محصولات ارزان‌قیمت وارداتی؛ دشمن تولید داخلی

یک فعال صنعت قطعه‌سازی بزرگ‌ترین مشکل این صنعت را حضور پررنگ محصولات وارداتی ارزان‌قیمت در بازار دانست و بیان کرد: بالابودن هزینه تولید در ایران باعث می‌شود تولیدکنندگان توان رقابت در بازار داخلی را نداشته باشند.

پیمان خطامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بازار ایسنا گفت: برای مثال بر اساس تحقیقات صورت گرفته، ظرفیت تولید صنعت لنت‌ترمز می‌تواند پاسخگوی میزان تقاضای بازار باشد اما محصولات وارداتی به ویژه از کشور چین، با قیمت بسیار پایین‌تر از هزینه تمام شده نمونه‌های ایرانی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارند و با وجود کیفیت نازل، مورد استقبال آنها قرار می‌گیرند.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت تهران‌لنت افزود: مشکلاتی از جمله تسهیلات گران‌قیمت، پرداخت نشدن یارانه تولید، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و قانون کار هزینه تولید را در ایران بالا برده‌اند در نتیجه محصولات ایرانی با وجود کیفیت بالاتری که دارند نمی‌توانند ‌با نمونه‌های وارداتی رقابت کنند.

وی حضور قطعات ایرانی را در بازارهای خارجی پراکنده و نامسجم توصیف کرد و گفت: بعضی از شرکت‌ها به صورت مقطعی محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر کرده‌اند اما این صنعت برنامه منسجمی برای صادرات ندارد.

خطامی موفقیت در صادرات را نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری دانست و افزود: طی سال‌های گذشته صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی بر کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه تمرکز کرده‌ بودند اما شرایط داخلی این کشورها صادرات را تحت‌الشعاع قرار داد و شرکت‌های چینی و ترک دیگر بازارهای منطقه را نیز از بنگاه‌های ایرانی گرفتند.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت تهران‌لنت تاکید کرد: در شرایطی که تولیدکننده ایرانی به سختی قادر به فروش محصولات خود در بازار داخلی است، یافتن بازارهای جدید و صادرات اهمیت زیادی دارد چرا که قطعه‌سازان با مشکلات بسیاری در زمینه تامین مالی مواجه هستند.

این فعال صنعت قطعه‌سازی ضمن اشاره به ضرورت شناسایی بازارهای جدید مانند آفریقا یا آسیای میانه، ادامه داد: در صورتی که دولت علاقه‌مند به گسترش صادرات غیرنفتی است باید از بخش خصوصی حمایت کند و به صورت منسجم و هدفمند هیات‌های تجاری را به بازارهای هدف اعزام یا هزینه‌های لازم برای شرکت آنها را در نمایشگاه‌های خارجی تامین کند.

خطامی همچنین از مسئولان دولتی خواست طرحی را برای شناسایی بنگاه‌های توانا در زمینه تولید لنت‌ترمز اجرا و از تولیدکنندگان برگزیده در زمینه صادرات حمایت کند.

پیشرو در حذف آزبست

وی با اشاره به فعالیت شرکت تهران‌لنت در زمینه تولید لنت‌ترمز خودروهای دیزلی و صنایع ریلی گفت: این شرکت از سال 1360 فعالیت خود را آغاز کرده و با دارابودن یک بخش تحقیق و توسعه قدرتمند تلاش می‌کند در زمینه‌های مختلف پیشرو باشد.

به گفته قائم‌مقام مدیرعامل شرکت تهران‌لنت، این شرکت یکی از نخستین واحدهایی بود که توانست به فرمولاسیون تولید لنت بدون آزبست دست یابد و به قانون ممنوعیت استفاده از این ماده عمل کند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار