قطر طراح و حامی عملیات انهدام هواپیمای روسیه در مصر بود

به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري دانشجو، پایگاه خبری «پراودا ریپورت» در سرمقاله خود به هشدار روسیه علیه عربستان و قطر اشاره کرده و به نقل از مدیر عامل مؤسسه مطالعاتی خاورمیانه نوشته است: «در قطر و عربستان سعودی، افرادی وجود دارند که حملات تروریستی را حمایت و سازماندهی می‌کنند. آن‌ها در آن‌جا استقرار یافته‌اند. افراد شناخته شده‌ای در این دو کشور هستند که فعالیت های تروریستی در سوریه و عراق را مدیریت می‌کنند.»

بر اساس این سرمقاله، یِووگِنسی ساتانوفسکی، رئیس مرکز مطالعاتی «مؤسسه امور خاورمیانه» می‌گوید: «به نظر من این افراد باید از روسیه، همچون طاعون، بترسند. نحوه ارعاب این افراد به تصمیم دولت این کشور (روسیه) بستگی دارد. بمباران همۀ ماجرا نیست؛ شیوه‌های کاملا متفاوتی برای نفوذ وجود دارد.»

این تحلیلگر سیاسی به عدم هم سویی روسیه با سازمان‌های بین المللی در نبرد برلین در سال 1945 اشاره کرده و می افزاید: «روسیه در مسیر جنگ گام برداشت، سلاح بر کف گرفت و وارد عمل شد. مهم همین است و بس.»

بر اساس این سر مقاله، ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ، درباره مبارزه این کشور با تروریسم گفته است مسکو طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد عمل می کند؛ ماده‌ای که به کشورها حق دفاع از خود را داده است.

ماده ۵۱ منشور سازمان ملل به هر کشورِ عضو این سازمان حق دفاع از خود را در صورت حمله مسلحانه به آن کشور تا زمان وارد عمل شدن شورای امنیت برای برقراری صلح و امنیت بین المللی می‌دهد. 

پراودا در این سرمقاله درحالی که به انفجار هواپیمای مسافربری روسیه و کشته شدن 224 سرنشین آن اشاره داشت، نوشت، بعد از حمله تروریستی در آسمان شبه جزیره سینا، روسیه می‌تواند از بند 51 منشور سازمان ملل استفاده کند تا عوامل را محاکمه و مجازات نماید و یا برای نابودی آنان تدابیری دیگر اتخاذ کند.

در این سرمقاله آمده است، یکی از این تروریست‌ها که پوتین وعده نابودی وی را داد، زلیم خان یانداربیوف بود که در سال 1999 میلادی حمله به داغستان را سازماندهی کرد.

یانداربیوف 13 فوریه سال 2004 میلادی در عملیات ویژه اداره اطلاعاتی در دوحه ، پایتخت قطر کشته شد در حالی که به مدت سه سال درخواست‌های روسیه از مقامات قطر برای تحویل وی بی نتیجه مانده بود.

نویسنده سرمقاله نشریه پر تیراژ پراودا درباره تاثیر منفی ناآرامی‌های سوریه و عراق بر امنیت شهروندان روسیه هشدار داده و تاکید می‌کند ، زمان آن فرا رسیده است مسالۀ سازماندهی یک دیوان بین‌المللی برای بررسی و رسیدگی به دخالت و نقش دولت‌های ترکیه، قطر و عربستان سعودی در تروریسم در سازمان ملل مطرح شود.

پراودا  در حالی در سرمقاله خود بر لزوم بررسی و رسیدگی به نقش این کشورها در تروریسم تاکید می‌کند که برخی از رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه گزارش داده‌اند، ستیزه‌جویان چچنی مقیم قطر، پس از شکست در طرح جدایی از چچن، چند سالی است در این کشور حق پناهندگی سیاسی کسب کرده و در حال حاضر دستگاه اطلاعاتی قطر از آن‌ها برای بی‌ثبات کردن سوریه و براندازی دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه استفاده می‌کند.

این منابع گفته‌اند، ستیزه‌جویان چچن احتمالاً با گذرنامه‌های قطر و اردن به ترکیه اعزام شده و از آن جا به گروهک‌های مسلح حاضر در سوریه ملحق می‌شوند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار