عدم تطابق اساسنامه های سازمان ها با مصوبه شورا تخلف است

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا دبیر در جلسه حسابرسی سازمان های وابسته به شهرداری تهران اظهار داشت: در جریان حسابرسی ها، مشخص شده که صورتهای مالی سازمانها بسیاری از مسائل را افشا نمی کنند. این در حالی است که در دنیا در سازمان هایی همانند شهرداری که نه خصوصی هستند و نه دولتی و نهادهای عمومی محسوب می شوند حسابرسی مالی و عملیاتی بسیار اهمیت دارد و سختگیرانه ترین معیارهای حسابرسی برای آنها در دنیا اعمال می شود چون این سازمانها منابع ملی را در اختیار دارند و در عین حال نظارت های دولتی هم روی آنها وجود ندارد در نتیجه حسابرسی بسیار اهمیت دارد و اگر در این مورد همچون سالهای گذشته مورد غفلت واقع شود هرگز به نظم قانونی پیدا کردن این سازمانها امیدی وجود نخواهد داشت. 

وی اضافه کرد: شهر تهران نیز از نظر فعالیت های اقتصادی اگرچه دولتی نیست اما عملکرد اقتصادی قابل توجهی دارد و از این نظر شفافیت صورتهای مالی سازمانهای وابسته به شهرداری حائز اهمیت است.

دبیر در ادامه به عدم اجرای مصوبه شورا در خصوص اصلاح اساسنامه سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه از زمان تصویب مصوبه شورا مبنی بر اصلاح اساسنامه سازمان ها تا دی ماه سال ۹۳ اقدام عملی صورت نگرفته که با پیگیری های مکرر کمیسیون برنامه و بودجه بالاخره در دی ماه سال ۹۳ اساسنامه های اصلاح شده از سوی شهردار تهران به سازمان ها ابلاغ شد. 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: این درحالی است که شهرداری تهران موظف بود اساسنامه سازمان ها را مطابق با اساسنامه تیپ مصوب شورا تدوین کند و برای تصویب به صحن شورا بیاورد. اما تا این لحظه هیچ اساسنامه ای برای تصویب به صحن ارائه نشده است. 

وی در پایان یادآور شد: از آنجایی که دیده شده بعضا برخلاف مفاد اساسنامه های ملاک عمل؛ اقداماتی صورت پذیرفته؛ باید اساسنامه های ابلاغی به شورا ارسال شود تا اختلاف های احتمالی بین اساسنامه های ابلاغی و اساسنامه تیپ مصوب شورا بررسی شود. چرا که عدم تطابق اساسنامه های سازمان ها با مصوبه شورا تخلف است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار