تامین نیاز انرژی جهان 10 تریلیون دلار سرمایه می‌خواهد

دبیرکل سازمانز کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با تاکید بر این که باوجود توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت و گاز همچنان 50 درصد نیاز انرژی جهان را تامین خواهند کرد، گفت: تامین نیاز انرژی جهان تا 25 سال آینده 10 تریلیون دلار سرمایه می‌خواهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عبدالله سالم البدری - دبیرکل لیبیایی اوپک - در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) با اشاره به اینکه در دهه گذشته این مجمع بزرگ شده است، تصریح کرد: در اوپک به این موضوع به‌خوبی واقفیم که نیاز است تجربیات کشورهای صادرکننده و مصرف‌کننده انرژی با یکدیگر به اشتراک گذاشته شود.

او با اشاره به این که حق کشورها باید در قبال منابع طبیعی خود به رسمیت شناخته شود و گاز باید یک عامل ثبات بخش در مناطق جهان شود، ادامه داد: اهمیت ثبات در قیمت انرژی، بخصوص با تحولات اخیر بازار انرژی دوچندان نمایان شده است؛ دنیا به انرژی بیشتری در دهه‌های پیش رو نیاز خواهد داشت و جمعیت جهان در حال افزایش است و بسیاری از کشورها بیش از پیش به انرزی متکی هستند.

البدری با ذکر این نکته که بسیاری از کشورها هنوز برق ندارند و تا سال 2040 به انرزی های جدید نیاز پیدا خواهند کرد، تصریح کرد: نفت و گاز همچنان در کنار هم 50 درصد نیاز انرژی جهان را تامین خواهند کرد و تقاضای جهانی به 110 میلیون بشکه تا 2040 افزایش می‌یابد که که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری 10 تریلیون دلار تا آن زمان خواهد بود.

دبیرکل اوپک ادامه داد: در پنج دهه گذشت عدد تقاضا همواره افزایش یافته است و این درحالی است که منابع طبیعی، سرمایه‌گذاری، محیط زیست و اقتصاد جهانی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه انرژی در شرایط کنونی است.

البدری به اهمیت توسعه انرژی های پاک نیز اشاره کرد و افزود: در ماه آینده در نشستی جهانی به موضوع آلایندگی محیط زیست پرداخته خواهد شد. باید مطمئن شویم که می‌توانیم بسیار از یکدیگر یاد بگیریم و با افزایش وابستگی مشترک به یکدیگر، نیازمند تبادل تجربیات و گفت‌وگو با یکدیکر هستیم که این اجلاس نیز نشان دهنده این اهمیت است.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار