پلمب 10 واحد تولید کود شیمیایی در کشور

مشاور معاون وزیر در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاه از پلمب 10 واحد تولید کود شیمیایی در کشور خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایسنا در مازندران، شمس الله ملازاده امروز - دوشنبه - در گردهمایی یکروزه کاربرد تغذیه گیاهی و کنترل کیفی کودها در جهاد کشاورزی مازندران گفت: عملکرد و کیفیت مناسب تولید محصولات نیازمند تغذیه مناسب گیاه است.

وی با اشاره به روش رسیدن به تغذیه مناسب گیاه افزود: من فکر می کنم نیاز مواد غذایی گیاهان بر اساس کنواسیون‌های بین‌المللی و تحقیقات موسسات نیاز مشخصی است که برای رسیدن به تولید 4 تن گندم چه مواردی را نیاز داریم و اینکه خاک تا چه میزانی می‌تواند در رشد محصول تغذیه کند هم مشخص است.

مشاور و معاون وزیر در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاه تصریح کرد: با توجه به میزان اراضی کشاورزی و باغی در مازندران مقدار 150 هزار تن کودهای ازوتی با خلوص 46 درصد برای تقویت خاک نیاز است.

وی افزود: 50 هزار تن کودهای پتاسیم نیاز استان مازندران است و کل کودهای پتاسی در استان 6000 تن بوده و حدود 10 درصد نیاز مناسب را در اختیار گیاه قرار داده شده است.

ملازاده با بیان اینکه عدم تغذیه اراضی مناسب سبب خسارت کشاورز و منافع ملی می‌شود، افزود: کمتر از 30 درصد مواد غذایی مورد نیاز لازم گیاه را به گیاه دادیم و در نتیجه اقتصاد کشاورز را بیش از 70 درصد متضرر کردیم.

وی با اشاره به اینکه 44 هزار تن کود اوره ویژه برنج با پوشش گوگردی تولید شده و توزیع خواهد شد، تاکید کرد: برای کیفی شدن محصولات چاره‌ای جز تغذیه اراضی نداریم و همه ما باید استفاده از کودها را به کشاورزان توصیه کنیم.

وی افزود: کیفیت کود با ثبت و پایش کودها با همت وزیر کشاورزی در حال انجام است و اگر کودها کیفیت نداشته باشد کشاورزان اعتماد خود را از دست خواهند داد.

ملازاده با بیان اینکه در مازندران یک متخلف توزیع کننده کود شناسایی شد و به مجازات خواهد رسید، گفت: تا کنون بیش از 10 کارخانه کودسازی در کشور از 500 میلیون تا یک میلیارد تومان محکوم و پلمپ شدند.

وی افزود: تمام کودهای پتاسه در افزایش پی اچ خاک خنثی هستند و کارشناسان باید با رفرنس و ادله فنی درباره عملکرد کودها و یا مضرات آن سخن بگویند.

مشاور معاون وزیر در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاه گفت: بیش از 90 درصد کود مصرفی جهان کلرورید پتاسیوم است و اکنون 66 هزار تن تولید شده و در راه توزیع است که هر کیلوگرم 1380 تومان قیمت دارد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار