کسانی که اربعین کربلا نرفتند به دیدن «نسیان» بیایند

در نشست نمایش «نسیان» با اشاره به فراز و نشیب‌های این کار گفته شد: از کسانی که امسال نتوانستند اربعین در کربلا باشند، ‌می‌خواهیم به دیدن «نسیان» بیایند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عرفان خداپرست تهیه‌کننده نمایش «نسیان» در نشستی که برای این نمایش برگزار شد با اشاره به مشکلات آن گفت: این پروژه با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود و متولیان فرهنگی از این نمایش حمایت نکردند و ابتدایی‌ترین موارد از جمله سالن مناسب و سایر امکانات را در اختیارمان قرار ندادند.

وی درباره تمایل به ساخت نمایش آیینی «نسیان» اظهار کرد: سازمان فرهنگی هنری بشارت بعد از اجرای «غبار» که سال گذشته در تالار وحدت برگزار و با جذب مخاطب رو‌به‌رو شد، تصمیم به آغاز پروژه دیگری گرفت که منجر به تولید «نسیان» شد و از خرداد 94 استارت خورد.

خداپرست با اشاره به خواست مردم برای اجرای دوباره «غبار» بیان کرد: از وزارت ارشاد و سایر سازمان‌ها هنوز هم می‌خواهند که ما دوباره این نمایش را در تالار وحدت اجرا ببریم و امیدواریم بتوانیم با این نمایش در ایام فاطمیه در خدمت مردم باشیم.

وی درباره تسهیلات خاص برای گروه‌های خاص توضیح داد: در حد امکان از طریق سایت برای سازمان‌ها مکاتباتی صورت گرفته و اگر درخواستی برای بلیت داشتند، با آنها همراهی می‌کنیم.

محمدرضا مداحیان کارگردان نمایش «نسیان» نیز درباره تمایز این نمایش با سایر نمایش‌ها گفت: نسیان از تمام کارهای قبلی فاصله گرفته و اتفاقات خوبی را رقم زده است. من نیز خوشحالم که در کنار سازمان بشارت و تیم حرفه‌ای حاضر هر لحظه چیزی آموختم.

وی با اشاره به مشکلات مجموعه فرهنگی آزادی اظهار کرد: در طول این چند سال،‌ بهترین و امن‌ترین دوره را با کارکنان برج آزادی می‌گذرانیم، اما متاسفانه اینجا به علت به‌روز نشدن سالن، مشکلاتی نظیر نور و فضای تماشاچی‌ دارد. همچنین با توجه به وضعیت برج آزادی، از نظر دسترسی مردم از مرکز شهر به سالن مشکل دارد. البته تا دو هفته قبل قرار بود نسیان در پردیس تئاتر خاوران به روی صحنه برود، اما متاسفانه سالن آنجا هنوز از نظر فنی آماده نیست.

مداحیان به حضور نداشتن جهانگیر الماسی در نمایش «نسیان» اشاره کرد و افزود: ایشان به دلیل بیماری و کسالت نیمه‌راه از این نمایش جدا شدند. اما به پیشنهاد خودشان، همچنان با عنوان مشاور نمایش در جمع گروه ما حضور دارند.

کارگردان «نسیان» همچنین خاطرنشان کرد هدف از تولید و اجرای این نمایش تولید یک اثر فاخر بوده و نه سود مادی و ما همه می‌دانیم که خداوند روزی ما را می‌دهد.

همچنین اردلان شجاع کاوه از بازیگران نمایش نسیان درباره این نمایش توضیح داد: «نسیان» روایت تاریخ به قلم بابک صفی‌خانی است که به تاریخ اشراف دارد و بخش‌هایی از حکومت بنی‌امیه را به نمایش گذاشته است.

وی به نقش خود در این نمایش اشاره و بیان کرد: بنده نقش یزید فرزند معاویه را در این نمایش ایفا می‌کنم. برای من افتخار است که با این گروه همکاری کردم و امیدوارم تماشاگران از این نمایش لذت ببرند.

صابر خراسانی شاعر آیینی نیز درباره چگونگی حضور خود در نمایش نسیان گفت : فعالیتم در تئاتر را با «نور و نی» سیدجواد هاشمی آغاز کردم و حدود چهار سال است که با گروه‌های مختلف تئاتری همکاری می‌کنم. پس از آشنایی با سازمان فرهنگی هنری بشارت، سال گذشته در نمایش غبار شرکت کردم. اول تصوری نداشتم که چطور می‌توان از نقش شعر در نمایش استفاده کرد،‌ اما وقتی با متن و شیوه اجرای کار آشنا شدم، دریافتم می‌توان نگاه متفاوتی به مقوله شعر داشت.

وی با ببان اینکه مردم ما از قدیم با شعر ارتباط داشتند و اکثرا به آن علاقه دارند اظهار کرد: شعر یک رسانه است که می‌تواند به تنهایی هم با مخاطب ارتباط برقرار کند، اما وقتی در خدمت یک گروه قرار بگیرد و به کمک هنرمندان به روی صحنه برود می‌توان استفاده‌های بیشتری از آن کرد.

این شاعر آیینی با اظهار خشنودی از شرکت در نمایش نسیان و حضور در فضای صحنه گفت: در این نمایش همه ما یک مدیر کاروان هستیم که می‌خواهیم کاروان را به عتبات ببریم و از کسانی که امسال نتوانستند اربعین در کربلا باشند، ‌می‌خواهیم به دیدن «نسیان» بیایند.

خراسانی با بیان اینکه هنرمند باید مردم را به بهشت دعوت کند اظهار کرد: انتخاب درست موضوع بسیار مهمی است. ما در «نسیان» سعی کردیم به مردم گوشزد کنیم در صورت انتخاب اشتباه، برای برگشت دچار مشکل خواهیم شد و ممکن است دیگر فرصتی برای جبران این انتخاب اشتباه وجود نداشته باشد.

او با اشاره به قالب‌های شعری موجود در «نسیان» گفت: بحر طویل می‌تواند حرف‌های بلند و متذکرانه بزند. با بحر طویل‌هایی که در نمایش وجود دارد مردم را به گذشته می‌بریم و به حال بازگردانیم.

او با ارائه توضیحاتی درباره فضای نمایش اظهار کرد: در نسیان «راوی» از دل مردم شروع به حرکت می‌کند، گاهی دچار ضد نور و خاکستری می‌شود که تداعی فضای موجود در جامعه است که بعضی اوقات پیامی از زیر پوست داده می‌شود.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: امیدوارم حضور بنده در این نمایش به عنوان فردی که در جامعه کار مذهبی انجام می‌دهم موثر باشد. اگرچه سالن کوچک است اما از این فضا استقبال می‌شود. همانطور که اگر غبار که برای حضرت صدیقه (س) انجام شد نگاه حضرت امیر (ع) را به همراه داشت،‌ کاری که برای سیدالشهدا (ع) اجرا می‌شود حتما نگاه حضرت زهرا (س) را به دنبال دارد.

میرطاهر مظلومی نیز با بیان اینکه همچون سازمان فرهنگی بشارت در این زمانه کم پیدا می‌شود که روی کارهای ارزشی سرمایه‌گذاری کند گفت: در اجرای نمایش «غبار» شاهد حضور بی‌نظیر تماشاگران بودیم که اما متاسفانه هیچ رسانه‌ای این موضوع را منعکس نکرد. شاید از نکات منشور اخلاقی این سازمان خدمت‌گزاری امام حسین (ع) است که باید انعکاس پیدا کند.

وی درباره اعضای گروه نسیان اظهار کرد: من به این اعتقاد رسیدم که به کسانی که در این کار حضور دارند از قبل دعوت‌نامه معنوی داده می‌شود. آقای مداحیان نیز فردی بسیار هوشمند و تحصیل‌کرده این کار است و برایش زحمت کشیده و با وجود بیماری در زمان تمرین نسیان، فعالیت خود را متوقف نکرد.

مظلومی همچنین با بیان اینکه اسم نمایش می‌تواند محور آن را نشان دهد، با اشاره به بخشی از دیالوگ خود در نمایش،‌ آن را بازگو کرد: نوع بشر فراموشکار است. اگر حسین هزار بار دیگر هم به میدان بیاید کشته می‌شود و هیچ‌کس یاری‌اش نمی‌کند. ما باز هم دیر می‌رسیم. هیچ آدمی معیشتش بر شریعتش ترجیح ندارد.

در این نشست همچنین احسان خداپرست، قائم مقام سازمان فرهنگی هنری بشارت، با بیان اینکه تلاش ما این است که اگر هزینه‌ای از بیت‌المال می‌شود،‌ حرام و اسراف نشود افزود: نمایش «نسیان» دیالوگ بی‌خودی ندارد و انسان می‌تواند از همه حرفهایی که در آن زده می‌شود استفاده کند.

وی با بیان اینکه در نمایش «غبار» به نقش خواص و در نمایش نسیان به نقش عوام پرداخته شده است،‌ خاطرنشان کرد: مجموعه بشارت ادعایی دارد که در حوزه فرهنگ لازم نیست برای انجام کارهای مذهبی از کارهای از مد افتاده استفاده کند، بلکه با همان هزینه می‌توان اجراهای زیباتری نمایش داد.

به گزارش ایسنا،‌ نمایش «نسیان» به کارگردانی محمدرضا مداحیان از تاریخ 29 آبان در مجموعه فرهنگی برج آزادی به روی صحنه رفته و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه بلیت به سایت nesyaan.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار