ایران از دیرباز رنگین‌کمانی از ادیان مختلف بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ابتدای آیین رونمایی کتاب «ایران، مهد زیستی مسالمت‌آمیز ادیان» گفت: ایران از دیرباز رنگین‌کمانی از ادیان مختلف بوده است و ادیان مختلف با هم یک زندگی مسالمت‌آمیز را در کنار هم در ایران ساخته‌اند. این کتاب گزارشی از همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان در ایران است.

وی افزود: این کتاب حاصل سالها تحقیق و مطالعات میدانی در این زمینه است. کتاب در واقع حاصل یک کار مشترک بین گفتگوی ادیان و نمایندگان ادیان مختلف است که در ایران وجود دارند.

در ادامه این نشست، اسقف اعظم عالیجناب سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران در ایران در ابتدای سخنانش با تبریک به خاطر چاپ این کتاب و همچنین تشکر از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی که این مهم را انجام داده‌، گفت: مسلمانان و اقلیت‌های دینی در ایران که تاریخی به عمق تاریخ ادیان دارند، همه با هم برادر و در صلح و صفا در ایران با هم زندگی می‌کنند و این کتاب در شناخت حیات اجتماعی و دینی اقلیت‌های دینی بسیار مهم است؛ چون شناخت، محبت ایجاد می‌کند.

وی افزود: جمع ما در اینجا نشانه محبت بین ماست. جهان امروز در جنگ و خشونت است و صلح و آرامش وجود ندارد و این دلیلی است بر اینکه بشر از تعالیم الهی و تعالیم آسمانی ادیان دور شده است. بر بشر واجب است که وحدت و همبستگی داشته باشد تا موجب صلح و پیشرفت و ترقی در جهان شود.

مارنرسای بنیامین، اسقف کلیسای شرق آشوری در ادامه این مراسم پس از تشکر از برگزاری این‌گونه جلسات در طول سال، گفت: این حاصل نوع نگرش دین مبین اسلام به ادیان توحیدی است. نوع نگرشی که در تاریخ ایران و اسلام در همزیستی مسالمت‌آمیز اسلام با سایر ادیان وجود دارد. پس از گذشت سالیان دراز از زندگی مسالمت‌آمیز، امروز جلسه‌ای برای رونمایی از این نوع زندگی صورت گرفته است.

وی افزود: کتاب حاضر حاوی فرهنگ، ادبیات، مراسم و نوع زندگی ادیان مختلف در کشور عزیزمان ایران است. در ابتدای کتاب از زندگی مردم و مراسم هر دین و قومی که در ایران وجود دارد، گزارش شده است. این کتاب، کتابی مصور است و این زاییده نوع نگرش دین مبین اسلام با سایر ادیان و همچنین امام راحل به اقلیت‌ها و دیدگاه رهبری به ادیان مختلف است.

اسقف کلیسای شرق آشوری تصریح کرد: نتیجه این نوع نگرش و نظام به ادیان، نتیجه بسیار خوبی را به همه نشان می‌دهد که در پایان کتاب به آن پرداخته شده است. این نوع زندگی نتایجی از جمله گفتگوی بین ادیان مختلف را به همراه دارد و امروز ما به عنوان فرزندان ادیان مختلف آنها را ادامه می‌دهیم. این گفتگوها نتیجه‌هایی برای سایر ادیان و نظام در بر داشته است. درخواست ما این است که این نوع جلسات بیشتر شود و همچنین این کتاب در سایر کشورها به سفرا و ارگان‌های مختلف توزیع شود تا بیشتر به این موضوع یعنی آشنایی با این نوع زندگی واقف شوند.

وی گفت: کمیته‌ای در این سازمان تشکیل شود و نمایندگانی از ادیان توحیدی در آن عضو شوند تا این نوع جلسات بهتر برگزار شود و تعامل بین ادیان مختلف بیشتر شود. همچنین با توجه به نزدیکی سال نو میلادی، همان‌طور که در سال‌های پیش‌تر حضور مسئولین سازمان فرهنگ و ارشاد در آن بوده، درخواستمان این است که حضور مسئولان در بین ادیان مختلف بیشتر و گفتمان‌های پرثمری ارائه شود تا پیروان ما با نگاه و نگرش شما آشناتر و همچنین دلگرم‌تر شوند.

دکتر اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان ایران در ادامه این نشست با اظهار خوشحالی از اینکه دولتمردان ما دنباله‌رو آن فرهنگ غنی ایرانی یعنی همزیستی ادیان هستند، گفت: ایران در طول تاریخ ۱۰ هزار ساله خویش این فرهنگ را با خود داشته است. همان‌طور که در ۲۵۰۰ سال پیش کوروش کبیر، آزادی ادیان و زندگی مسالمت‌آمیز مردم در کنار هم را ترویج داد. این اهتمام نشان‌دهنده آن فرهنگ ایرانی است که بنیانگذار آن اشوزرتشت بود که همه پیامبران هم آن را به نوعی در طول تاریخ بیان کرده‌اند.

وی گفت: این کتاب بسیار ارزشمند است چرا که نشان می‌دهد که هر قومی یا فرهنگی هر چند که ممکن است فرهنگ خودش را داشته باشد اما همه دارای یک فرهنگ واحد هستند. همه پیامبران برای وصل کردن آمده‌اند. هیچ پیامبری، مذهب نیاورده است، بلکه همه دین آورده‌اند و ما روحانیون مذهب را اختراع کرده‌ایم. اما همیشه باید یادمان باشد که پیامبران هیچ دعوایی با هم ندارند، بلکه اگر دعوایی وجود دارد بین ماست. حقیقت یکی است و آن چیزی است که آن را پیامبران آورده‌اند.

خورشیدیان با اشاره به اینکه بزرگترین کتاب، کتاب طبیعت و بهترین راه برای رسیدن به آموزه‌های ادیان، علم است، گفت: کار دین، انسان‌سازی است. کار دین این است که ما را به سوی انسانیت ببرد. امیدوارم همه ما روحانیون پیروان خودمان را به این واقف کنیم که هدف از عبادت چیزی جز خدمت به خلق نیست.

وی در ادامه گفت: باید بدانیم که ما اقلیت و اکثریت نداریم. برای من که زرتشتی‌ام هیچ فرقی نمی‌کند که مریضم چه دینی دارد. ما اقلیت نیستیم، بلکه ما هم‌میهنان زرتشتی شما هستیم، همان‌طور که بارها امام (ره) در سخنانش می‌فرمایند که وحدت را باید عملی کنیم. وقتی که در ماده ۱۳ و ۲۰ قانون اساسی روح وحدانیت و خدایی در آن موج می‌زند و ما را هم‌میهنان خود می‌شمارید که اهل کتاب هستیم، باید برابری هم صورت بگیرد.

خورشیدیان با اشاره به ایدئولوژی‌ اومانیسم گفت: در این ایدئولوژی محور، عقل است اما در ایدئولوژی انسانیت‌محور، محور انسانیت است که فرهنگ ایرانی همیشه انسانیت‌محور بوده و نماد آن امام حسین (ع) است که در پی دفاع از مظلوم، جان و مال و خانواده خود را فدا کرد. ما باید برای مبارزه با داعش‌ها فقط دانش بیاموزیم که می‌تواند نجات‌‌بخش باشد.

دکتر گلستانی‌نژاد مرجع دینی کلیمیان ایران در ادامه مراسم رونمایی از کتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» با اشاره به جمله‌ای از کتاب مزامیر حضرت داوود، گفت: این جمله دلالت بر سبقت ما یهودیان و کلیمیان که هم‌کلام با حضرت موسی (ع) بودیم و هستیم، دارد و ما در ایران به عنوان کلیمی شناخته‌ شده‌ایم و این را از آنجا داریم. چندهزارسال قبل این آیه در مزامیر داوود آمده است و امروز حقیقت امر را ما می‌بینیم که ادیان الهی در کنار هم زندگی می‌کنند. کتاب امروز، کتاب اصیل و واقعی است که روشنگر زندگی ادیان توحیدی است. من همیشه می‌گویم مرکزیت ما ادیان خداست و آن کسی که از خدا فرار می‌کند یک کافر بیش نیست. ادیان دینی در ایران مانند یک کلاف هستیم که سرِ آن با یک گره مشترک شده و آن گره محکم، ایمان به خداست.

وی افزود: ما دوشادوش همه ایرانی‌ها بوده‌ایم و هستیم و ابتدا ایرانی بودن خودمان را صحه می‌گذاریم و بعد از آن مذهب و دینمان را بیان می‌کنیم. باید بگویم من یک ایرانی کلیمی هستم. من از همه تشکر می‌کنم که به ما اجازه داده شده که طبق قانون خودمان مراسممان را انجام دهیم.

در پایان این مراسم از کتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» رونمایی شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار