حمایت از فعالیت تشکل‌های دانشجویی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رویکرد اصلی دانشگاه گفت: سیاست اصلی ما توسعه علمی، پژوهشی و فناوری، اسلامی‌ و آزاد اندیشی است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، حمید میرزاده در نشستی با جامعه دانشگاهیان دانشگاه آزاد خراسان رضوی تصریح کرد: ما پیشرفت‌های خوبی در سطح دانشگاه آزاد داشته‌ایم و امیدواریم بتوانیم در این مجموعه به کشور خدمت کنیم.

وی ادامه داد:‌ همه انتقاداتی که نسبت به ما صورت می‌گیرد شنیدنی است و ما باید بین همه اقشار مختلف دانشگاه وجهی مشترک ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی انتقادات بسیج دانشجویی از وی اظهار کرد: بسیج دانشجویی یعنی پرچمدار ایمان و علم که بر دو بال رفعت و پویایی سوار است. ما از بسیج دانشگاه انتظار داریم عامل وحدت باشد و در کار بزرگی که ما در دانشگاه آزاد انجام می‌دهیم شریک باشد.

وی با بیان اینکه موتور محرک دانشگاه آزاد اسلامی، اساتید و دانشجویان آن هستند، تاکید کرد: ما مدیون دانشجویان از هر طیفی هستیم و همه آنان را دوست داریم و از فعالیت آنان در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به دکتر شیخ‌الاسلامی رئیس دانشگاه آزاد مشهد گفت: از دکتر شیخ‌الاسلامی می‌خواهم که به همه تشکل‌های اسلامی دانشگاه توجه کند. سیاست دانشگاه، توسعه علم، اسلام و آزاداندیشی است.

در بخش دیگری از این جلسه، عباس شیخ‌الاسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به برگزاری جلسه هیات امنا با دکتر میرزاده در سطح استان اظهار کرد: امروز وضعیت تحصیلات تکمیلی ما به گونه‌ای شده که 240 تن از نمایندگان مجلس حمایت خود را از دانشگاه آزاد اسلامی ابراز کردند. امروز دیگر لازم نیست جوانان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به شهرهای دیگر بروند.

وی با اشاره به تعداد رشته‌های دکتری دانشگاه گفت: سال گذشته ما 10 رشته در مقطع دکترا داشتیم که البته شایسته این دانشگاه نبود و در حال حاضر مقطع تحصیلات تکمیلی را کامل‌تر می‌کنیم. توسعه تحصیلات تکمیلی از سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی با حفظ کیفیت آموزشی بوده است.

شیخ‌الاسلامی افزود: همچنین ما طرح بومی‌گزینی را برای کسانی که می‌خواهند در شهر خود ادامه تحصیل دهند دنبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از طرح‌های ما طرح تجمیع دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است که برای آن از زمین پارکینگ استفاده کرده‌ایم. در حال حاضر تعداد رشته‌های ما در مقطع دکترا به 70 رشته رسیده و 313 رشته نیز در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود تا هرم دانشگاه به سمت تحصیلات تکمیلی حرکت کند.

وی تاکید کرد: سرمایه اصلی ما دانشجویان هستند. این امر به خصوص در واحد مشهد که از بیشترین تعداد تشکل‌های اسلامی برخوردار است از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دنبال این هستیم که این تشکل‌ها نوعی پارلمان دانشجویی را ایجاد کنند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست سبحانی‌نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد بار بزرگی از توسعه علمی کشور را به دوش می‌کشد، تصریح کرد: از مصادیق شجره طیبه در انقلاب اسلامی همین مراکز علمی و دانشگاهی هستند. همین تلاش‌ها توجه نمایندگان را در زمینه توسعه علمی به خصوص تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد جلب کرده و امروز دیگر خانواد‌ه‌ها دغدغه‌ای برای ادامه تحصیل فرزندان خود در نقاط دوردست را ندارند.

وی تاکید کرد: مساله بومی‌گزینی یکی از نکات مثبت دانشگاه آزاد بوده و همیشه از این دانشگاه در مجلس شورای اسلامی حمایت شده است. این درست است که امروز متولی توسعه علمی کشور وزارت علوم است اما دانشگاه آزاد بی‌تردید بیش از نیمی از این وظیفه را بر عهده داشته است.

در ادامه این مراسم، تعدادی از روسا، کارکنان و دانشجویان به ارائه نظرات و انتقادات خود به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پرداختند.

در ابتدا وطن‌پرست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان به عنوان نماینده همه واحدهای دانشگاه آزاد در استان تصریح کرد: جایگاه اساتید دانشگاه آزاد نسبت به سایر دانشگاه‌ها مغفول مانده و در سیستم تامین اجتماعی دیده نشده است.

وی ادامه داد:‌ میزان حقوق و دستمزد اساتید بازنشسته کمتر از سایر اساتید دانشگاه‌های دیگر است. در این زمینه برقراری حق تخصص و محاسبه رتبه علمی اساتید بسیار مهم است.

وطن‌پرست تاکید کرد: همچنین میزان ساعات موظفی ارائه درس نیز در دانشگاه آزاد با دانشگاه‌های دولتی قابل مقایسه نیست. علاوه بر این ما از رئیس دانشگاه آزاد تقاضای اهدای فرصت‌های مطالعاتی برای اساتید را داریم.

ناصری رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد به عنوان نماینده اساتید این دانشگاه در استان اظهار کرد: ما در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 150 عضو هیات علمی تمام‌وقت داریم و در حال حاضر این دانشگاه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی ادامه داد:‌ یکی از مشکلات ما بحث ارتقای اعضای هیات‌های علمی است و هنگامی که پرونده‌ها برای بررسی به تهران می‌رود زمان زیادی صرف ارزیابی آن می‌شود. تقاضای ما این است که با توجه به توانمندی‌های استان این مساله به واحدهای استانی واگذار شود.

سعیدی رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه دانشکده علوم پایه می‌تواند در زمینه‌ پژوهش‌های بنیادی و دانش‌بنیان فعالیت‌های زیادی داشته باشد، گفت: ما باید در جهت تولید ثروت از طریق علم گام برداریم. امروز ما در علوم پایه با کمبود دانشجو مواجه هستیم و باید تلاش شود در دانشگاه آزاد رشته‌های تحصیلی بین رشته‌ای ایجاد شود.

وی اضافه کرد: به این دلیل که در بسیاری از این رشته‌ها تصور این است که فارغ‌التحصیلان جذب دولت نمی‌شوند معمولا کسی سراغ آن نمی‌آید.

سعیدی خاطرنشان کرد: گسترش کرسی‌های آزاداندیشی و ایجاد مهارت تفکر انتقادی و نیز طرح جایزه علمی برای فعالان در حوزه علوم اقتصادی می‌تواند مشوق‌هایی برای دانشجویان و اساتید این حوزه باشد.

در ادامه، داوری نماینده انجمن صنفی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی با اشاره به مشکلات این اساتید اظهار کرد: انجمن صنفی اساتید می‌تواند الگوی خوبی برای سایر واحدها باشد و اگر صرفا به مسایل صنفی بپردازد، یقینا می‌تواند نقش بسیار مهمی در تقویت شرایط اساتید ایفا کند.

وی افزود:‌ ضرورت کاهش ساعات تدریس، خواسته عمده اساتید دانشگاه است. این با سیاست‌های دانشگاه برای تهیه طرح‌های علمی و تولید علم مغایر است.

داوری تصریح کرد: همچنین بهتر است که تبدیل وضعیت و ارتقای کارمندان دانشگاه در مشهد صورت گیرد که گاه در این زمینه سخت‌گیری‌هایی وجود دارد و در بحث امتیازدادن به مقالات با دشواری‌هایی روبه‌رو هستیم.

عضو انجمن صنفی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان تاکید کرد: باید مجلات علمی پژوهشی دانشگاه آزاد توسعه یابد و حق مرتبه علمی نیز در حقوق بازنشستگی اساتید اعمال شود.

علی سلطانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد نیز با بیان اینکه هشت سال چشم‌انتظار ساخت مزار شهدای گمنام در دانشگاه بوده‌ایم، گفت: البته در حال حاضر طرحی به صورت نیمه‌کاره اجرا شده است.

وی در ادامه با قرائت بیانیه‌ای پرداخت که در آن نسبت به موضوعاتی از جمله برگزاری کنسرت و اردوی مختلط در دانشگاه، تشکیل برخی کلاس‌های ارشد با بیش از 30 دانشجو و نداشتن آزمایشگاه میکروبیولوژی در دانشگاه انتقاد کرد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار