سلامت روان عامل موثر در تقویت بنیه علمی دانشجویان

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت بیان کرد: اگر بتوانیم به سلامت روان دانشجویان کمک کنیم، آنها در زمینه تحصیل، پژوهش و مسائل علمی تقویت می‌شوند.

سید مرتضی موسوی خوشدل رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن تاکید بر اینکه عملکرد مراکز مشاوره دانشگاه‌ها تا کنون رضایت بخش بوده است گفت: عملکرد این مراکز تاکنون خوب بوده است و می‌تواند بهتر باشد اما بهبود این عملکرد به برنامه ریزی کلان، بودجه و مسائلی از این دست نیاز دارد.

وی افزود: مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها دارای دو عملکرد هستند. عملکرد اول مربوط به دانشجویانی است که مشکلات خاص دارند و اگر به آن‌ها کمک نشود نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند و موفق باشند که در این زمینه مراکز مشاوره دانشگاه‌ها موفق عمل کرده‌اند.

موسوی رویکرد مهمتر مراکز مشاوره دانشگاه‌ها را توانمندسازی دانشجویان دانست و تاکید کرد: اگر بتوانیم به سلامت روان دانشجویان کمک کنیم دانشجویان در تحصیل، پژوهش و مسائل علمی تقویت می‌شوند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: در زمینه مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها به نظر می‌رسد که در بین کشورهای منطقه ایران تقریبا از رتبه اول برخوردار است و عملکرد این مراکز در بسیاری کشورها مانند ایران نیست.

موسوی «مهارت نه گفتن» ، مدیریت زمان، کنترل بحران‌های عاطفی را از جمله مهارت‌های توانمندسازی دانشجویان خواند و گفت: در بحث توانمندسازی دانشجویان مجموعه‌ای از مهارت عمومی به دانشجویان آموزش داده می‌شود و مهارت‌های عمومی آنان و راندمان کاری دانشجویان افزایش می‌یابد.

وی گفت: اخیرا مراکز مشاوره دانشگاه‌ها مهارت‌های پس از دانشگاه از جمله روشهای کارآفرینی، پیدا کردن شغل و مسائلی از این دست را نیز آموزش می‌دهند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت درباره پیگیری دانشجویانی که پس از مدتی دیگر به مرکز مشاوره مراجعه نمی‌کنند نیز بیان کرد: اگر در مرکز مشاوره دانشگاه احساس شود مشکل دانشجو حاد است و نیاز به پیگیری دارد مشکل وی را پیگیری می‌کنیم.

موسوی ادامه داد: طرح «استاد مشاور» سه سال است که در دانشگاه علم و صنعت اجرا می‌شود. در این طرح درسی به نام «مهارت دانشجویی» به دانشجویان تدریس می‌شود که مهارت‌های مربوط به سلامت روان و مهارت‌های آموزشی را به دانشجویان آموزش می‌دهد.

وی اظهار کرد: درس «مهارت دانشجویی» در کارنامه لحاظ می‌ود اما نمره‌ای به آن اختصاص داده نمی‌شود.در عین حال کلیه دانشجویان ملزم به گذراندن این درس هستند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت درباره طرح استاد مشاور افزود: در این طرح هر 15-10 دانشجوی ورودی جدیدی به یک استاد مرتبط می‌شوند و این دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های درسی،‌روانشناسی، مالی و فرهنگی از استاد خود کمک بگیرند.

موسوی گفت: برای اساتید کارگاه‌های مختلف برگزار کرده‌ایم و دانشجویان تا دو سال به شکل رسمی می‌توانند از حمایت این اساتید برخوردار شوند که البته معمولا پس از پایان این دو سال ارتباط دانشجو و استاد استمرار می‌یابد.

وی تبلیغات داخلی محیطی را عامل جذب دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه خواند و گفت: مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت در سالهای 91 و 93 به عنوان مرکز مشاوره ملی برگزیده‌ کشور شناخته شد و این مسئله به دلیل تعامل خوب و افزایش حجم فعالیت‌های مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت شده است.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت ارائه خدماتی از جمله برگزاری برنامه‌هایی در داخل دانشگاه، مسابقات مختلف و کارگاه‌های مشاوره را از دیگر عوامل مراجعه به مرکز مشاوره دانشگاه برشمرد و بیان کرد: مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت تلاش می‌کند ارتباط خوبی با دانشجویان برقرار کند.

موسوی از ارتباط مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت با سایر ادارات دانشگاه این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: به دلیل ارتباط خوب با دانشجو، حجم و تنوع فعالیت‌ها و کیفیت آن‌ها موفق عمل کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌بر اساس قوانین دانشگاه هر دانشجوی کارشناسی که دو ترم مشروط شود به مرکز مشاوره دانشگاه ارجاع خواهد شد و اگر این دانشجویان به مرکز مشاوره رجوع نکنند اجازه‌ ادامه تحصیل ندارند و ما نیز برای پیگیری این مسئله از حمایت معاونت آموزشی دانشگاه برخورداریم.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت علل مشاوره دانشجویان در فصول مختلف را متفاوت دانست و اظهار کرد: مشکلاتی مانند اضطراب در ایام امتحانات و مشاوره ازدواج شاخص‌های مراجعه دانشجویان به مرکز مشاوره دانشگاه است.

موسوی همچنین گفت:‌در مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت از لحاظ هزینه مشکلی نداریم و توانسته‌ایم مشکلات مالی را حل کنیم. دلیل این مسئله هم این است که مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت تحت حمایت معاونت فرهنگی این دانشگاه است و نه معاونت دانشجویی، از این رو کلیه‌ خدمات مشاوره‌ای در دانشگاه علم و صنعت به صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی در پایان ضمن اشاره به افزایش مراجعات دانشجویان رویکرد توانمندسازی مراکز مشاوره دانشگاه‌ها را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار