پوتین فرمان ممنوعیت صادرات تجهیزات غنی‌‎سازی اورانیوم به ایران را لغو کرد

به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري دانشجو، خبرگزاری روسی راشاتودی با اشاره به سندی که در وبسایت رسمی دولت روسیه منتشر شده است، اعلام کرد که این لغو ممنوعیت «به واردات اورانیوم غنی شده از ایران به روسیه ارتباط دارد.»

براساس این سند، ممنوعیت تأمین کالاها، مواد و تجهیزات لازم برای صادرات اورانیوم غنی‌شده از جمهوری اسلامی ایران دیگر اعمال نخواهد شد.

علاوه بر لغو ممنوعیت فروش این تجهیزات، فناوری‌ها دو کشور می‌توانند در زمینۀ سرمایه گذاری برای اجرای طرح‌های مشترک هسته‌ای نیز همکاری کنند.

به دستور پوتین و براساس برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) همکاری‌های دو کشور در مورد رآکتور اراک و صادرات اورانیوم غنی شده انجام خواهد شد و روسیه اورانیوم کم غنا به ایران ارسال خواهد کرد.

روسیه همچنین در این بخش‌ها، کالاها، فناوری‌ها، خدمات اداری و پشتیبانی برای همکاری‌های هسته‌ای به ایران ارائه خواهد داد.

تصمیم برای صادرات اورانیوم با غنای پایین ایران به روسیه در چاچوب توفق هسته‌ای که میان ایران و کشورهای گروه 1+5 صورت گرفت.

براساس این توافق، ایران باید 98 درصد از اورانیوم غنایِ پایین خود را صادر کند. ایران همچنین موافقت کرده است که برای مدت 15 سال اورانیوم را تا حد 3.67 درصد غنی کند و ذخیره مواد هسته‌ای غنی‌سازی شده آن بیش از 300 کیلوگرم نباشد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار