نرخ باروری کشور افزایش یافت

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: نرخ رشد باروری در کشور در سال 94 به 1.9 رسیده است.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کهگیلویه و بویراحمد، محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در راستای ارتقای نرخ باروری کلی که در یاسوج برگزار شد، افزود: در سال‌های گذشته نرخ باروری در کشور 1.8 بوده است که در سال جاری به 1.9 رسیده است. این امر نشان می‌دهد مردم نسبت به سیاست‌های کلی جمعیت که توسط مقام معظم رهبری بیان شده، حساس شده‌اند.

وی بیان کرد: کاهش نرخ باروری کلی به زیر 2.1 برای کشور در آینده تهدیدی برای سلامت جامعه خواهد بود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تصریح کرد: کاهش نرخ باروری کلی در کشور ناشی از افزایش سن ازدواج است. از سال 45 تا سال 90 سن ازدواج افزایش یافته است و به طور میانگین شش سال اضافه شده است که این افزایش سن ازدواج در بین خانم‌ها بیشتر قابل مشاده است. افزایش سن ازدواج در کلان شهرها از جمله تهران، گیلان، مازنداران و اصفهان بیشتر از سایر نقاط کشور مشاهده می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر تا سال 1430 میانگین سن ازدواج در کشور دو سال کاهش یابد، در این زمان مشکلی در جهت نرخ باروری کلی در کشور وجود نخواهد داشت.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور افزود: بیماری‌های فشارخون، دیابت و نارسایی کلیه بیماری‌هایی هستند که بیشتر برای مادرانی ایجاد می‌شود که در سن بالا ازدواج کرده‌اند و در این سن حامله می‌شوند.

مطلق ادامه داد: سن ازدواج، تعداد ازدواج و طلاق از چالش‌هایی است که در کشور با آن رو به رو هستیم. بخصوص در استان کهگیلویه و بویراحمد که یک استان بومی است نباید با افزایش طلاق و کاهش ازدواج رو به رو باشد. در سال‌های 92-93 ازدواج در کشور 6.5 درصد کاهش داشته است و طلاق نیز در همین دوره زمانی 5.3 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به اینکه فاصله فرزندآوری نیز از جمله مشکلاتی است که در خانواده‌ها وجود دارد، عنوان کرد: هرچه این فاصله بیشتر باشد برای سلامت مادر و جنین مشکل ایجاد خواهد کرد.

مطلق اضافه کرد: در کشور ما سال گذشته یک میلیون و 750 هزار بارداری گزارش شده است که از این تعداد یک میلیون و 530 هزار مورد منجر به فرزندآوری شده است و بقیه به صورت سقط‌های قانونی و غیرقانونی بوده است.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار