سخنرانی رئیس جمهور در سومین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز آغاز شد

سخنرانی رئیس جمهور در سومین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز آغاز شدبه گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در سومین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز که عصر امروز (دوشنبه 2 آذرماه) در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، گفت: در ابتدا مایلم به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران و از سوی ملت ایران حضور شما، عالیجنابان، سران کشور‌ها و دولت‌ها و رؤسای محترم هیأت‌ها، وزرای محترم، دبیرکل محترم مجمع و سایر اعضای هیأت‌های محترم را به سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، خیرمقدم عرض کنم.

روحانی افزود: بدون شک اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز یکی از مهم‌ترین رویدادهای مربوط به انرژی، بویژه صنعت گاز محسوب می‌شود و هدف از این اجلاس، همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع، توسعه همکاری میان کشور‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاست‌ها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین المللی انرژی است.

وی گفت: امیدوارم این اجلاس بتواند فرصت مغتنمی را برای بحث و تبادل نظر پیرامون اهداف و دیدگاههای مجمع، فراهم سازد.
روحانی ادامه داد: علیرغم اهمیت و ضرورت استفاده از انرژی فسیلی، بهره برداری ناپایدار از این منابع انرژی، باعث بروز برخی آسیب‌های اجتماعی شده و آثار منفی بر محیط زیست داشته است و جهان را با مساله خطیر موازنه، میان استفاده از انرژی برای توسعه اقتصادی، و حفظ محیط زیست مواجه ساخته است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پایدار توجه شود، افزود: به همین دلیل پیشنهاد کرده‌ایم، در پیامی از این اجلاس، به کنفرانس کاپ Cop۲۱ که در صدد دسترسی به توافقی بین المللی در مسایل و سیاست‌های مربوط به تغییر اقلیم است و در هفته آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کننده گاز برای همکاری و هماهنگی سیاست‌های اعضای مجمع با توافق‌های بین المللی در مسایل محیط زیست را اعلام نماییم.

روحانی ادامه داد: علاوه بر این خوشبختانه، اخیرا طی اجلاس سران توسعه پایدار ملل متحد که در نیویورک تشکیل و منجر به تصویب اهداف هفده گانه توسعه پایدار و دستور کار توسعه ۲۰۳۰ گردید، انرژی نیز به عنوان یکی از چالش‌های جامعه بین المللی مورد توجه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در پاسخ به دو چالش تغییرات نامطلوب اقلیمی و امنیت دسترسی به منابع اولیه انرژی، بسیاری از جوامع پیشرفته مصرف کننده انرژی، در صدد توسعه و استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر برآمده‌اند.

رئیس جمهور اظهار داشت: گرچه براساس چشم اندازهای معتبر انرژی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، در تامین انرژی مورد نیاز جهان، تا آینده قابل پیش بینی، محدود خواهد بود و برای گذار از دوران سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی طولانی در پیش است.

روحانی گفت: بنابراین، این سؤال مطرح است که، برای تامین انرژی با آلایندگی کمتر و هزینه قابل قبول، در این دوران گذار، چه باید کرد؟

وی خطاب به حضار افزود: تصور می‌کنم بخش مهمی از راه حل این معضل، در دسترس ما است و این موضوعی است که مجمع کشورهای صادر کننده گاز و این اجلاس را اهمیت جهانی می‌بخشد. رئیس جمهوری ادامه داد: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک با منابع غنی قابل استحصال برای دهه‌های آینده، سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص داده است و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطیِ گاز طبیعی، در مقایسه با سایر سوخت‌ها باعث شده تا اهمیت آن به عنوان یک منبع مهم انرژی افزایش یابد.

روحانی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود مصرف گاز طبیعی طی دهه‌های آتی نیز افزایش چشم گیری داشته باشد، گفت: همه کشور‌ها بویژه کشورهای در حال توسعه بر این باورند که گاز طبیعی می‌تواند به عنوان پلی مطلوب، برای گذار از دوران سنتی استفاده از سوخت‌های فسیلی، به دوران بهره برداری بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شود.

رئیس جمهور گفت: علاوه بر این، افزایش تجارت گاز طبیعی باعث افزایش همبستگی میان جوامع شده و به ثبات، امنیت و یکپارچگی در روابط بین المللی کشور‌ها کمک می‌کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بازارهای انرژی، پدیده‌ای ماهیتا پویا است و بازار گاز طبیعی از این موضوع مستثنی نیست. این تحرک هم از طریق پیشرفت فناوری‌ها و نوآوری‌های عرضه گاز، مانند افزایش تولید گازهای غیرمتعارف، شِیْل گاز و توسعه تولید سوخت‌های جایگزین و هم از جانب تغییرات تقاضا مانند نوآوری‌ها در استفاده از گاز طبیعی در تولید برق، حمل و نقل، صنایع پتروشیمی و غیره ایجاد می‌شود.

وی اظهار کرد: به همین دلیل ارتقای جایگاه جهانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در بازارهای انرژی، مستلزم ایجاد نگاهی فراگیر‌تر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آینده خود را به درستی تنظیم کرده و زمینه را برای افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی فراهم کند.

روحانی اضافه کرد: تقویت همکاری کشورهای عضو، نهادینه سازی تبادل تجربیات و دانش فنی میان آن‌ها و اتخاذ سیاست‌های هماهنگ در عرص تولید و بازار، تدابیری است که برای تحقق این هدف لازم داریم.

رییس جمهور ادامه داد که همکاری‌های سازمان یافته و مبتنی بر تفاهم کشورهای تولیدکنندۀ گاز در بازارهای منطقه‌ای از ارکان تعامل بلندمدت کشورهای عضو محسوب می‌شود و می‌تواند موجبات بهره گیری اقتصادی و بهینه سازی انتفاع از منابع محدود و تجدیدناپذیر را فراهم آورد.

روحانی گفت: در فضای تعامل بین کشورهای دوست که دارای منافعی همسو هستند و در یک مجمع بین الدولی که با همدلی اعضای آن ۱۵ سال پیش در تهران پایه گذاری شد، افزایش منافع یک کشور، ضرورتا با زیان عضو دیگر تامین نمی‌شود؛ بلکه منافع هر یک از کشورهای عضو می‌تواند در قالب یک استراتژی واحد جمعی با افزایش منافع جمعی و تسهیم آن به صورت بهتری می‌سر و تأمین شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنر و درایت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، این است که ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالکیت و حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گازی، و نحوه بهره برداری از آن، که طبعا به مصرف، و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می‌یابد، مستمرا زمینه‌های هماهنگی و سازگاری بیشتر سیاست‌های انرژی و همکاری و تشریک مساعی اعضای مجمع را امکان پذیر سازد.

رئیس جمهور اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی جهان، از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید و صادرات گاز طبیعی و مشارکت بیشتر در تامین امنیت عرضه انرژی جهانی برخوردار است.

روحانی گفت: کشور من طی سال‌های گذشته سیاست جایگزینی گاز بجای سایر سوخت‌های فسیلی را به کار بسته و در حال حاضر حدود ۷۰ درصد ترکیب انرژی ایران را گاز تشکیل می‌دهد.

وی یادآور شد: حدود ۹۰ درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبکه سرتاسری توزیع گاز دسترسی دارند و ظرفیت تولید گاز ایران تا ۲ سال آینده به بیش از ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید، اما مقایسه نسبت میزان تولید با حجم ذخایر و بویژه نسبت صادرات گاز طبیعی این کشور به حجم ذخایر آن نشان می‌دهد که محدودیت‌های تحمیلی سیاست‌های بین المللی در گذشته مانع بهره برداری مطلوب ایران از این ظرفیت‌ها شده است.

رئیس جمهور افزود: البته ما معتقدیم این وضعیت با توافق‌های اخیر ایران در مورد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای خود با کشورهای ۱+۵ به سرعت تغییر خواهد کرد و مقدمات این تغییرات وسیع و همه جانبه نیز در سرمایه گذاری‌ها و تصمیماتی که از بدو شروع به کار این دولت صورت گرفته، آماده شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: تداوم افزایش سریع ظرفیتهای تولید گاز ایران در دو سال گذشته این امکان را به ایران می‌دهد که صادرات گاز را به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد.

وی گفت: راهبرد ما بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی از طریق سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز استوار شده است.

رئیس دولت یازدهم افزود: طبعا اولویت همکاریهای بین المللی ما در این فعالیتهای کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز است و من هم اینجا از روسای محترم کشور‌ها و دولت‌های دوست عضو مجمع که در این اجلاس حضور یافته‌اند دعوت می‌کنم، برای ارتقای همکاری‌ها و با حفظ منافع متقابل در سرمایه گذاری‌های ایران برای توسعه منابع عظیم گاز این کشور، که در راستای افزایش سهم مجمع در تولید و تجارت گاز طبیعی در جهان است، مشارکت کنند.

روحانی گفت: بی‌مناسبت نیست یادآوری کنم که چارچوب قراردادهای نفتی و گازی جدید ایران، زمینه جذابی را برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران فراهم می‌سازد و این دولت حمایت خود را از سرمایه گذاری‌های بین المللی در صنعت نفت و گاز اعلام می‌دارد.

وی تاکید کرد: البته ایران علاوه بر افزایش ظرفیت‌های تولید، برنامه‌های گسترش مصرف گاز در داخل و درعین حال افزایش کارایی انرژی و صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف را در دستور کار دارد تا بتواند ضمن بهره گیری داخلی از این انرژی پاک، ظرفیت صادراتی خود را ارتقا بخشد.

رئیس جمهور در پایان این سخنرانی گفت: در پایان بار دیگر از همه عالیجنابانی که با حضور خود شکوه لازم را به این اجلاس تاریخی دادند سپاسگزاری کرده، موفقیت کامل اجلاس و اقامت خوشی را برای همه عزیزان در تهران آرزو می‌کنم.

انتهای پیام/

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار