طغیان آفت در باغ‌های گردو و تحمیل خسارت به باغداران

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زای سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به روند گسترش آفت کرم خراط در سطح باغات کشور گفت: مبارزه با این آفت برای جلوگیری از خسارت در باغ های کشور و به ویژه آذربایجان شرقی نیازمند همکاری همه کشاورزان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی، کرامت الله اکبرپور در همایش تخصصی مبارزه با کرم خراط و روش های کنترل تلفیقی آفت در شهرستان عجب شیر، اظهار کرد: کرم خراط از مهم ترین آفات چوبخوار در کشور است که بیشتر به درختان گردو خسارت وارد می کند و در درختانی مانند سیب، به و گلابی نیز خساراتی به بار می آورد.

وی یادآور شد: این آفت چوبخوار در تمامی باغ های گردوی کشور در حال گسترش است؛ به طوری که در استان کرمان و خراسان جنوبی به مرحله طغیان رسیده و در مقام مقایسه، خسارت آفت در باغات آذربایجان‌شرقی و غربی پایین تر از استان‌های مذکور است.

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زای سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: کرم خراط آفتی است که هیچ کشاورزی به تنهایی نمی تواند با آن مقابله کند و برای مقابله با آن در یک منطقه همه باغداران باید کمک کنند.

اکبرپور با اشاره به اینکه وجود این آفت در ایران سابقه زیادی دارد، ادامه داد: خشکسالی و تغییرات اقلیمی چند سال گذشته، سبب گسترش و طغیان این آفت شده است.

وی درباره برنامه سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت کرم خراط گفت: در صورت همکاری کشاورزان و تشکل کشاورزی با صرف پنج میلیون ریال در هر هکتار می توان در یک دوره سه ساله از طریق ایجاد اختلال در تولید مثل کرم خراط با نصب فرمون‌های سیمی یا رشته ای مختص این آفت در درختان گردو به تعداد 350 عدد در هکتار این حشره را کنترل کرد.

گفتنی است ایران با تولید سالانه بیش از 170 هزار تن گردو از 20 میلیون درخت موجود، چهارمین کشور تولید کننده این محصول بوده ولی در صادرات آن در جایگاه 22 دنیا قرار دارد.

خسارت 6000 هکتار از باغات گردو در آذربایجان شرقی

محمود کیا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی - نیز در این همایش گفت: موفق ترین روش مبارزه با آفت کرم خراط، اخلال در جفت گیری آن است.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد بهترین روش مقابله غیرشیمیایی با آفت کرم خراط، اخلال در جفت گیری جنس نر و ماده آن است.

وی اضافه کرد: این روش بهترین روش غیر شیمیایی مقابله با این آفت است که هیچ خطری برای محیط زیست ندارد و آسیبی هم به حشرات مفید دیگر مانند زنبورهای عسل وارد نمی کند.

کیا گفت: از جمله عوامل تکثیر کرم خراط در منطقه از بین رفتن دشمنان طبیعی آن مانند دارکوب است که جمعیت این پرنده با گذشت زمان، روز به روز در باغات کمتر می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان افزود: آبیاری و تغذیه درختان گردو با کود حیوانی و هرس بموقع بهترین راه پیشگیری از این آفت می باشد.

کیا ادامه داد: اجرای روش‌های تلفیقی مانند سیم مفتولی ، فرمون‌های جنسی و خمیر سمی مهمترین راهکارهای مبارزه با آفت کرم خراط در باغات گردوی استان است.

وی افزود: هم اکنون حدود شش هزار هکتار از باغات گردوی استان با درصدهای مختلف به این آفت دچار خسارت شده اند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گفت: بخش باغبانی از نظر اقتصادی و اهمیت محصولات باغی در توسعه کشور و درآمد باغداران از جایگاه ویژه ای برخوردار است، لذا باید در احداث باغات تناسب محصول با اقلیم و موقعیت جغرافیایی منطقه مورد توجه خاص قرار گیرد.

اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از 1290 هکتار باغات گردوی عجب‌شیر

همچنین مدیر جهاد کشاورزی شهرستان عجب شیر از اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از هزار و 290 هکتار باغات گردوی این شهرستان خبر داد.

فرامرز افشانی در همایش تخصصی مبارزه با کرم خراط و روش های کنترل تلفیقی آفت در شهرستان عجب شیر هدف از این همایش را آشنایی کشاورزان با تنش های آبی، تغذیه باغات و معرفی آفت و نحوه مبارزه با کرم خراط اعلام کرد.

وی با اشاره به اقدام های این اداره در خصوص جلوگیری از گسترش کرم خراط در باغ های این شهرستان، افزود: در زمینه وجود این آفت اطلاعیه هایی در اختیار دهیاری ها، شوراها و کشاورزان قرار داده شده و کلاس های آموزشی برای توجیه کشاورزان و باغداران در خصوص آشنایی و مبارزه با این آفت برگزار شده است.

افشانی با اشاره به خسارت آفت پروانه فری یا کرم خراط در سال‌های گذشته به باغداران این شهرستان، یادآور شد: این آفت دارای پلی فاژ یا چند میزبانه است گونه های مختلفی است که بیشترین آسیب را به درختان گردو و سیب وارد می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان عجب شیر اظهار کرد: عملیات مبارزه بیولوژیک به روش اخلال در جفت یابی پروانه نر و ماده آفت در سطح باغات منطقه انجام خواهد شد.

افشانی ادامه داد: این طرح با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی و باغداران عجب شیر در راستای مبارزه با کرم خراط درختان میوه در بیش از چهار هزار و 500 هکتار از باغات این شهرستان که هزار و 290 هکتار آن به باغ گردو اختصاص دارد، اجرا می شود.

گفتنی است، شهرستان عجب شیر دارای حدود 30 هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود پنج هزار هکتار به باغات اختصاص دارد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار