تهاجم داعش به اردوگاه‌های سوریه در یک مستند

بهروز نورانی‌پور با جدیدترین اثر مستندش A157 که درباره‌ی تهاجم نیروهای داعش به اردوگاه‌های جنگی سوریه است، در بخش مسابقه ملی مستندهای بلند و جایزه بین‌المللی شهید آوینی نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت حضور دارد.

به گزارش ایسنا، وی درباره‌ی انگیزه ساخت این فیلم مستند اظهار داشت: «به دنبال پیدا کردن لوکیشنی برای ساخت یک فیلم مستند- داستانی بودم که با روایتی دیگر از جنگ آشنا شدم. چیزی نزدیک به یک سال در مناطق مختلف سوریه، ترکیه و کردستان عراق به تناوب تصویربرداری کردیم و در ‌نهایت ماحصل کار آن چیزی است که در جشنواره سینماحقیقت خواهید دید.»

نورانی‌پور با اشاره به خطراتی که گروه فیلمسازی را در این پروژه تهدید می‌کرد، عنوان کرد: «مستندساز وقتی موقعیت خطر را می‌پذیرد، یعنی به استقبال آن رفته است و این مساله دور از ذهن و واقعیت نیست. یکی از خصوصیات مستندسازی این است که در آن کارگردان هر اتفاقی که برای سوژه‌اش می‌افتد را تجربه می‌کند!»

وی پیرامون آثار راه یافته به بخش مسابقه ملی و کیفیت برگزاری نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، خاطرنشان کرد: «کیفیت هر جشنواره‌ای را فیلم‌ها و سوژه‌های ناب آن بالا می‌برد. خانواده سینمای مستند چندان بزرگ نیست و امیدوارم بتوانیم در کنار هم و در آرامش، فیلم‌های این دوره از جشنواره را ببینیم و از آن‌ها لذت ببریم.»

نورانی‌پور در پایان گفت: «داوری‌های جشنواره‌ای عمدتاً سلیقه‌ای است و به همین خاطر برگزیده شدن نباید اولین دغدغه‌ی ما باشد. جشنواره سینماحقیقت فرصت مناسبی است که با کمک مستندسازان، آثار مستند را در سبد فرهنگی مردم جای دهیم. اگر این اتفاق بیفتد، بزرگ‌ترین خدمت را به سینمای مستند کرده‌ایم.»

عوامل تولید فیلم مستند بلند A157 عبارتند از: بهروز نورانی‌پور (پژوهشگر، نویسنده، کارگردان، صداگذار، تدوینگر و تهیه‌کننده)، مهدی آزادی (تصویربردار)، بهنام شیخ‌احمدی (صدابردار)، کامران جاهدی (تدوینگر)، حسن ناهید (آهنگساز)، روکن شاهین (گوینده)، امیر کیان‌زاده (مدیر تولید)، مهدی امیرخانیان (عکاس)، محمدرضا فرهنگ (دستیار کارگردان) بهروز نورانی‌پور متولد سال 1360 در سنندج و دارای مدرک کارشناسی سینما از دانشگاه سوره است. در پرونده‌ی فیلمسازی او، ساخت بیش از 25 فیلم مستند به چشم می خورد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار