تاسیس سازمان همکاری‌های بین‌المللی ایران

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی از ارائه پیشنهاد تاسیس سازمان همکاری‌های بین‌المللی ایران (ایریکا) خبر داد.

دکتر محسن قرنفلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس دانشگاهی ایسنا، بااشاره به نامه‌نگاری و رایزنی جهت تاسیس ایریکا، گفت: با تاسیس این سازمان تلاش می‌شود از طریق رشد و توسعه علمی فن‌آوری به توانمندسازی نیروی انسانی در جهت ارتقاء سطح زندگی در سطح بین‌الملل و کشورهای جهان اسلام مبادرت گردد. گسترش‌ آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت، توسعه مهارت‌های پژوهشی، تبادل‌ فن‌آوری‌های نوین، تعاملات فرهنگی و گسترش همکاری‌های بین‌المللی در راستای توسعه پویا و پایدار به عنوان نقش‌های اصلی این سازمان پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه تاسیس این سازمان ضروری است، اضافه کرد: قطعا قصدی مبنی بر متمرکز کردن فعالیت‌های فعلی در سطح بین‌المللی وجود ندارد و تنها ظرفیتی به سایر ظرفیت‌های کشور افزوده خواهد شد زیرا چنانچه این سازمان تاسیس شود، همکاری‌های بین المللی در عرصه علمی و فناوری‌ در کشورهای دیگر نیز انجام می‌شود.

قرنفلی بااشاره به لزوم همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط از جمله وزارتخانه‌های امورخارجه، علوم و بهداشت، معاونت‌ علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و... افزود: بخش اجرایی این سازمان به عهده جهاددانشگاهی خواهد بود و پیشنهاد تاسیس این سازمان نیز از جهاددانشگاهی به وزارت امور خارجه ارائه شده که در حال بررسی‌های تکمیلی است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی افزود:‌ در واقع پیشنهاد اصلی این بوده که این سازمان در بودجه سال 95 پیش بینی شود و سال اول تاسیس آن به تهیه اساسنامه،‌ تکمیل مطالعات، تهیه شیوه تعامل بین دستگاهی و غیره اختصاص یابد. تاسیس سازمان مذکور غیردولتی پیش‌بینی شده ولی این مجموعه قطعا" بی‌نیاز از کمک‌های دولت نخواهد بود و در مسیر دستیابی به اهداف ترسیم شده، نیازمند سازماندهی و حمایت‌های همه جانبه نظام جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به این‌که فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی در سه سطح انجام می‌گیرد، گفت: این سه سطح شامل آموزش عالی، آموزش علمی کاربردی، آموزش تخصصی و مهارت‌های پیشرفته است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی در مورد فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در سطح آموزش عالی توضیح داد: جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش عالی دارای دو دانشگاه علم و فرهنگ و علم و هنر بوده و همچنین 6 موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در استان‌های خوزستان، اصفهان، همدان، رشت، کرمانشاه و خراسان رضوی فعالیت دارند که از ابتدای سال 94 سه موسسه‌ای که در رشت، همدان و کاشمر فعالیت می‌کردند به صورت مستقل اداره شده و از شعب دانشگاه علم و فرهنگ خارج شده‌اند که این امر ارتقاء این موسسات محسوب می‌شود.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار