گاز طبیعی اهمیت فزاینده‌ای در توسعه پایدار دارد

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بوهاری در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز اظهار داشت: افتخار بزرگی برای من است تا در جلسه سوم سران GECF شرکت و این فرصت را داشته باشم تا حضار شرکت کننده را مورد خطاب قرار دهم.

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی در مورد انرژی و عرضه گاز طبیعی در دنیا وجود دارد، گفت: از جمهوری اسلامی ایران و رئیس‌جمهور این کشور به خاطر میزبانی خوبشان قدردانی می‌کنم.

رئیس جمهور نیجریه با اشاره به برگزاری اجلاس GECF در سال ۲۰۰۱ در تهران، گفت: می‌بینیم که امروز چقدر پیشرفت ایجاد شده است. در سال ۲۰۰۱ افتتاحیه این مجمع در تهران بود و باعث شد همکاری‌ها گسترش پیدا کند.

وی تصریح کرد: این مسئله باعث شد ما بتوانیم امنیت و ثبات بیشتری را در عرصه گاز طبیعی در بازارهای جهانی داشته باشیم. ۱۴ سال گذشته است و ما می‌توانیم موفقیت‌های خود را جشن بگیریم.

رئیس جمهور نیجریه ادامه داد: این اجلاس می‌تواند فرصت دیگری را فراهم کند تا ما بتوانیم ایده‌های خود را مطرح کرده و به اهداف مجمع دست یابیم. همچنین بتوانیم با چالش‌ها مقابله کنیم.

محمدبوهاری افزود: گاز طبیعی اهمیت فزاینده‌ای در توسعه پایدار پیدا کرده است و دلیل آن این است که در زمینه حفاظت از محیط زیست و عرضه آسان، تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: این یک روند جهانی است و ما این مسئله را در نیجریه آغاز کرده‌ایم. ده‌ها سال ما روی صادرات نفت خام تکیه می‌کردیم.

رئیس جمهور نیجریه خاطرنشان کرد: ما هم‌اکنون ۱۸۰ میلیون مترمکعب گاز داریم و در مقایسه با ذخایر نفت ما بسیار بیشتر است. نیجریه به دنبال توسعه میدان‌های گازی و استخراج آن است.

وی، نیجریه را یکی از ۵ کشور بزرگ صادرکننده گاز عنوان کرد و گفت: به دنبال این هستیم این مسئله را افزایش دهیم. ما در منطقه آفریقا در این زمینه نقش رهبری را داریم و به دنبال این هستیم این جایگاه را حفظ کنیم و این باعث شده نیجریه به غنا و کشورهای دیگر نیز صادرات داشته باشد.

بوهاری افزود: همان‌طور که همه می‌دانیم ثبات بازارهای انرژی و مالی بستگی به سرمایه‌گذاری دارد وGECF  نقش مهمی در برقراری امنیت انرژی دارد.

رئیس جمهور نیجریه تصریح کرد: برای اینکه مکانیزم‌های پایداری داشته باشیم، این مجمع می‌تواند به تولیدکنندگان و صادرکنندگان کمک کند. ما باید از ابتکارات خود استفاده کرده و آن را به نفع کشورهای عضو مجمع استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید ساختارمند، تجربیات خود را در اختیار تمام کشورها قرار دهیم. نیجریه بر این اعتقاد است که کشورهای عضو می‌توانند همکاری بیشتری داشته باشند.

بوهاری ادامه داد: فرهنگ ارتباطات و اطلاعات و به اشتراک گذاشتن اطلاعات باید در ما نهادینه شود و باید فعالانه از فرصت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: می‌خواهم توجه شما را به یک مسئله کلیدی یعنی توسعه پایدار جلب کنم، این مسئله بسیار برای ما مهم است و گاز طبیعی در این زمینه نقشی تعیین کننده دارد. همچنین این مسئله می‌تواند در راستای حفاظت از محیط زیست نیز کمک کند.

رئیس جمهور نیجریه با بیان اینکه مطمئن هستم می‌توانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم، گفت: امیدوارم بتوانیم اهداف گازی خود را توسعه دهیم و نیجریه به اهداف این مجمع پایبند است.

 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار