حضور 10 کشور خارجی در همایش بین‌المللی بیمه و توسعه

رئیس پژوهکشده بیمه از حضور 10 کشور خارجی در بیست‌ودومین همایش ملی و هشتمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، امیر صفری، رئیس پژوهکشده بیمه در نشست مطبوعاتی همایش بیمه و توسعه گفت: کشورهای انگلیس، بلژیک، آلمان، مصر، سوئیس، ژاپن و بحرین حضور قطعی‌شان را برای مکالمات چندجانبه برای تفاهمنامه با شرکت‌های بیمه‌ای در ایران ابراز کردند.

وی همچنین از حضور یک شخصیت علمی و اجرایی خارجی در این نشست خبر داد و گفت: پروفسور ون هولد، استاد برجسته دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان از کشور بلژیک که سابقه 9 سال مدیریت پروژه توانگری مالی اتحادیه اروپا را نیز دارد به عنوان سخنران کلیدی در بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بیمه و توسعه حضور خواهد یافت.

صفری همچنین با اعلام عنوان کلی این همایش گفت: تاکنون 21 همایش برپا کردیم و در بیست‌ودومین همایش بیمه و توسعه نیز که با عنوان کلی توانگری مالی توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه، چالش‌ها و الزامات آن برپا می‌شود، پژوهشکده بیمه قصد دارد دو موضوع محوری توانگری مالی و همچنین توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه را برای بررسی و ارائه پیشنهادات برپا کند.

رئیس پژوهکشده بیمه در ادامه گفت: عنوان همایش امسال توانمندی مدیریتی، توانگری مالی شرکت‌های بیمه است و انتخاب این محور به موضوعاتی در سال‌های 1388 و 1389 مربوط شده که شورای عالی بیمه مصوبه‌ای مبنی بر حذف تعرفه‌ها و آزادسازی نرخ بیمه به تصویب رسانده است.

وی بیان کرد: به دنبال آزادسازی نرخ بیمه و حذف تعرفه‌ها، کنترل در شرکت‌های بیمه و نظارت بر آن جایگزین شده و به همین علت در سال 1390 مصوبه‌ای از طریق آیین‌نامه 69 شورای عالی بیمه به تصویب رسیده تا نظارت و کنترل بر مقدار توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی نظارت و کنترل شود.

رئیس پژوهشکده بیمه یادآور شد: آیین‌نامه 69 در سال 1390 به تصویب رسیده و از آن دوره تاکنون مقدار توانگری مالی شرکت‌ها چند دوره کنترل و اعلام شده و به عبارتی حدود 4 سال است که مقدار توانگری شرکت‌ها را کنترل می‌کنیم و نتایج را برای بیمه‌گذاران و عموم مردم اجرا کرده‌ایم.

صفری در ادامه درباره بخش دیگری از این همایش گفت: محور دوم این همایش توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه‌ای که رئیس کل بیمه مرکزی ایران نیز همسو با موضوع توانگری مالی، توانمندی مدیریتی موضوعی حائز اهمیت می‌داند.

رئیس پژوهکشده بیمه در ادامه افزود: همایش بزرگی که در پیش رو داریم ماهیت علمی- ترویجی برای یافتن راهکارهای علمی در صنعت بیمه است تا بتواند از طریق این همایش که محفلی برای دانشگاهیان و متخصصان صنعت بیمه است تاثیرگذاری در سیاست این صنعت داشته باشد.

صفری با اعلام اینکه با اظهار نظر شخصی خود درباره آیین‌نامه شماره 69 که قرار است در این همایش بررسی شود، گفت: یکی از نقاط مثبت این آیین‌نامه لحاظ کردن ظرفیت ریسک شرکت‌های بیمه در محاسبات مقدار توانگری مالی شرکت‌هاست و نقطه ضعف آن نیز عدم اطلاعات ریسک عملیاتی شرکت‌های بیمه و ناتوانی در محاسبه میزان ریسک عملیاتی مدیریت شرکت‌های بیمه است.

این گفته صفری در حالی است که از سابقه محاسبه ریسک عملیاتی شرکت‌های بیمه در اروپا 40 سال می‌گذرد و اتحادیه اروپا در محاسبه توانگری مالی ریسک عملیاتی مدیریت شرکت‌ها را به صورت جدی گزارش می‌کند.

صفری همچنین با ابراز امیدواری از ماحصل برپایی این همایش گفت: امید است تا پایان آذرماه گزارشی درخصوص نحوه محاسبه ریسک عملیاتی از سوی پژوهشکده بیمه به شورای عالی بیمه مرکزی ارسال کرد و اینکه روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری این ریسک وجود دارد روش در نظر گرفتن این ریسک از سوی پژوهشکده بیمه بهره‌گیری از اطلاعات مورد نظر شرکت‌های بیمه برای پوشش است که براساس این اطلاعات موجود محاسبه ریسک عملیاتی مدیریتی اندازه‌گیری خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این نشست با ابراز خرسندی از استقبال متخصصان و دانشگاهیان برای ارائه مقالات گفت: 135 مقاله به دست پژوهشکده بیمه رسیده است که این تعداد مقاله نشان‌دهنده استقبال خوبی است که از برپایی بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بین‌المللی بیمه و توسعه گردیده است چراکه موضوع توانگری مالی موضوعی تکنیکی است و 80 درصد مقالات به این موضوع اختصاص یافته و 20 درصد باقی در رابطه با محور دوم همایش که توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه است، اختصاص یافته و از این تعداد مقاله هیات داوری حدود 20 مقاله را به عنوان برترین مقالات در همایش ارائه خواهد کرد و امسال برای اولین بار به سه مقاله برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

رئیس پژوهشکده بیمه تصریح کرد: برنامه نظرسنجی یکی دیگر از برنامه‌های همایش است به گونه‌ای که بیمه مرکزی سه عنوان کارکرد و سازگارهای بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث طبیعی را پیشنهاد کرده تا با نظرسنجی از حاضرین همایش عنوان همایش سال 1395 را برای استفاده از ظرفیت‌های بیشتر و برنامه‌ریزی انتخاب و اعلام کنیم.

بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بین‌المللی بیمه و توسعه با حضور 2500 نفر از متخصصان و کارشناسان صنعت بیمه در چهاردهم آذرماه توسط پژوهشکده بیمه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار