بررسی و اجرای پروژه‌های گازی مشترک ایران و عراق در بصره و نینوا

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو،، فواد معصوم رئیس‌جمهور عراق در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز که عصر امروز(دوشنبه) در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: داشتن منابع غنی انرژی یکی از عواملی است که استعمار به خاطر آن همیشه سعی داشته تا بر ما مسلط شود. برخی از جنگ‌ها نیز به همین دلیل صورت می‌گرفته است و بنده نیز امیدوارم تا ما نیز بتوانیم از این انرژی در زمینه وحدت و قدرت‌مان بهره بگیریم.

وی افزود: امروز جمع شده‌ایم که یکی از انرژی‌های فسیلی و قدیمی را مورد بررسی قرار دهیم، می‌دانیم که این گاز دوست محیط زیست است و می‌تواند در حوزه های مختلف محیط زیست مثل کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس جمهور عراق  با اشاره به جایگاه کشورش در زمینه ذخایر گازی خاطر نشان کرد: عراق 131 تریلیون گاز طبیعی دارد که 33 تریلیون آن گاز عمومی است. در واقع 25 درصد ذخایر انرژی این کشور از گاز طبیعی تشکیل شده است.

معصوم افزود: به این ترتیب ما جایگاه یازدهم را در میان کشورهای دارای ذخایر گازی به دست آورده ایم و امیدواریم زمانی که اکتشافات جدید گازی ما که به دلیل جنگ‌های دهه‌ای عقب افتاده بود، تمام شود تا جایگاه بالاتری به دست بیاوریم.

وی گفت: گاز طبیعی برای محیط زیست ارزش فراوانی دارد، امروزه در جهان گاز طبیعی به صورت نیمی از تولیدات روزانه در آمده است و امیدواریم برای حمایت از محیط زیست و ... از این گاز استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور عراقی به پروژه‌های گازی مشترک میان عراق و کشورهای عضو اجلاس صادرکنندگان گاز اشاره و تصریح کرد: دولت عراق پروژه‌های مهمی را با شرکت‌های مهم جهانی از جمله شرکت‌های منطقه ای علاوه بر پروژه ‌های ملی خود پیش می برد که در این زمینه سرمایه گذاری هایی برای استفاده از گاز، گاز مایع و ... داریم و  به شکل مستقیم برای استفاده از لوله های گازی با جمهوری اسلامی ایران همکاری خوبی داشته و داریم.

معصوم خاطرنشان کرد: در استان نینوا، ایران و عراق یک پروژه گازی مشترک انجام دادند و در بصره پروژه دیگری مشغول بررسی است. با کویت و اردن نیز برای پروژه‌های مشترکی تلاش‌هایی صورت گرفته است.

وی افزود: عراق برای اتصال کشورهای صادرکننده و مصرف‌کننده گاز در موقعیتی استراتژیک قرار دارد، ما همواره تلاش داریم تا از وضعیت اقتصادی و جغرافیایی خود استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور عراق درباره قیمت گاز گفت: پیشنهاد می‌کنیم قیمت گاز براساس پارامترهایی در بازار جهانی مشخص شود. جایگاه استفاده از گاز طبیعی به رسمیت شناخته و استفاده آن مشخص شود.

معصوم در پایان گفت: باید یکسری لوله های گازی مختلف بین خلیج فارس ، دریای خزر و مناطق مختلف کشیده شود و امیدواریم عراق بتواند به یک کشور محوری برای انتقال گاز از تولید کننده به مصرف کننده عمل کند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار