میدان کار برای گسترش زبان فارسی بسیار وسیع است

غلامعلی حداد عادل با بیان اینکه رویکرد بنیاد سعدی همکاری با همه سازمان‌هاست، گفت: فکر رقابت با موسسه و سازمان‌های دیگر را نداریم و بنای ما بر همکاری است و آنقدر میدان کار را وسیع می‌دانیم که اگر همه دست به دست هم دهیم باز هم کم است.

به گزارش ایسنا، دومین گردهمایی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان که با هدف تعامل و مشارکت بیشتر بین دستگاه ها و در راستای اتحاد، انسجام و یک سو کردن فعالیت های آموزش زبان فارسی در خارج از کشور صبح امروز اول آذر آغاز به کار کرد، میزبان 33 نهاد فعال داخلی و خارجی در این حوزه است.

دکتر غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی در ابتدای این گردهمایی اظهار کرد: یقین داریم که تبادل نظر هم برای ما بسیار مفید است و هم برای دیگر همکارانمان. امیدوارم این جلسه موجب شود حول محور مشترک و هدف خاص، همکاری بیشتری داشته باشیم و بنیاد سعدی بتواند به وظیفه خود به خوبی عمل کند و زبان فارسی مجدد به شان و جایگاه خود در جهان برسد.

وی با بیان اینکه کشورهای جهان برای گسترش زبان خودشان فراتر از مرزهای جغرافیایی تلاش گسترده ای می کنند، گفت: مسلم است که گسترش زبان هر کشور در خارج از آن یک رابطه معنادار با اقتدار ملی هر کشوری دارد.

حداد عادل اظهار کرد: زبان فارسی به دلایل گوناگون همیشه مطلوب غیر ایرانیان بوده است. در دهه های گذشته تلاش‌های زیادی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور انجام شده است، اما از سال 1385 ایده تاسیس یک موسسه و سازمان مستقل مانند سازمان‌ها و نهادهای دیگر کشورها برای گسترش زبان در کشور به ذهن رسید.

رییس بنیاد سعدی با بیان اینکه حداقل تجربه 25 نهاد آموزش زبان در کشورهای مختلف را گردآوری کرده ایم که زیر نظر بالاترین مقام کشورشان اداره می شوند، گفت: بر این اساس شورای عالی انقلاب فرهنگی بنیاد مستقلی را به نام بنیاد سعدی تاسیس کرد که در حال حاضر بیش از دو سال و نیم از شروع کار رسمی آن می گذرد و سعی کرده است متناسب با وظیفه وسیع و مهمی که برعهده دارد ساختار خودش را طراحی کند و گسترش کمی و کیفی داشته باشد.

وی افزود: همه می دانید که امروزه آموزش هر زبانی به عنوان زبان دوم یک دانش تخصصی است و بنیاد سعدی سعی می کند با رویکرد تخصصی به این موضوع نگاه کند. خوشبختانه در کشور ما در دهه های اخیر، رشته آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان با عنوان آزفا در چند دانشگاه به وجود آمده و فارغ التحصیلان آن با درجه کارشناسی ارشد در اختیار ما هستند و تلاش کردیم از تخصص آنها استفاده کنیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: یکی از کارهای اصلی که ما در دست داریم و از آغاز به آن اهتمام داشتیم تالیف کتاب متناسب با نیازهاست. مسلما وقتی صحبت از تالیف کتاب می شود، یک دوره کتاب نیست بلکه انواع مخاطب با انواع مهارت احتیاج به کتاب دارند و باید کاملا مبتنی بر دستاوردهای عملی و آموزش زبان دوم تدوین شوند که فعالیتی در این باب شروع شده است.

وی با بیان اینکه برای آموزش در فضای مجازی برنامه گسترده ای داریم، افزود: کارهایی را آغاز کرده ایم اما هنوز در فضای مجازی حضوری با نام بنیاد سعدی نداریم و امیدوارم در سال آینده که توفیق برگزاری سومین گردهمایی را داشته باشیم، خبر خوشحال کننده به نتیجه رسیدن این کار را اعلام کنیم.

وی خاطر نشان کرد: جامعه المصطفی دستاوردهای خوبی در زمینه آموزش مجازی دارد و امیدواریم بتوانیم از حاصل کار آنها استفاده کنیم.

حداد عادل با اشاره به تشکیل شوراهای راهبردی برای تصمیم گیری درست برای هر کشور در جهان، گفت: ما معتقدیم فعالیت ما در هر کشوری باید متناسب با موضوعات و واقعیت های همان کشور باشد لذا با دعوت از 150 نفر از کسانی که در 30 سال گذشته در کشورهای مختلف با آموزش زبان فارسی سر وکار داشتند، 12 شورای راهبردی تشکیل دادیم و با استفاده از تجربه این افراد نوعی سند فعالیت برای هر منطقه از جهان تدوین کرده ایم.

وی یکی دیگر از برنامه های بنیاد سعدی را «تربیت معلم» عنوان کرد و گفت: سعی کرده ایم برای آموزش زبان فارسی مهارت های زبان آموزی را به معلمان بیاموزیم. کارهای مختصری در این باب شده است که امیدواریم ظرف یکی دو سال آینده لشگری از کسانی را در اختیار داشته باشیم که چنین تخصصی داشته باشند.

رییس بنیاد سعدی یادآور شد که در دوسال گذشته چندین دوره کوتاه مدت تربیت معلم برای عده ای از خارجیان برگزار شده است.

وی با اشاره به دوره های دانش افزایی که در تابستان ها برگزار می شود، گفت: بنیاد سعدی تاکنون سه دوره برگزار کرده است که امسال این دوره را در تهران تجربه کردیم و 211 فارسی آموز از 37 کشور جهان در این دوره شرکت کردند و توانستیم از نزدیک بر روند کار این دروه نظارت داشته باشیم و حسن و عیب آن را بسنجیم تا با مشورت و بررسی های لازم، دوره های بهتری برگزار کنیم. البته دوره های کوتاه مدت دانش افزایی به دعوت بنیاد سعدی و یا به درخواست برخی کشورها نیز برگزار شده که در مهمانسرای ساختمان بنیاد اسکان داده شده اند و کلاس ها نیز در همین محل برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد بنیاد سعدی همکاری با همه سازمان‌هاست، گفت: ما فکر رقابت با موسسه و سازمانهای دیگر را نداریم و بنای ما بر همکاری است و آنقدر میدان کار را وسیع می دانیم که اگر همه دست به دست هم دهیم باز هم کم است لذا تلاش ما آن است که بسیاری از سازمانها و نهادها را با یکدیگر آشنا کنیم و با عقد قرارداد و تفاهم نامه فعالیت ها را سازمان یافته کنیم.

رییس بنیاد سعدی با بیان اینکه دومین دوره گردهمایی سازمان های فعال در امر آموزش زبان فارسی در جهان تفاوت هایی با دوره اول دارد، گفت: در قدم اول موسسات خارجی از چندین کشور که در امر آموزش زبان فارسی فعال هستند، حضور دارند و خوشحالیم که قدم هایی برای ارتباط بیشتر با کسانی که دغدغه زبان فارسی دارند برداریم و امیدوارم سال آینده رشد بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

وی گفت: با آمال، کارها درست نمی شود بلکه با اعمال کارها درست می شود و باید بنشینیم و فکر کنیم و با کار و تلاش دست به دست هم مسلما نتیجه می گیریم.

بنا بر این گزارش، در دومین «گردهمایی موسسه های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان» که با حضور 33 نهاد داخلی و خارجی در بنیاد سعدی در حال برگزاری است، نماینده دانشگاه های تهران، الزهرا(س)، علامه طباطبایی، امام حسین(ع)، شهید بهشتی، تربیت مدرس، امام رضا(ع)، امام خمینی(ره)، اهل بیت(ع)، جامعه المصطفی، اصفهان، شیراز، فردوسی مشهد و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، از ایران و نماینده دانشگاه های خارجی اکسِتِر و کمبریج انگلستان، دانشگاه بغداد عراق و دانشگاه دولتی ایروان حضور دارند.

نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آستان قدس رضوی، ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد ایرانشناسی، انجمن زبانشناسی ایران، انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، جامعه الزهرا، موسسه گسترش و فرهنگ اندیشه فارسی، مرکز آموزش از راه دور صبا، موسسه فرهنگی مدرسه برهان(انتشارات مدرسه)، انتشارات سمت، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان صدا و سیما نیز از حاضران در این گردهمایی هستند.

این گردهمایی یک روزه تا ساعت 18 امروز یکم آذرماه ادامه دارد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار