بولیوی خاطرات بدی از استعمار دارد/ آمریکا مانع از برگزاری نشست ما با ایران می‌شد

مورالس، رئیس جمهور کشور بولیوی در سومین اجلاس کشور های صادرکننده گاز، گفت: در گذشته گروه‌های فشار به من فشار وارد می‌کردند که با جمهوری اسلامی نشستی نداشته باشم که این فشارها بیشتر از سوی آمریکا بود. امروز خوشبختانه این مسائل را پشت سر گذاشتیم. ممنون از مهمان‌نوازی رئیس جمهورایران که از ما به مجمع صادرکنندگان گاز دعوت کردند. من به همه روسای عضو سلام عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: همچنین به رئیس جمهور محترم روسیه و ملت روسیه سلام عرض می‌کنم. باعث تاسف است که ما هفته گذشته شاهد اعمال تروریستی بودیم. همبستگی خود را با همه ملت‌ها و دولت‌های جهان که با تروریسم مبارزه می‌کنند اعلام می‌دارم. در سال 2013 که در مجمع صادرکنندگان گاز به روسیه دعوت شدیم تجارب بسیار خوبی به دست آوردیم.

وی اظهار داشت: براساس شناخت، دانش و تجربیاتی که کشورهای عضو دارند بحث تبادل نظر برای صادرات و واردات گاز بسیار مهم است در چارچوب این مجمع به این نتیجه رسیدیم که حق حاکمیت بر منابع طبیعی خودمان را اثبات کنیم.

رییس جمهوری بولیوی گفت: ما در بولیوی نیز توانستیم منابع طبیعی را ملی کنیم. براساس اراده ملت بولیوی امروز بر منابع طبیعی‌مان حاکمیت کامل داریم. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در عرصه بین‌المللی داریم مسئله گرم شدن زمین است. از آنجایی که حاکمیت ملی کشورها از جایگاه مهمی برخوردار است به رغم تلاش استکبار جهانی مفتخرم که بگویم امروز ما حاکم بر منابع طبیعی کشورمان هستیم.

وی اظهار داشت: کشور ما خاطرات بدی از استعمار دارد اما امروز در دنیای دیگری زندگی می‌کنیم خوشحالم که می‌توانم تجربیات خودمان را مبادله کنیم و مانند یکی ید واحده بتوانیم رفتاری هماهنگ و همگون در این مجمع گازی داشته باشیم.

وی گفت: به یمن این اراده ملی امروز ما در بولیوی شاهد جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستیم ما الان شرکای خوبی داریم و تلاش می‌کنیم شرکایی را که با آنها رابطه برد- برد داریم را افزایش دهیم. این امر باعث شده تاریخ گذشته را فراموش کنیم یک زمانی بولیوی دومین کشور فقیر قاره آمریکا بود. اما امروز در حال پیشرفت است.

وی اظهار داشت: من از این فرصت استفاده می‌کنم و از رئیس جمهور ایران می‌خواهم که بپذیرند تا اجلاس چهارم در کشور بولیوی برگزار شود. در پایان از همه مهمانان و به ویژه از رئیس جمهوری ایران تشکر می‌کنم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار