غربی‌ها فقط از مبارزه با پولشویی دم می‌زنند اما در عمل به پول‌شویان تابعیت می‌دهند

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، ناصر سراج ظهر امروز در نشست خبری مشترک با قائم مقام وزیر نظارت خلق چین و معاون سازمان ملی پیشگیری از فساد درخصوص سفر به پاکستان و شرکت در اجلاس آمبودزمان آسیایی گفت: اجلاس آمبودزمان آسیایی امسال در پاکستان برگزار می‌شود البته مدتی است که هیأت مدیره منقضی شده و اولین دستور این است که هیأت مدیره جدید منصوب شود.

وی افزود: ایران و چین کاندیدای هیأت مدیره آمبودزمان آسیایی هستند و قطعاً در جلساتی که در این اجلاس شرکت می‌کنیم در خصوص مباحث مربوط به پیشگیری از فساد راهکارهای خود را ارائه می‌دهیم.

سراج با بیان اینکه ما به مسائل بین‌المللی اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم گفت: در کشور ما تعداد زیادی افرادی بودند که پول‌شویی کرده و از کشور متواری شدند و دستگاه قضایی ایران هم هر اقدامی که انجام دهد مربوط به داخل کشور است و در رابطه با اموال ناشمروع و به سرقت رفته نتیجه‌ای برای کشور ندارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه ما از طریق AOA و IOI و کشورهای دیگر ارتباط داریم گفت: تلاش ما این است تا با جرائم سازمان یافته مقابله کرده و افرادی را که متواری شده‌اند بازگردانیم.

سراج با تاکید بر اینکه 50 درصد پولشویی‌ها مربوط به کشور مبدا و 50 درصد مربوط به کشور مقصد است، گفت: برای مثال خاوری پول‌ها را از کشور ایران به کشور کانادا برد و در بانک‌های آنجا نگهداری کرد و بانک‌های کانادا حاضر نیستند پاسخ دهند که چه مقدار پول از سوی خاوری در بانک‌هایشان نگهداری می‌شود، آنها علت این کار خود را رازداری شهروندان خود عنوان می‌کنند.

وی ادامه داد: با پیشنهاد کشور کانادا جمهوری اسلامی ایران را در خصوص حقوق بشر محکوم کردند، سوال من این است که آیا مردمی که پولشان به یقما رفته بشر نیستند، آیا فقط حقوق بشر باید مرود غربی‌ها اجرا شود؟

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با بیان اینکه همتای چینی ما با ما هماهنگ و پشتیبان ما است، گفت: دولتمردان لخت یعنی کسانی که تابعیت مضاعف دارند خودشان در یک کشوری هستند و خانواده خود را به کشور دیگر می‌برند به راحتی می‌توانند اقدام به فساد کنند چرا که یک مأمن و پناهگاه امن دارند.

وی افزود: در این رابطه با کشورهای آسیایی و حتی برخی کشورهای غربی تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌ایم تا بتوانیم پول‌هایی را که از جمهوری اسلامی ایران بخصوص در اوایل انقلاب که بیش از تریلیون تومان بوده به کشور بازگردانیم.

سراج در ادامه با بیان اینکه با ترکیه، دانمارک و پاکستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم، گفت: تفاهم همکاری ما با کشورهای مالزی، روسیه، عراق و کره در حال انعقاد است ضمن اینکه تفاهم نامه خود با کشور چین را پس از سفر رئیس جمهور چین به ایران به امضا می‌رسانیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: غربی‌ها خیلی دم از مبارزه پولشویی می‌زنند، اگر راست می‌گویند سازمان‌هایی را که در جهان سوم شرکت دارند بررسی کرده و استعلام کنند که آیا پولشویی داشته‌اند و اختلاس کرده‌اند یا نه و سپس به آنها پناهندگی دهند.

ناصر سراج در خصوص ورود اجناس تقلبی و قاچاق از کشور چین به ایران هم گفت: در این مورد دولت و اتاق بازرگانی اقداماتی را انجام داده تا از این اتفاق جلوگیری شود. دولت چین هم استقبال کرده که کالاهای با کیفیت خود را وارد ایران کند.

وی در پایان گفت: کالاهایی که طی یکسال اخیر از کشور چین به ایران وارد شده بسیار مرغوب‌تر از گذشته است.

در پایان این نشست، ناصر سراج در حضور خبرنگاران بیانیه مقابله با فساد را قرائت کرد که بدین شرح است:

فساد همچون یک بیماری واگیردار همگان حتی نسل‌های آینده را در معرض خود قرار می‌دهد، پس مقابله با آن ضامن سلامت اجتماع است.

سازمان بازرسی کل کشور در راستای انجام وظیفه نظارتی خویش در مقابل فساد، این کار را مستلزم مشارکت همگانی دانسته و از اقداماتی که در این زمینه صورت می‌گیرد حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار