عراق می‌خواهد محل عبور گاز صادراتی سایر کشور‌ها باشد

عراق می‌خواهد محل عبور گاز صادراتی سایر کشور‌ها باشد

رییس جمهوری عراق گفت: امروز ما گرد آمدیم که راهکارهای توسعه گاز را بررسی کنیم گاز دوست محیط زیست است واز آن می توان در بسیاری از صنایع همچون پتروشیمی استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فواد معصوم رییس جمهوری عراق در سومین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: عالیجنابان خانم‌ها و آقایان اعضای سومین مجمع کشورهای صادر کننده گاز به نام جمهوری عراق سپاس و تشکر خود را به همسایه عزیز ایران و به دولت و ملت این کشور می‌رساند و همچنین از آن‌ها برای این مهمان‌نوازی تشکر و قدردانی می‌کنم این اجلاس برای همه کشور‌ها پیروزی و فقر خواهد بود٬ انرژی یکی از عواملی است که استعمار سعی کرده بر کشورهای ما مسلط شود اکنون ما امیدواریم این انرژی در خدمت ملت و کشورهای ما باشد.

وی ادامه داد: امروز گرد آمدیم که راهکارهای توسعه گاز را بررسی کنیم. گاز دوست محیط زیست است و از آن می‌توان در بسیاری از صنایع همچون پتروشیمی استفاده کرد در عراق ۱۳۱ تریلیون متر مکعب گاز وجود دارد و ۳۳ تریلیون متر مکعب گاز سبک و این سوخت ۲۵ درصد ذخایر انرژی عراق را تشکیل می‌دهد ما به دلیل شرایط کشورمان و جنگ‌های رخ داده تاکنون بسیاری از اکتشافات میادین گازی و سرمایه گذاری در این حوزه را از دست داده‌ایم.

فواد معصوم افزود: اکنون ما در این صنعت سرمایه‌گذاری بیشتری خواهیم کرد و می‌خواهیم از آن در بسیاری از زمینه‌ها همچون برق و سایر انرژی‌ها استفاده کنیم.

رییس جمهوری عراق بیان داشت: دولت عراق با برخی از شرکت‌های بین المللی از جمله شرکت‌های منطقه‌ای پروژه‌های جدیدی را آغاز کرده است که شامل سرمایه‌گذاری و استفاده از گاز مایع و سایر گاز‌ها است. ما برای پمپاژ ذخایر گاز خود با ایران همکاری‌های خوبی داریم که در استان نینوا یک پروژه را به طور مشترک انجام دادیم و در استان بصره نیز پروژه‌ای را انجام دادیم با اردن و کویت نیز همکاری‌هایی را آغاز کرده‌ایم و آماده‌ایم با سایر کشورهای همسایه نیز در این حوزه همکاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: خانم‌ها و آقایان! عراق تلاش دارد از جایگاه خود برای صادرات خود استفاده کند و آمادگی دارد که محل عبور گاز صادراتی سایر کشور‌ها باشد.

معصوم تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنیم قیمت گاز براساس درآمدهای جهانی اعلام شود و همچنین استفاده از گاز به جای انرژی‌های دیگر مانند گاز سنگین نهادینه شود٬ همچنین باید شبکه‌ای از لوله‌گذاری که از خلیج فارس شروع شده و در دریای خزر نیز ادامه داشته باشد ایجاد کند و امیدواریم عراق بتواند کشوری مطمئن برای این شبکه لوله باشد.

رییس جمهوری عراق تاکید کرد: خانم‌ها و آقایان این مجمع می‌تواند منافع ما را حفظ و ثبات را در بازار جهان داشته باشد و امیدواریم این مجمع موفقیت‌آمیز باشد و یک بار دیگر از ایران برای مهمان‌نوازی تشکر و قدردانی می‌کنم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار