محمداف: پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز ترکمنستان – افغانستان- هندوستان اهمیت بسیاری دارد

محمداف: پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز ترکمنستان – افغانستان- هندوستان اهمیت بسیاری دارد

به گزارش خبرنگار ایلنا، قربان علی وردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: رئیس جمهور محترم ایران و حضار ارجمند مراتب قدردانی خود را از مهمان نوازی و همکاری سازنده آقای روحانی ابراز می‌کنم.

محمد اف گفت: اوضاع گاز در جهان وظایف بزرگی را برای ما ایجاد کرده است. امنیت گاز شرط اساسی و مهمی برای توسعه پایدار است لذا ضرورت دارد اقدامات لازم را برای منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بیش از پیش افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: تبیین قوانین لازم و غیر تبعیض آمیز بیش از پیش حس می‌شود و ترکمنستان بر این امر تاکید دارد. این مسئله محتوای فعالیت‌های در حال اجرای ما را تعیین می‌کند. اقدامات ترکمنستان برای امن بودن صادرات انرژی از حمایت‌های گسترده جهانی برخوردار بوده است. در این خصوص در مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهادهای ما به تصویب رسید. با استفاده از این فرصت از حمایت‌های شما در مجمع عمومی سازمان ملل از پیشنهادهای ترکمنستان تشکر می‌کنم. در حال حاضر در سازمان ملل متحد در جهت تدوین اسناد حقوقی فعالیت‌های مهمی در حال انجام است.

رئیس جمهور ترکمنستان ادامه داد: این امر باعث پایدار بودن اوضاع سیاسی کشورها نیز خواهد شد. پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز ترکمنستان – افغانستان- هندوستان اهمیت بسیاری دارد. ما به این پروژه نگاه راهبردی داریم و تحقق آن موجب توسعه و رشد مشترک می‌شود. ما از کشورهایی که در این پروژه حضور دارند تشکر می‌کنیم. ما معتقد هستیم این پروژه در مهلت تعیین شده در سال 2018 به پایان می‌رسد.  با استفاده از این فرصت از همه کشورهای همراه کمال تشکر را دارم.

وی افزود: صادرات گاز به اروپا نیز برای ما حائز اهمیت است و نشست‌های لازم در این خصوص در حال برگزاری است. در تمام این طرح‌ها کشورهای شریک نیز سود و فایده لازم را کسب خواهند کرد. لذا پیروی از معیارهای اصولی در اجرای پروژه‌ها لازم است. ما فکر می‌کنیم برای رشد تجارت گاز باید قیمت‌های مناسب و عادلانه تعیین شود. ترکمنستان به عنوان صادرکننده گاز در پروژه‌های بین‌المللی مشارکت دارد و با احساس مسئولیت کامل در این پروژه‌ها حاضر است.

محمداف گفت: انجام همکاری‌های مفید بین‌المللی از وظایف مشترک ماست . به دست آوردن کمترین ریسک و استفاده از روش‌های مدرن مدیریتی اهمیت فراوان دارد. با توجه به اینکه ترکمنستان قصد دارد همکاری های خود را با کشورهای عضو این مجمع و سایر کشورها و نهادهای بین‌المللی افزایش دهد از این رو این قبیل نشست‌ها برای نزدیک شدنن دیدگاه‌ها بسیار مفید است.  ترکمنستان امروز یکی از کشورهای معتبر تولیدکننده و صادرکننده گاز است.

وی در پایان گفت: بابت توجه‌تان به صحبت‌های من کمال تشکر را دارم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار