نشر مجازی نباید مزاحم تنفس نشر کاغذی شود

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین جشنواره کتاب مجازی همزمان با آخرین روز از هفته کتاب برگزار شد.

در این مراسم مجید غلامی جلیسه مدیرعامل موسسه خانه کتاب در سخنانی با اشاره به اینکه کتاب در تمامی دوره های تاریخی وسیله انتقال مفاهیم بوده است، گفت: بشر همیشه به این فکر بوده که داشته های فکری اش را در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین درجه دقت منتقل کند. به همین خاطر تاریخ طولانی چاپ و نشر در دوره های مختلف شاهد برنامه های متعددی بوده که به منظور تسهیل این کار انجام شده است. از ۲۰۰ سال قبل تاکنون کمتر کسی فکر می کرد که چاپ و نشر آنچنان قدرت بیابد که ما کتابهایمان را به صورت تک نسخه ای و محدود منتشر کنیم و امروزه وضعیت به قدری پیشرفته شده که هر کسی در منزل خود می تواند کتاب چاپ کند.

وی ادامه داد: امروزه قدرت و سرعت درچاپ و توسعه ابزارهای انتشار کتاب به اندازه ای است که مسئله سرعت و کیفیت انتشار کتاب با کمترین هزینه به امری عادی تبدیل شده است.

جلیسه همچنین با اشاره به این جشنواره گفت: قبل از برگزاری این رویداد فکر می کردیم که استقبال کمی از آن به عمل می آید اما در مدت کوتاه فراخوان جشنواره حدود ۵۰۰ وبسایت، اپلیکیشن و صفحه مجازی در جشنواره شرکت و حدود ۲۰ هزار نفر نیز در رای گیری مان شرکت کردند که همه ما را دچار شوک کرد. به همین خاطر براین باورم که نباید از این موضوع غافل شد و این جشنواره تلنگر خوبی بود برای ما در خانه کتاب که با برنامه ریزی جدی به فکر فضای مجازی در حوزه نشر باشیم.

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم  در سخنانی با اشاره به اینکه رسانه های مجازی این روزها مهمترین عامل کتاب نخواندن و کم شدن مطالعه معرفی می شوند گفت: این جشنواره به ما نشان داد که از منظر دیگری هم می شود به حوزه کتابخوانی در فضای دیجیتال وارد شد و فرصت سازی کرد.

به گفته صالحی کتابخانه های مجازی، کتابفروشی های مجازی، کتابهای الکترونیک و ... نمایشگر فرصت هایی هستند که نشان می دهند چگونه می توان از قدرت و نفوذ بیشتری در جهان به منظور اطلاع رسانی بهره مند شد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به فواید زیست محیطی  توسعه کتابخوانی دیجیتال گفت:  توسعه رسانه های مجازی نیز برای بحث کتاب و کتابخوانی فرصت ساز هستند.

وی در پایان به دو دغدغه خود در حوزه توسعه مجازی کتابخوانی و چاپ کتاب اشاره کرد و افزود: فضای مجازی مسائل حقوقی و قانونی متراکمی دارد و پویایی آن نیاز به قوانین جدیدی دارد. از سوی دیگر سرمایه کتاب کاغذی را نباید فراموش کرد گرچه فضای مجازی این روزها برای ما فرصت تازه ای است اما کتاب کاغذی و چاپ آن برای ما فرصتی است که نباید آن را نادیده گرفت. فضای مجازی به باور من باید به کمک فضای کاغذی نشر بیاید نه آنکه به ضررش شود. به عبارت دیگر نباید فضای تنفس کتاب کاغذی را با این شیوه محدود کنیم.

 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار