تعیین قیمت جهانی گاز در آینده نزدیک

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مجمع کشورهای صادر کننده گاز می‌تواند منافع کشورها را تامین کند،گفت: ایران در موقعیت ترانزیتی و ژئوپلوتیکی بسیار مهمی قرار دارد که وجود این مجمع مهم برای تحقق اهداف است.

روبرت بیگلریان درگفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،در مورد نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران گفت: با تاسیس این مجمع که دبیرخانه آن در ایران قرار دارد، تلاش‌هایی شده است که به یک وحدت در تصمیم‌گیری‌های کلی و آشنایی کشورها که منابع گازی دارند و صادر می‌کنند برسند،که این موضوع یک گام مثبت است.

نماینده مردم ارامنه جنوب کشور درمجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اگر از این مجمع انتظار داشته باشیم که نقشی مانند اوپک را بازی و اجرا کند، می‌توان گفت هنوز دور از  انتظار است؛ زیرا مهم‌ترین عامل در ماهیت کالایی مثل گاز برخلاف نفت هم از حیث کیفت و هم انتقال خلاصه می‌شود.

وی با اشاره به تعیین قیمت جهانی گاز،افزود: قیمت گذاری گاز که آیا باید به بازار واگذار شود و یا اینکه به یک جمع بندی و تصمیم گیری مشترک کشور‌ها بیانجامد؛ هنوز دور از ذهن است.

بیگلریان با بیان اینکه مجمع کشورهای صادرکننده گاز گامی است برای هماهنگی و دغدغه‌های کشورها و اتخاذ سیاست‌های کلی و عمومی که بتواند منابع کشورها را تامین کند،تاکید کرد:از این مجمع انتظار می‌رود که از حیث محاسبات و جنبه‌های فنی هم بتوان به مرور به شریط و فرمولی برای تعیین قیمت برسد که البته هنوز دور از ذهن است.

عضوکمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: کشور ما یکی از مهم‌ترین منابع گازی است و در موقعیت ترانزیتی و ژئوپلوتیکی بسیار مهمی قرار دارد؛ تصمیمات دیگر کشور‌ها جنبه تعاملی سازنده می توانند داشته باشند که در این راستا وجود این مجمع مهم است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار