پیشنهاد مورالس به روحانی برای برگزاری دور بعد اجلاس GECF در بولیوی

رئیس‌جمهور بولیوی به روحانی پیشنهاد داد که چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در این کشور برگزار شود.

درخواست مورالس از روحانی برای برگزاری دور بعد اجلاس GECF در بولیویبه گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "اوو مورالس" رئیس‌جمهور بولیوی در سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز(GECF) که عصر امروز(دوشنبه) در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهارداشت: گروه‌های فشار از سوی آمریکا مرا تهدید می‌کردند که به هیچ وجه صلاح نیست با رئیس‌جمهور ایران نشستی داشته باشم.

وی در ادامه‌ گفت: هفته گذشته شاهد اعمال تروریستی بودیم که جان بسیاری از مردم را گرفت به همین جهت با همه ملت‌ها و دولت های جهان که با این وضعیت مبارزه می‌کند، اعلام همبستگی می‌کنم.

رئیس‌جمهور بولیوی با بیان اینکه ما در سال 2013  در اجلاسی که در روسیه برگزار شد، توانستیم تجربیات خوبی را کسب کنیم،‌ افزود: کشورهای عضو اینن مجمع براساس شناخت، دانش، تجربیات و فناوری‌هایی که  دارند قطعا می‌توانند به کشورهای فاقد آن کمک کنند.

مورالس با بیان اینکه تبادل نظر در چارچوب صادرات و واردات گاز بعنوان انرژی پاک بسیار مهم است، ابراز امیدواری کرد که در چارچوب این مجمع و طی جلساتی که برگزار می‌شود بتوانیم  حق حاکمیت به منابع گازی خودمان را به همه ثابت کنیم.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب بولیوی ما موفق شدیم بسیاری از موضوعاتی که در دست شرکت‌های چند ملیتی بود را ملی کنیم، اظهار داشت: ما اکنون براساس خواست و اراده مردم بولیوی حق حاکمیت کامل بر انرژی‌های مختلفمان از جمله گاز را داریم.

رئیس جمهور بولیوی در ادامه اظهار داشت: اکنون  حق حاکمیت بر منابع طبیعی برای هر دولت و ملتی بسیار مهم است و ما به رغم تلاش استکبار جهانی و استعمارگران امروز مفتخریم که صاحب و مالک منابع طبیعی و خدادادی هستیم.

وی همچنین گفت: اکنون دوران تسلط استعمارگران گذشته و خوشحالم که می‌توانیم تجربیات و نظریات خود را مبادله و مثل ید واحد تصمیم‌گیری کنیم با اتخاذ تدابیر لازم همکاری‌هایمان را تقویت کنیم.
 
مورالس با بیان اینکه امروز رفتار همگون و هماهنگ ما در مجمع کشورهای صادرکننده گاز بسیار مهم است،‌ گفت: ما به دلیل مبارزه ملت مظلوم بولیوی توانستیم حق مالکیت بر منابع طبیعی را پیدا کنیم و با همین اراده ملی اکنون شاهد جلب و جذب فزاینده سرمایه‌گذاری‌ها از خارج هستیم و شرکای بسیار خوبی داریم.

رئیس جمهور بولیوی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم شرکایی که روابطی بر اساس سیاست برد-برد با ما داشته باشند را افزایش دهیم چرا که این الگو باعث شده تا تاریخ فقیر کشورمان را فراموش کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از رئیس جمهور اسلامی ایران بعنوان برگزار کننده این مجمع تقاضا می‌کنم که چهارمین اجلاس را در بولیوی برگزار کند.

شایان ذکر است؛ سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز بعدازظهر امروز(دوشنبه) در تهران آغاز به کار کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/ 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار