همکاری بانک صادرات و سازمان حفاظت محیط‌زیست

​تفاهم‌نامه همکاری میان بانک صادرات ایران و سازمان حفاظت محیط‌زیست با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، سیدمحمدمجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس و اسماعیل لله‌گانی مدیرعامل این بانک به امضا رسید.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، ابتکار در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از ورود سیستم بانکی کشور به مسائل محیط‌زیستی، گفت: حساسیت و علاقه نظام بانکی ایران نسبت به موضوع محیط‌زیست قابل تقدیر است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت ابلاغ سیاست‌های کلی محیط‌زیست توسط مقام معظم رهبری، افزود: اعلام آمادگی بانک صادرات برای همکاری و مشارکت در حفظ و ارتقای محیط‌زیست پس از این ابلاغ سیاست‌ها توسط مقام معظم رهبری منجر به امضای نخستین تفاهم‌نامه با محوریت سیاست‌های ابلاغی شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست یکی از مهمترین سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های اتخاذ شده توسط مقام معظم رهبری را تاکید بر مباحث اقتصاد سبز و ضرورت سرمایه‌گذاری برای فناوری‌های سبز و نوین دانست و اظهارکرد: از این رو گام بانک صادرات برای امضای این تفاهم‌نامه در راستای سیاست ابلاغی توسط ایشان است.

وی بانکداری سبز را یکی از جهت‌گیری‌های مهم جهانی برای پیوند اقتصاد و محیط‌زیست برشمرد و گفت: حرکت بانک‌های ایران در مسیر بانکداری سبز از اهمیت بسیاری برای محیط‌زیست و اقتصاد کشور برخوردار است.

ابتکار افزود: در بحث بانکداری سبز، اولویت بخشی به طرح‌های مرتبط با حفظ و ارتقای محیط‌زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید توجیه اقتصادی در برگیری منافع ملی در بلندمدت را برای چنین طرح‌هایی در نظر گرفت.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: به طور مثال اولویت بخشی به سرمایه‌گذاری برای احیای زیست بوم‌های حساس، تالاب‌ها، جنگل‌ها، اکوتوریسم می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های بانکی مورد توجه قرار گیرد.

اسماعیل لله‌گانی، مدیرعامل بانک صادرات نیز در این جلسه با اشاره به قدمت ٦٣ این بانک، گفت: بانک صادرات ایران بزرگترین بانک بورسی و سرمایه پایدار در کشور است.

وی با بیان برشمردن تعداد شعب فعال داخل و خارج ایران، اظهارکرد: هم‌اکنون ٤٣ میلیون ایرانی یا به عبارتی ٦٠ درصد افراد واجد شرایط افتتاح حساب در کشور، مشتری این بانک هستند که خود بیانگر اهمیت نقش بانک صادرات برای مشارکت در پروژه‌های مختلف است.

لله‌گانی ادامه داد: با توجه به مشارکت بانک صادرات در پروژه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، نفت و انرژی و ساختمانی، بانک حساسیت بالایی برای همکاری با پروژه‌های تایید شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست دارد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران از اعلام آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود برای ورود به عرصه اقتصاد سبز، توسعه پایدار و سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های زیست فناوری‌ها و انرژی‌های نوین گفت و اظهارکرد: یکی از مهمترین برنامه‌های بانک معرفی محیط‌زیست به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌ها و اولویت‌های بانک صادرات به مشتریان و ذی‌نفعان این مجموعه است.

وی اشاره‌ای هم به برنامه‌ریزی برای اجرای طرح سپهر پویش توسط بانک صادرات داشت و گفت: این طرح برای تشویق مشتریان به اختصاص درصدی از سود سپرده خود برای حفظ و ارتقای محیط‌زیست اختصاص دارد و کسانی که به این طرح بپیوندند، کارت دوستدار محیط‌زیست با آرم بانک دریافت می‌کنند.

لله‌گانی افزود: این طرح می‌تواند با توجه به چالش‌های هر منطقه از ایران، به یک موضوع خاص اختصاص پیدا کند.

سیدمحمد مجابی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم با اشاره به پیوند و تاثیر دو سویه محیط‌زیست و اقتصاد برهم، اظهارکرد: نگاه و توجه بانک‌ها به حوزه محیط‌زیست به دلیل نقش و جایگاهی که در حوزه اقتصاد دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: یکی از اولویت‌های کنونی در سطح جهان، استفاده از ابزار اقتصاد برای حل مشکلات محیط‌زیستی و حرکت اقتصاد به سمت اقتصاد سبز و تولید ناخالص داخلی به سمت تولید ناخالص داخلی سبز است.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار