بیشترین جرایم سایبری خراسان‌رضوی مربوط به انتشارعکس‌های خصوصی است

به گزارش خبرنگار مهر، جواد جهانشیری ظهر دوشنبه در نشست خبری در محل ساختمان پلیس فتا خراسان رضوی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بیشترین جرایم در فضای مجازی به جرایمی منتهی می شود ادامه داد: در این حوزه بیشترین موارد نشر عکس های شخصی بوده که در این خصوص از سال ۸۸ تا ۹۰ شاهد رشد تعداد پرونده های آن بودیم.

وی ادامه داد: جرایم اقتصادی در این استان با ۶۳ درصد بیشترین حجم جرایم رایانه ای را دارد، جرایم اخلاقی با ۳۰ درصد، جرایم اجتماعی با ۱۱ درصد و جرایم سیاسی با شش درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی با بیان اینکه آمار کلی کاربران اینترنت و فضای مجازی در سال ۹۲ حدود ۴۶ میلیون نفر بوده است، اظهار کرد: در طی چند سال اخیر این رقم نزدیک به ۶۱ تا ۶۶ میلیون نفر افزایش یافته است.

وی افزود: ۴۶ درصد کاربران اینترنت از تلفن همراه تبلت و سایرابزارها برای ورود به فضای مجازی استفاده می کنند و این آمار به نوبه خود آسیب پذیری جامعه را بیش تر می کند.

جهانشیری با اشاره به افزایش دستگیری مجرمان فضای سایبری ادامه داد: در ماه گذشته وقوع جرایم حدود چهار درصد، کشفیات یک درصد ودستگیری ها هشت درصد رشد داشته که این آمار نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

رییس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: پلیس فتا علاوه بر تشخیص و پیشگیری بحث رصد فضای سایبری در ارتقا فرهنگ و اطلاع رسانی این فضا نیز فعالیت دارد که در بحث رصد فضای سایبری نسبت سال گذشته ۲۰ درصد افزایش فعالیت داشته ایم.

جهانشیری عنوان داشت: همچنین در حوزه اطلاع رسانی دانشگاه ها و مدارس و سازمان های خصوصی نیز پیشرفت چشمگیری را داشته و توانسته ایم ۹۴ درصد در این حوزه رشد فعالیت داشته باشیم.

وی از فعالیت دیگر اداره فتا خبر داد و گفت: اداره ای به نام دایره جرم یابی است که پیش از اقدام شاکی جرایم را پیگیری می کند و خوشبختانه در این حوزه ۶۲ درصد افزایش وجود داشته است.

جهانشیری گفت: بخش های مختلفی در پلیس فتا در حال فعالیت است که یکی از آن ها اداره بازدید از مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی از جمله نت سراها است که پلیس فتا هم بحث در شناسایی و هم در نظارت را فعالیت های این مراکز رشد ۳۵ درصدی داشته است.

جهانشیری از شناسایی هکرها در آینده خبر داد و افزود: شناخت و برخورد با هکرها یکی از اقدامات پلیس فتای خراسان رضوی است و درآینده شاهد اقدامات خوبی در این بخش خواهیم بود.

وی ادامه داد: بحث دیگر رده اجتماعی که زیر مجموعه ما و استان است که وظیفه این مجموعه هماهنگی جلسات سازمانی بحث بازیدید دانشجو ها از پلیس فتا است که حدودا ۴دانشگاه بازدید انجام شده است.

رییس پلیس فتا خراسان رضوی در ادامه به یکی از شکایات شهروندی پرداخت که عکس های خانوادگی و شخصی وی به واسطه آتلیه عکاسی و فیلم برداری در فضاهای مجازی از جمله اینستاگرام برای تبلیغ این آتلیه منتشر شده بود.

وی خاطرنشان کرد: آسیب های روحی و روانی بزرگترین آسیبی است که اعضای استفاده کننده از فضای مجازی با آن روبه رو هستند و باید برای رفع این معضل تلاش های زیادی صورت پذیرد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار