۱.۵ میلیارد یورو با حواله‌های I1 to I1 منتقل شده است/ حساب بانک ملت و زنجانی تسویه شده است

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، نماینده دادستان در ادامه سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی، گفت: در کل این سیستم I1 to I1 حدود 16 مشتری داشته است که بانک‌های انصار، مسکن، تجارت، ملت، پست‌بانک، صادرات، صنعت و معدن و شرکت‌های ایران ایر و صدرا از جمله ‌آنها بوده‌اند.

وی تصریح کرد: از این 16 مشتری 5 مشتری هیچ گونه کارکردی در این سیستم نداشته‌اند و بانک‌های انصار، مسکن، تجارت،  دوبی یونیک، ملت، پست‌بانک، صادرات و صرافی ذاکری هر کدام به ترتیب 21 میلیون یورو، 61 میلیون یورو، 260 میلیون یورو، 2 میلیون و 80 هزار یورو، 395 میلیون یورو، 2 میلیون و 450 هزار یورو، 5 میلیون یورو و 15 میلیون یورو است و رقم کلی نقل و انتقالات حدود یک میلیارد و 500 میلیون یورو است.

نماینده دادستان گفت: این عمل صرافی است و بر اساس قوانین پولی و بانکی، بانک مرکزی ناظر بر تمام صرافی‌هاست و بدون نظارت بانک مرکزی امکان ارائه خدمات صرافی وجود ندارد.

وی یکی دیگر از مشکلات سیستم I1 to I1 را ضوابط استفاده از هر نوع کارت الکترونیکی و همچنین مالزیایی بودن برخی کارت‌ها عنوان کرد.

نماینده دادستان افزود: 328 هزار و 136 یورو از طریق سیستم I1 to I1 انجام شد که به دلیل عدم رضایت از این سیستم مابقی وجه از طریق سنتی و بانکی انجام شده است و بسیاری از پیمانکاران نیز از این سیستم ناراضی هستند.

قاضی صلواتی از نماینده بانک ملت سؤال کرد که چه مقدار ارز از طریق سیستم مذکور حواله شده است و ارزش هر کدام از این کارت‌ها چقدر بوده است؟ که وی گفت: 419 میلیون یورو از این کارت‌ها خریداری شد که 395 میلیون توسط بانک ملت کارسازی شد. نحوه کار این گونه بود که ایشان ابتدا چند حواله آزمایشی انجام داد و سپس وجه دریافت کردند اما در ادامه ابتدا وجه را دریافت می‌کردند و سپس حواله ارائه می‌دادند.

نماینده بانک ملت افزود: مبلغ این کارت‌ها نیز از 50 هزار تا یک و نیم میلیون یورو است که در ادامه استفاده از شماری کارت‌ها به مبلغ 11 میلیون و 500 هزار یورو قابل استفاده نبود بنابراین تسویه شد چرا که در پایان کار فاصله پرداخت‌ها زیاد شده بود که نشان می‌دهد سیستم آنلاین نبوده است.

در اینجا وکیل بابک زنجانی از نماینده بانک ملت پرسید که در آن برهه چه نیازی به استفاده از این سیستم و اقدامات زنجانی داشت که وی پاسخ داد: به سبب تحریم‌ها امکان نقل و انتقال پول در حساب‌ها وجود نداشت.

کوهپایه‌زاده افزود: ما باید دقت داشته باشیم که در خصوص شرایط عادی صحبت نمی‌کنیم و تمام اتهامات وارد شده به موکل من مربوط به زمانی است که بانک مرکزی از پرداخت‌ها عاجز بوده است.

وی در ادامه سندی از بانک مرکزی که در آن مجوز بانک مرکزی برای شرکت SCT بنکرز صادر شده است را ارائه داد.

در ادامه نماینده بانک ملت اعلام کرد که تمامی کارت‌های عودت داده شده به اندازه مبلغ‌شان پول دریافت کردند و حساب بانک ملت با آقای زنجانی تسویه شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار