نیازمند افزایش 55 هزار نفری ظرفیت خوابگاه‌ها هستیم

معاون وزیر علوم، با بیان اینکه ظرفیت مجردی خوابگاه‌های دانشجویی 255 هزار نفر است و نیازمند افزایش 55 هزار نفری هستیم، تصریح کرد: در برنامه پنجم استارت احداث هیچ خوابگاهی زده نشد و صرفاً خوابگاه‌هایی که از قبل شروع شده بودند، تکمیل شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، دکتر مجتبی صدیقی در دیدار با رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ضمن ابراز رضایت از بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی، گفت: اینکه یک دانشجو حس کند امکانات دانشگاه در حال تغییر و نوسازی است، بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در سطح دنیا اصولاً تغذیه دانشجویی وظیفه دانشگاه‌ها محسوب نمی شود، افزود: فرهنگ و شرایط ما ایجاب می کند نگران تغذیه و سلامت دانشجویان باشیم.

صدیقی تاکید کرد: باید این فرهنگ در میان دانشجویان نهادینه شود که تنوع غذایی در دانشگاه وجود دارد و از هر نوع غذایی با قیمت‌های متفاوت می توان استفاده کرد.

وی خواستار برگزاری جلسات توجیهی در ابتدای سال تحصیلی و همزمان با واگذاری خوابگاه به دانشجویان شد و گفت: با برگزاری چنین جلساتی باید دانشجویان را متعهد به رعایت قوانین و مقررات خاص کنیم.

صدیقی تاکید کرد: باید حضور بخش خصوصی در حوزه خوابگاهی را مغتنم بشماریم؛ چراکه بخش خصوصی هر جا احساس کند سرمایه گذاری امن وجود دارد، به صحنه می آید.

معاون وزیر علوم، اظهارامیدواری کرد: در برنامه ششم بتوانیم به بحث خدمات و رفاه دانشجویی توجه بیشتری داشته باشیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، همچنین درباره تخصیص اعتبار هشت میلیارد و 500 میلیون ریالی برای تجهیز سالن‌های بدن سازی، تعمیر خوابگاه‌ها، زمین چمن مصنوعی و امور مربوط به سلف سرویس دانشگاه‌ها قول مساعد داد.

دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه کارکنان دانشگاه علی رغم وجود برخی نقایص، با نشاط و روحیه کار می کنند، گفت: هر کسی شغل خود را دوست داشته باشد، خوشبخت ترین انسان‌ها است.

وی از تدوین برنامه ده ساله برای ارتقای خدمات دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد و افزود: در خصوص احداث خوابگاه‌ها نیاز به حضور خیرین خوابگاه ساز داریم، البته در این خصوص اقداماتی را انجام داده‌ایم ولی به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی استان امکان پذیر نبوده است.

صادقی تصریح کرد: 50 دانشجوی دکتری حدود 20 ساعت در هفته با حقوق قانون کار در بخش‌های مختلف دانشگاه محقق اردبیلی فعالیت می‌کنند.

صادقی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی تنها دانشگاه دولتی استان است، تصریح کرد: انتظار می رود امکانات پایه در دانشگاه ما در استان وجود داشته باشد.

افزایش کیفیت اولویت اصلی وزارت علوم است

معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم،گفت: افزایش کیفیت اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، همچنین در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه افزایش کیفیت اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌ها است، گفت: خدمات دانشجویی گرچه ممکن است یک امر فرعی باشد، ولی اگر به خوبی به این موضوع پرداخته نشود، وظیفه اصلی دانشگاه را نیز متاثر خواهد کرد؛ چرا که اگر دانشجویی دارای تغذیه و اسکان مطلوبی نباشد، وضعیت درسی مطلوبی نیز نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در بحث خوابگاه‌ها، متاسفانه در برنامه پنجم به دلیل پیش بینی صورت گرفته، احداث خوابگاه جدیدی شروع نخواهد شد، افزود: ظرفیت‌های خوابگاهی اضافه شده نیز، یا خوابگاه‌های نیمه کاره برنامه چهارم بوده‌اند و یا خوابگاه های خیرساز.

صدیقی با بیان اینکه حداقل باید 15 درصد ظرفیت فعلی خوابگاهی را برای رفع نیاز متقاضیان افزایش دهیم، تصریح کرد: در برنامه ششم به دنبال ایجاد تشویقات و تسهیلات برای بخش خصوصی هستیم، تا بتوانیم بخش خصوصی را وارد امر خوابگاه سازی کنیم.

معاون وزیرعلوم با بیان اینکه اجر و پاداش خوابگاه سازی، قطعاً از مدرسه سازی و مسجدسازی کمتر نیست، خواستار تبیین قداست آموزش عالی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم خیرین را به دانشگاه بکشانیم و از این ظرفیت در امر خوابگاه سازی استفاده کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، با بیان اینکه برخی از خدمات آموزشی نیز در حوزه دانشجویی مطرح است، گفت: دانشجویان دکتری داخل، بخشی از تحصیلات خود را در خارج از کشور طی می کنند و از استاد راهنمای خارجی نیز استفاده می کنند که تعداد این دانشجویان را از 800 نفر در سال گذشته به هزار و 300 نفر در سالجاری افزایش داده ایم.

وی با بیان اینکه دانشجوی سالم نیازمند امکانات و تسهیلات لازم در دانشگاه است، افزود: خوشبختانه دانشگاه محقق اردبیلی توجه ویژه ای به حوزه دانشجویی داشته است و ما نیز در بحث افزایش امکانات و مشاوره تربیت بدنی نیز مساعدت های لازم را انجام می دهیم.

صدیقی با بیان اینکه ارتقای اعضای هیات علمی و افرادی که امکان سرمایه گذاری روی آنها وجود دارد، مورد توجه ما است، تصریح کرد: شرایط 42 نفر مربی دانشگاه محقق اردبیلی بررسی شود و افرادی که دارای حائز شرایط باشند، معرفی شوند تا مقدمات ادامه تحصیل و ارتقای آنها انجام شود.

وی با بیان اینکه سیاست نخبه پروری در حوزه معاونت دانشجویی دنبال می شود، خاطرنشان کرد: در بخش صندوق رفاه نیز دانشجویان درس خوان و دارای وضعیت تحصیلی بهتر در اولویت دریافت تسهیلات قرار می‌گیرند.

معاون وزیرعلوم در پایان با بیان اینکه ارتباط ما با دانشگاه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها از طریق جلسات منظم با مناطق 9 گانه است، گفت: مناطق نیز یک سری کارهای روتین را باید با ستاد در جریان گذاشته و به ستاد فکر و ایده ارائه کنند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار