سند کنترل دیابت فردا رونمایی می‌شود

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس،‌محمد باقر لاریجانی در نشست خبری همایش بین المللی راهبردی دیابت گفت: در این همایش که با حضور وزرا و معاونان بهداشت کشورهای روسیه، قرقیزستان، بولیوی، افغانستان، تونس و ترکمنستان برگزار خواهد شد، از سند ملی دیابت رونمایی خواهد شد.

لاریجانی با بیان اینکه اجرای این سند به پیشگیری و کنترل بهتر دیابت و ارائه خدمات بهتر به بیماران کمک خواهد کرد؛ افزود: بیش از 80 درصد مرگ ومیرها مربوط به بیماری های غیرواگیر است و در این سند راه‌های جلوگیری از شیوع بیماری‌هایی همچون دیابت؛ قلبی عروقی سرطان و طی 10 سال آتی آورده شده است.

وی با تاکید بر اینکه هدف از برگزاری این همایش راهبردی دیابت در منطقه است در خصوص محتوای این سند اذعان داشت: در فصل اول این سند به مسائل مرتبط با بیماری دیابت در کشورمان، منطقه و جهان اشاره خواهد شد و در فصل دوم اهداف و راهبردها و همچنین نحوه ارائه خدمات مربوط به دیابت در بخش‌های دولتی و خصوصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

معاون آموزشی وزیر بهداشت و درمان پزشکی در تشریح مفاد فصل‌های سوم و چهارم این سند عنوان کرد: چارچوب‌ها و نقشه راه تحقیقاتی در زمینه دیابت و ظرفیت‌های آموزشی برای کنترل دیابت برای آموزش بیماران و گروه‌های تخصصی از دیگر فصول این سند خواهد بود.

لاریجانی در بخش دیگری در خصوص با تاکید بر رعایت اصول پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به دیابت گفت: در حال حاضر 5 میلیون بیمار دیابتی در کشور داریم و 10 میلیون نفر در راه دیابتی شدن قرار دارند، عمده هدف ما این است که جلوی روند دیابتی شدن این 10 میلیون نفر را بگیریم.

 وی با اعلام اینکه شایع ترین نارسایی کلیه دیابت است، اعلام کرد: این بیماری همانند سایر بیماری‌های مزمن دیگر باید به‌دقت کنترل شود، چراکه  عمر بیمار را تا 10 سال کاهش خواهد و بر اساس مطالعات انجام شده 30 درصد بیماران مبتلا به دیابت به مشکلات چشم دچار می شوند.

لاریجانی اعلام کرد: افزایش فعالیت فیزیکی افراد کم تحرک، کاهش مصرف نمک، سیگار و میزان شیوع چاقی و دیابت از جمله اهداف وزارت بهداشت در حوزه بیماری‌های غیرواگیر خواهد بود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت و درمان پزشکی با ابراز امیدواری از راه اندازی آکادمی دیابت در آینده ای نزدیک گفت: امیدواریم با رعایت استانداردهای جهانی و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده میزان ابتلا به این بیماری کاهش یابد.

همایش بین المللی راهبردی دیابت با همکاری پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی در روزهای دوم و سوم آذر 94 در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار