کشته شدن 600 تن در طول 20 سال گذشته/ رکورد زنی آمریکا و چین در شمار فجایع طبیعی

دفتر سازمان ملل در امور کاهش خطر فجایع در گزارشی اعلام کرد: فجایع طبیعی که همچنان در جهان قربانی می گیرد، در طول 20 سال به کشته شدن حدود 600 هزار تن منجر شده است.

دفتر سازمان ملل در امور کاهش خطر فجایع در گزارشی اعلام کرد: "از سال 1995فجایع مربوط به آب و هوا جان 606 هزار تن یعنی 30 هزار تن در سال را گرفته و بیش از چهار میلیارد و 100 میلیون زخمی، ‌بی خانمان و نیازمند بر جا گذاشته است."

بخش اعظم این مرگ و میرها (89 درصد)  در کشورهای کم درآمد اتفاق افتاده و موجب خسارات مالی حدود یک میلیارد و 900 میلیون دلاری (یک میلیارد و 800 میلیون یورو) شده است.

مارگارتا  والستروم Margareta Wahlstrom مدیر دفتر سازمان ملل در امور کاهش خطرات فجایع با ارائه این سند اعلام کرد:" محتوای این گزارش تاکید می کند چرا اهمیت دارد که توافق جدیدی درباره تغییرات آب و هوایی در کنفرانس پاریس که قرار است دسامبر برگزار شود،‌ به دست آید."

نشست پاریس قرار است از سی ام نوامبر تا یازدهم دسامبر در بورژه در شمال پاریس با هدف تصویب قطعنامه ای در زمینه توقف تغییرات آب و هوایی کره زمین برگزار شود. قرار است 195 کشور در این نشست تحت نظارت سازمان ملل متحد شرکت کنند.

هدف دستیابی به  تعهدات کشورها برای مهار کردن افزایش دما به دو درجه سانتیگراد در مقایسه با دوره پیش از صنعتی شدن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، والسترم توضیح داد :"تغییرات، تنوع پذیری آب و هوایی و پدیده های آب و هوایی تهدیدی برای ریشه کنی فقر شدید در جهان است."

وی از کشورها خواست برای انتشار گازهای گلخانه ای، ‌بهبود شهرسازی در سرزمین های خود و جلوگیری از بدتر شدن محیط زیست با یکدیگر همکاری کنند.

براساس این گزارش که منحصرا بر 20 سال اخیر متمرکز شده است، ‌فجایع اقلیمی بیش از پیش به ویژه به سبب افزایش مداوم شمال سیلاب ها و طوفان ها ‌رواج یافته است.

این گزارش افزود:"سازمان ملل پیش بینی می کند، این روند در سال های آینده ادامه خواهد یافت هرچند دانشمندان هنوز به مشخص کردن این مسئله که تا چه حد افزایش این پدیده ها ناشی از تغییرات آب و هوایی است."

طوفان ها هرچند در مقایسه با سیلاب ها کمتر به وقوع می پیوندد،با گرفتن جان 242 هزار نفر ‌مرگبارترین فجایع طبیعی بوده است.

در مجموع، آمریکا و چین بیشترین شمار فجایع طبیعی را از سال 1995 به ویژه به سبب گسترده سرزمینی خود شاهد بوده اند.

اما چین و هند بیشترین شمار تلفات انسانی را براثر فجایع طبیعی متحمل شده اند. پس از این دو کشور،بنگلادش ،فیلیپین و تایلند قرار دارند.

در ‌قاره آمریکا، ‌برزیل بیشترین تلفات انسانی را به سبب فجایع طبیعی داشته است. در آفریقا کنیا و اتیوپی بیشترین تلفات را در این زمینه متحمل شده اند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار