دخالت مباحث سیاسی و جناحی از آفات کرسی‌های آزاداندیشی است

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا دخالت دادن مباحث سیاسی و جناحی در تشکیل و نتیجه‌گیری از کرسی‌های آزاداندیشی را از آفات برگزاری این کرسی‌ها دانست.

دکتر "منصور غلامی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، با بیان اینکه انتخاب موضوع بحث در کرسی‌های آزاداندیشی در موفقیت برگزاری این کرسی‌ها نقش موثری دارد، اظهار کرد: در کرسی‌های آزاداندیشی اغلب بحث‌های تخصصی در زمینه‌های فرهنگی، جامعهشناختی، اقتصادی و سیاسی مطرح می‌شود که اگر بحث کرسی به نتیجه منطقی ختم نشود می‌تواند باعث افزایش شبهات شود.

وی شرایط برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را ویژه‌ دانست و گفت: نمی‌توان هر گفتگویی را به عنوان کرسی آزاداندیشی دانست بلکه در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی لازم است تجدیدنظر صورت گرفته و سازوکار اجرایی لازم برای آنها پیش‌بینی شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی جزو برنامه‌های دانشگاه بوعلی‌سینا است، تاکید کرد: از جمله آفاتی که کرسی‌های آزاداندیشی دچار آن شده بودند، بحث دخالت دادن مباحث سیاسی و جناحی در فرآیند تشکیل و نتیجه‌گیری از کرسی‌های آزاداندیشی است.

وی ادامه داد: حاصل این اتفاق عدم رغبت برخی افراد برای شرکت در این نوع کرسی‌ها بود برهمین اساس امسال دانشگاه بوعلی‌سینا در حوزه معاونت فرهنگی ضمن پیگیری برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، تلاش می‌کند تا از موارد تهدید کیفیت برگزاری این کرسی‌ها و موانع تشکیل آن به‌طور جدی و منطقی جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با تاکید بر اینکه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی باید فارغ از مباحث مقطعی انجام شود، عنوان کرد: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی باید فارغ از مباحث مقطعی انجام شود چرا که محیط دانشگاه محیطی است که دانشجو بتواند فارغ از سایر مسائل نظرات تخصصی خود را در محیطی سالم و امن با آزادی‌بیان و اندیشه مطرح کند.

وی اظهارکرد: باید سازوکاری برای جمع‌بندی نظرات و نتیجه‌گیری از بحث‌های کرسی‌های آزاداندیشی تعریف شود تا هدف اصلی از کرسی که همانا رسیدن به یک جمع‌بندی منطقی و علمی در یک موضوع است، حاصل شود.

غلامی با اشاره به اینکه برگزاری نشست‌های متقابل و بدون موضوع واحد با نام کرسی‌های آزاداندیشی مفید فایده نخواهد بود، یادآور شد: برگزاری بحث‌های متقابل صرف، بدون اینکه طرفین به یک موضوع واحد برسند مفید فایده نخواهد بود و می‌تواند تریبون آزاد تعریف شود چرا که در کرسی‌های آزاداندیشی باید نتیجه‌گیری صورت بگیرد.

وی درخصوص نگرانی دانشجویان از دخالت مسئولان حراست دانشگاه که باعث کمرنگ شدن حضور آنها در کرسی‌های آزاداندیشی شده است، تصریح کرد: مسئولان حراست و امنیتی دانشگاه قاعدتا اجازه هیچ‌گونه تجزیه و تحلیل بحث‌های کرسی‌های آزاداندیشی را ندارند و صرفا وظیفه کنترل فضا و جلوگیری از برخوردهای غیرمعقول را بر عهده دارند.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا ادامه داد: باید راهکارهایی ارائه شود که در این فضا صرفا مباحث علمی دانشگاهی مطرح و از هرگونه تفسیر سیاسی از آن جلوگیری شود.

غلامی در پایان با بیان اینکه منتقدان باید اجازه دهند مدیریت‌های فرهنگی دانشگاه وظیفه خود را در فراهم کردن شرایط خوب انجام دهند، تاکید کرد: باید همه تلاش کنیم بدون شعارزدگی و نگاه خاص و از پیش تعریف‌شده، محیط دانشگاه را برای طرح مسائل و نتیجه‌گیری‌های منطقی در کرسی‌های آزاداندیشی فراهم کنیم ضمن اینکه انتقاد از نبود کرسی‌های آزاداندیشی به تنهایی کمکی نخواهد کرد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار