نقش ترافیک دریایی در آلودگی‌ نواحی ساحلی

نتایج یک بررسی نشان داد که هوای اطراف نواحی ساحلی به دلیل وجود سطح خطرناکی از نانوذرات ناشی از ترافیک دریایی به شدت آلوده است.

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تقریبا نیمی از این ذرات اندازه‌گیری شده، ناشی از ترافیک‌ دریایی هستند در حالی که مابقی این ذرات عمدتا از آلاینده‌های حاصل از دود خودروها در هوا پخش می‌شوند. البته احتراق زیست توده‌ها و آلودگی ناشی از صنایع نیز در تشدید این آلودگی نقش دارند.

«آدام کریستنسون» از متخصصان دانشگاه لوند سوئد گفت: این اولین بار است که سهم نانوذرات‌ در آلودگی هوای ناشی از ترافیک دریایی برآورد می‌شود و برای ارزیابی این آلودگی در نواحی ساحلی از متد جدیدی استفاده شده است.

وی افزود: پیش از این تصور می‌کردیم که آلودگی‌های مربوط به خشکی از کشورهای اروپایی شمالی و نیز پراکنده شدن ذرات طبیعی از سطح دریا سهم قابل بیشتری در آلوده کردن نواحی ساحلی دارند اما بررسی جدید نشان داد که ترافیک دریایی نیز تاثیر قابل ملاحظه‌ای در آلوده کردن سواحل دارد.

به گزارش شبکه اخبار محیط زیست، نانوذرات با وجود آنکه بسیار ریز و کوچک هستند اما می‌توانند به بدن آسیب‌زده و نسبت به ذرات بزرگتر به بخش‌های عمیق‌تر ریه‌ها نفوذ کنند و در نتیجه افراد را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی قرار می‌دهند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار