اعلان «سینماحقیقت» رونمایی شد

مراسم رونمایی از پوستر نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» با حضورمحمد تهامی‌نژاد پژوهشگر و پیشکسوت سینمای مستند در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم و با حضور جمعی از مسئولان جشنواره، محمد تهامی‌نژاد از پوستر نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت که توسط «مجید عباسی» طراحی شده است، رونمایی کرد.

تهامی‌نژاد ضمن اظهار خرسندی از طراحی این پوستر در سخنانی عنوان کرد: ما دو تعریف از سینماحقیقت در دنیا داریم؛ یکی تعریفی که در ایران و جشنواره از آن استفاده می‌شود و دیگری تعریفی است که در جهان غرب از سینماحقیقت می‌شود که با تعریف آن در ایران متفاوت است.

وی ادامه داد: در ایران حقیقت را به عنوان یک امر متعالی در نظر می‌گیرند، اما سینما وریته در غرب به دنبال امری متعالی نیست بلکه به دنبال درک مستندساز از واقعیت است. به این عبارت واقعیت بیرونی و درک فیلمساز در غرب، سینماوریته را می‌سازد.

این پژوهشگر سینمای مستند تصریح کرد: در دنیای غرب حقایق به تعداد مستندسازان وجود دارد و هر حقیقتی با دیگری متفاوت است؛ اما در ایران آنچه که سینماحقیقت به دنبال آن است، حقیقتی ثابت در مقابل حقیقت متکثر غرب است. سینماحقیقت در ایران متکثر نیست و به دنبال تعریف ثابت از حقیقت است.

تهامی‌نژاد پوستر نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت را برداشتی از سینماوریته دانست و خاطرنشان کرد:به نظرم آسمان آبی در این پوستر، زلالی اندیشه را نشان می‌دهد. انتظار می‌رود سینماحقیقت در همه جای دنیا، سینمای راستگویی باشد. البته می‌تواند این گونه هم نباشد، وقتی ما درباره واقعیت حرف می‌زنیم اما فیلم واقعی نسازیم و مخاطب را فریب بدهیم.

او ادامه داد: در ذات این سینما، صافی و زلالی به چشم می‌خورد. سینمای مستندی سندی است که مردم می‌توانند به آن اتکا کنند و تماشاگر به این سینما باور دارد. به نظر من در این پوستر، زلالی سینمای مستند به خوبی نشان داده شده است.

تهامی‌نژاد در پایان گفت: متحرک بودن این سینما هم در پوستر به خوبی نشان داده شده است، اما اگر بخواهم بیشتر آن را تفسیر کنم، توجیه کرده‌ام، چرا که برداشت من از این پوستر‌ همان حقیقتی است که ممکن است با حقیقت دیگران متفاوت باشد. خود این پوستر هم می‌تواند جدل‌انگیز باشد که بالاخره حقیقت چیست و شاید به همین خاطر است که همه دنیا به دنبال حقیقت هستند و این حقیقت، سخت به دست می‌آید.

در ادامه این مراسم، دست‌نوشت «مجید عباسی» طراح پوستر نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت توسط شهنام صفاجو قرائت شد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار