برگزاری اولین کنگره بین المللی صلح سبز

اولین کنگره بین‌المللی و دومین کنگره تخصصی صلح سبز جمعه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بابک توتونچی دبیر اجرایی کنگره تخصصی صلح سبز با بیان اینکه این کنگره تاثیر بسزایی در تغییر دید جهانی نسبت به ایران و ایرانی دارد، گفت: تشابه اسمی بین کنگره صلح سبز با صلح سبز جهانی وجود دارد؛ اما بین این دو هیچ ارتباطی نیست.

وی با اشاره به اینکه کنگره صلح سبز با همت سازمان غیردولتی حرمت حیات در داخل کشور انجام می‌شود، افزود: امسال دومین دوره کنگره تخصصی صلح سبز و اولین دوره بین‌المللی آن با حضور کارشناسان خارجی و داخلی برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی کنگره تخصصی صلح سبز با بیان اینکه این کنگره بیان کننده تئوری دکتری جهان عاری از خشونت از راه آشتی با طبیعت است، اظهار کرد: هرقدر انسان با محیط زیست و کره‌زمین به عنوان تنها زیستگاه بشر برخورد نامناسب‌تری داشته باشد، به همان اندازه با خودش برخورد بدی خواهد شد. نحوه برخورد بشر با طبیعت در زندگی خود او مشهود می‌شود.

توتونچی افزود: امیدواریم با این کنگره بنایی بگذاریم تا در بخش‌های مختلف زندگی بشر از جمله روش اداره کشور، روش جدیدی ایجاد شود و باب جدیدی برای صلح ایجاد کنیم و اینطور نباشد افرادی که از صلح حرف می‌زنند به بهانه‌های مختلف لشکرکشی نکنند. کسانی که از حقوق حیوانات دم می‌زنند اسلحه شکاری دست گیرند و افرادی که از حقوق محیط زیست صحبت می‌کنند تجارت جنگل‌های هیرکانی را داشته باشند.

دبیر اجرایی کنگره تخصصی صلح سبز با بیان اینکه تنها راه مقابله با جرایم انسانی در حوزه طبیعت حکم قضایی نیست، گفت: تغییر الگوهای زندگی انسان‌ها یکی از راه‌های مقابله با جرایم انسان در حوزه محیط زیست است.

به گزارش ایسنا، مهرداد میرسنجری دبیر علمی کنگره صلح سبز نیز گفت: برای این کنگره به عنوان یکی از همایش‌های بین‌المللی و مطرح و برگزیده پشتوانه خوب علمی و تخصصی در زمینه‌ها دانش‌های مختلف محیط زیست وجود دارد.

دبیرعلمی کنگره صلح سبز با بیان اینکه در این کنگره به چهار بخش فقه و حقوق، آشوراده، آب، توسعه و امنیت ملی، اکولوژی تغذیه و تغذیه طبیعی به عنوان معضلات جهانی در قالب میزگرد پرداخته خواهد شد، اظهار کرد: در هر یک از این بخش‌های چهارگانه بیش از 20 مقاله و در مجموع حدود 83 مقاله دریافت شده که از میان این تعداد 13 مقاله برگزیده و به صورت کارگاه علمی آموزشی برای مخاطبان دانشگاهی و علاقه‌مندان محیط زیست طی کنگره صلح سبز ارائه خواهد شد.

به گفته میرسنجری، از این تعداد مقاله، برای بخش فقه و حقوق 4 عنوان مقاله، برای عاشوراده 2 عنوان، در مقوله آب، توسعه و امنیت ملی، 3 مقاله کاربردی و در بخش اکولوژی تغذیه و تغذیه طبیعی 4 مقاله ارائه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، شهره سلطانی هنرمند سینما و تلویزیون نیز به عنوان دبیر کمیته هنرمندان کنگره صلح سبز در این نشست حضور یافت و گفت: کمترین وظیفه یک هنرمند این است که در زمینه صلح و محیط زیست فعالیت داشته باشند. از همکاران خود دعوت کرده‌ام تا در این کنگره به عنوان الگوهای اجتماعی حفاظت محیط زیست و صلح حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، کشورهای خارجی حاضر در این کنگره شامل هند، چین، ژاپن، روسیه، بلاروس، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، لبنان و سنگال هستند و نمایشگاه جان جهان هم که شامل آثار هنری خسرو اشتری هنرمند و گرافیست فعال حوزه صلح، محیط زیست و حیوانات است در این کنگره افتتاح خواهد شد که به مدت یک هفته در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران دایر خواهد بود.

در جریان برگزاری کنگره صلح سبز از دو کتاب محیط زیستی نیز رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار