه قضایی دارد و فرصت مغتنمی را فراهم کرده تا با کمک اصحاب رسانه واقعیات پرونده جهت آگاهی افکار عمومی منتشر شود. من در همین جا ضمن قدردانی از اصحاب رسانه تقاضا دارم همان گونه که کیفرخواست، اتهامات و شکایات علیه موکلم را منتشر کردم دفاعیات ما را هم با رعایت اصل بی‌طرفی نشر دهم.

وکیل بابک زنجانی تأکید کرد: فرمایشات رئیس قوه قضاییه در خصوص تأکید بر استقلال دستگاه قضایی و عدم تأثیرپذیری از هیجانات و تمایلات جناح‌های مختلف سیاسی در رسیدگی به این پرونده مایه امید و دلگرمی همه افرادی است که به دنبال احقاق حق و اجرای عدالت هستند.

وی ادامه داد: من به عنوان وکیل متهم در این پرونده، در این شرایط خاص و جو سنگین سیاسی و هیاهوی رسانه‌ای بعد از لطف خداوند به استقلال و حق‌طلبی دستگاه قضایی امید دارم.

کوهپایه‌زاده با تأکید بر اینکه اصولاً کیفرخواست ماحصل تلاش دست‌اندرکاران در مرحله دادسرا و نتیجه استنباط، استدلال و استمتاج آنها با توجه به داده‌های در اختیار است، گفت: بدون شک این استقلال‌ها و استنباط‌ها همانند هر تلاش و استنباط انسانی دیگر مصون از خطا و اشتباه نیست به ویژه آنکه در مرحله تحقیقات من به عنوان وکیل متهم حضور مؤثر و قابل توجهی نداشتم.

وی تصریح کرد: من تا زمان ارسال پرونده به دادگاه علیرغم درخواست‌های مکرر حتی لحظه‌ای اجازه ملاقات با موکلم را نداشتم به همین جهت در مرحله دادگاه این فرصت وجود دارد تا نهایتاً دادگاه به عنوان داور نهایی بین موکل و مدعی‌العموم صحت کیفرخواست را بررسی و رأی مقتضی را صادر کند.

کوهپایه‌زاده تأکید کرد: نه بنده به عنوان وکیل متهم و نه مسلماً نماینده دادستان هیچ اصراری بر مصون بودن از اشتباه نداریم من بر اساس وظیفه قانونی از حقوق موکلم دفاع می‌کنم که البته در نهایت تشخیص احراز واقعیت و کشف حقیقت با دادگاه است و همه ما باید ضمن اعتماد کامل به دستگاه قضایی در مقابل قانون تمکین کنیم.

وکیل بابک زنجانی گفت: دفاعیات من در دو بخش دفاع شکلی و دفاع ماهوی ارائه خواهد شد که در ابتدا بررسی سابقه و تبیین اوضاع و احوال و ظرف زمانی وقوع بزه‌های مورد ادعا و انتسابی به موکل جهت درک دقیق واقعیت به اطلاع می‌رسد و پس از آن در خصوص هر یک از اتهامات انتسابی یعنی جعل، استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری، پولشویی،‌ اخلال در نظام اقتصادی کشور و در نهایت افساد فی‌الارض دفاع لازم را انجام می‌دهم.

وی با بیان اینکه اولین رکن سازنده جرم عنصر قانونی است، گفت: اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری شبکه سازمان‌یافته برای ارتکاب جرایمی نظیر جعل، استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری، پولشویی به طور عمده و کلان با علم به مؤثر بودن اقدامات در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی اولین بزه انتسابی به موکل من است.

وی با اشاره به ماده یک قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور گفت: ماده یک این قانون در 6 بند ارتکاب اعمالی را که به عنوان جرم اخلال در نظام اقتصادی تلقی می‌شود احصا کرده و ماده 2 این ماده هم تصریح کرده است هر یک از اعمال مذکور در بند‌های ماده یک چنانچه به قصد ضربه زدن به نظام و یا قصد مقابله با آن و یا با علم به مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام باشد در حد فساد فی‌الارض است.

کوهپایه‌زاده گفت: عنصر قانونی که باید بر اساس کیفرخواست مورد توجه قرار گیرد و به موکل صریحاً به عنوان اتهام تفهیم شود در دو بند است بند اول اخلال در نظام پولی یا ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز یا ضرب سکه یا جعل اسکناس و یا وارد کردن عمده آنها اعم طریق داخلی و خارجی و بند دوم اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق سوءاستفاده عمده از فروش غیرمجاز تجهیزات فنی و مواد اولیه در بازار آزاد یا تخلف از تعهدات مربوط در مورد آ‌ن.

ادامه دارد ...

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار