متهم با گشایش ال‌سی در SCT بنکرز قوانین داخلی را نقض کرده است/ SCT بنکرز فاقد مجوز نقل و انتقالات بوده است

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، کارشناس بانک مرکزی در سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در خصوص مصوبه مورد اشاره وکیل متهم مبنی بر مجوز SCT بنکرز در رابطه با نقل و انتقالات مالی گفت: این مصوبه مربوط به شرکت نیکو بوده است و به حواله‌های SCT ارتباطی نداشته است.

وی در خصوص سیستم I1 to I1 نیز گفت: این سیستم در مالزی ایجاد شد و استانداردی است که متولیان سوئیفت است و مشابه آن در ایران شبای بانکی است.

این کارشناس بانک مرکزی تصریح کرد: سیستمی که زنجانی آن را در بانک‌ها ایجاد کرده است ربطی به I1 to I1 بین‌المللی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در سیستم اجرایی متهم درخواست حواله توسط بانک یا هر مؤسسه به SCT ارائه می‌شود و SCT بنکرز توسط شرکت‌های ثبت‌ شده در خارجی این پول را به مشتریان می‌رساند و شاید علت سرعت اولیه انتقال این حواله‌ها در ابتدای کار این بود که پس از مدت زمانی شرکت‌ها شناسایی می‌شدند و در لیست تحریم‌ها جای می‌گرفتند.

کارشناس بانک مرکزی افزود: در SCT بنکرز دسترسی از راه دور به بانک FIIB ایجاد شده بود و افراد در SCT بنکرز می‌توانستند با داشتن یوزر و پسورد اقداماتی را در بانک FIIB انجام دهند.

وی محل استقرار این سرور را کانادا دانست و گفت: این اقدام اقدامی است که به علت بالا بودن هزینه‌های راه‌اندازی سرور انجام می‌شود ضمن اینکه این سرور به فضاهای متعارف بانکی مثل شبکه سوئیفت دسترسی ندارند.

این کارشناس بانکی امنیت این سرور و سیستم I1 to I1 را بسیار پایین ارزیابی کرد و گفت:  امنیت به حدی پایین بود که حتی Log in ورود و خروج ثبت نمی‌شد.

وی نحوه کار این سیستم را وارد کردن سریال کارت و مبلغ کارت در داخل این برنامه و ارائه کارتی با همین سریال به مشتری توصیف کرد و گفت: هنگامی که متصدی کارت را بر روی کارت‌خوان می‌کشیده است مبلغ روی کارت به موجودی و اعتبار وی اضافه می‌شده است و در حقیقت چیزی جابجا نمی‌شده است بلکه اطلاعات منتقل می‌شده است.

این کارشناس بانکی تصریح کرد: زمانی که حواله از طریق این سیستم به SCT بنکرز می‌رسید و از آنجا به مالزی انتقال می‌یافت الان نام متقاضی تغییر یافته بود چرا که اگر صاحب حواله ایرانی بود این نقل و انتقال انجام نمی‌شد.

وی خاطرنشان کرد: SCT بنکرز فاقد مجوز نقل و انتقالات بوده است و شرکت SCT بخشی از اقدامات FIIB را در تهران انجام داده است و اینکه چگونه این شعبه ایجاد شده است و با توجه به چه قانونی شعبه یک بانک خارجی در ایران تشکیل شده خود محل بحث است.

یک کارشناس بانکی دیگر گفت: زنجانی در ارتباط با خرید نفت 11 ال‌سی باز کرده است که 4 عدد برگشت داده شده است و در رابطه با ال‌سی‌ها FIIB و SCT بنکرز متعهد هستند.

وی گفت: SCT بنکرز کیش در سال 88 با یک میلیون سرمایه تشکیل شده است و اکنون که بر اساس مستندات 69 هزار و 306 میلیارد ریال سرمایه در این شرکت وجود دارد به همین اندازه نیز بدهی وجود دارد یعنی نسبت اهرمی بسیار بالاست و اگر این شرکت به علتی دچار مشکل شود موجودیت آن به شدت به خطر می‌افتد.

این کارشناس بانکی با اشاره به UCP به عنوان قانون مبادلات بانکی گفت: بر اساس تفسیری که از این قانون شده است شرکت‌ها نیز می‌توانند گشایش ال‌سی کنند اما در قانون ایران گشایش ال‌سی و اعتبار اسنادی تنها در حوزه اختیار بانک‌هاست و بر اساس قانون زمانی که قوانین داخلی و قوانین بین‌المللی با یکدیگر تعارض داشته باشند قوانین داخلی ارجحیت دارند بنابراین اقدام گشایش ال‌سی در SCT بنکرز خلاف قانون است.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار