آسوشیتد پرس: اسد جایی نمی‌رود و حتی پس از اوباما نیز بر سر قدرت خواهد بود

آسوشیتد پرس با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد رئیس‌جمهور سوریه حتی پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری اوباما نیز سکان‌‎دار رهبری سوریه خواهد بود.

به گزارش ؛ خبرگزاری «آسوشیتد پرس» امروز (دوشنبه)، با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: «رئیس‌جمهور سوریه به احتمال زیاد، حتی پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری اوباما نیز سکان‌‎دار رهبری سوریه خواهد بود. او جایی نخواهد رفت.»

این خبرگزاری در ادامه مدعی شد: واشینگتن در مقطع کنونی تمام توجه خود را برای نابودی گروه تروریستی داعش معطوف کرده و از موضع خود در قبال «بشار اسد،» رئیس‌جمهور سوریه، کوتاه آمده است. «باراک اوباما،» رئیس‌جمهور آمریکا، 4 سال پیش خواستار کناره‌گیری اسد از قدرت شد. مقامات دولت آمریکا سپس با عقب‌نشینی از موضع ابتدایی خود، اعلام کردند لزومی ندارد اسد در روز نخست دوران انتقال سیاسی، از قدرت کناره‌گیری کند. کاخ سفید در روزهای گذشته، حتی از این هم فراتر رفته است. در طرح صلح پیشنهادی جدید که پس از توافق 17 کشور حاضر در نشست وین درخصوص آینده سوریه، حاصل شد، به آینده اسد هیچگونه اشاره‌ای نشده است. در این نقشه صلح، تنها بر ضرورت برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه در مدت کمتر از 18 ماه و بر طبق قانون اساسی جدید، تأکید شده است.»

نگارنده گزارش در ادامه می‌افزاید: بشار اسد در گفتگوی اخیر خود با تلویزیون دولتی ایتالیا، تصریح کرد: «تا پیش از شکست تروریست‌هایی که [بخش‌هایی] از سوریه را اشغال کرده‌اند، هیچ کاری نمی‌توان از پیش برد.» از سوی دیگر، اوباما در واکنش به اظهارات اسد، مدعی شد: پایان جنگ داخلی سوریه با وجود باقی‌ماندن اسد بر سر قدرت، ممکن نیست.

واشینگتن پس از حملات پاریس، به همکاری با ایران و روسیه  - دو کشوری که بدلیل حمایت از اسد مورد غضب آمریکا بودند -  به جنگ علیه گروه تروریستی داعش، تن داد. «جان کری،» وزیر امور خارجه آمریکا، به‌منظور گفتگو با سران امارات درخصوص آینده سوریه، به ابوظبی، سفر کرده است. تغییر رویکرد واشینگتن درقبال سوریه بر مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران عرب، تأثیر خواهد گذاشت.

این گزارش سپس با تکرار ادعاهای بی‌اساس رسانه‌های غربی درخصوص دولت قانونی سوریه، نوشت: «نیروهای تحت رهبری اسد، بر خلاف داعش پایتخت‌های اروپا را تهدید نمی‌کنند، خبرنگاران آمریکایی را گردن نمی‌زنند و یا در هواپیمای مسافربری روسیه، بمب جاسازی نمی‌کنند. اسد بر خلاف داعش، با تهران و مسکو، روابط حسنه‌ای دارد. از سوی دیگر، حملات هوایی روسیه که سپتامبر سال جاری آغاز شد و همچنین حملات زمینی نیروهای نظامی ایران و حزب‌الله باعث تقویت موضع رئیس‌جمهور سوریه شده است.»

نگارنده در پایان گزارش، اذعان می‌کند: با توجه به دلایل ذکر شده، به‌نظر می‌رسد پیش‌شرط غربی‌ها برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت منتفی است. 

انتهای پیام/

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار