وضعیت اقامه نماز استان‌ها نظارت می‌شود/ایجاد سامانه ارتباط مردمی

به گزارش خبرنگار مهر، علی مهدیان صبح یکشنبه در جمع دبیران اجرایی اقامه نماز ادارات اردبیل تصریح کرد: این نظارت با استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی تحت عنوان یاوران نماز انجام خواهد شد.

وی به تدوین تفاهم‌نامه برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی اشاره و تأکید کرد: در نظر داریم روند اجرای این تفاهم‌نامه‌ها و حسن اجرا را به‌صورت جدی‌تر رصد کنیم.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور به راه‌اندازی ایجاد سامانه ارتباط مردمی ستاد اقامه نماز اشاره و تأکید کرد: این سامانه در نظر دارد ارتباطات مردمی با ستاد را تسهیل کرده و ظرفیت‌های مردمی را فعال‌تر سازد.

مهدیان ارزیابی و عملکرد دستگاه‌های اجرایی را از دیگر سیاست‌ها برشمرد و بابیان اینکه ۵۰ درصد امتیاز ارزیابی به میانگین امتیاز دستگاه‌های اجرایی و ۵۰ درصد به گزارش مستندات حوزه ستادی اختصاص خواهد یافت، تأکید کرد: درمجموع با احصای امتیاز دستگاه‌ها این امتیاز از اجلاس‌های سراسر نماز اعلام می‌شود.

وی با تأکید به تلاش ستاد اقامه نماز به استفاده از ظرفیت‌های موجود در جهت ترویج نماز متذکر شد: ستاد اقامه نماز ازجمله نهادهای حاکمیتی  وابسته به دفتر رهبری است و مسئولیت راهبری امر نماز را بر عهده دارد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور این ستاد به‌منظور اجرای درست مسئولیت‌ها از اسناد بالادستی استفاده می‌کند که اصلی‌ترین آن نص صریح قرآن کریم و به‌ویژه آیه ۴۱ سوره حج است.

مهدیان دومین سند بالادستی را مجموعه پیام‌های رهبری به اجلاس سراسر نماز دانست و تأکید کرد: مهم‌ترین آن پیام ۱۳ ام است.

وی بابیان اینکه آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوب هیئت‌وزیران نیز دیگر سند بالادستی است، اضافه کرد: علاوه بر این ستاد از طرح نظام جامع برنامه‌ریزی نظارت و ارزیابی توسعه و ترویج نماز در دستگاه‌های اجرایی نیز استفاده می‌کند.

وی با تأکید به منویات رهبری مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌ها جهت ترویج نماز و نگاه واقع بینانه و علمی در برنامه‌ها تصریح کرد: به‌منظور ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها هیئت‌های نظارت و بازرسی تشکیل‌شده است.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور با تأکید به اینکه نظام جامع برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی بر اساس آسیب‌شناسی برنامه‌های سال‌های قبل تدوین‌شده است، ادامه داد: این نظام پنج محور اصلی دارد که از آن جمله مدیریت دستگاه را به‌عنوان بالاترین مقام مسئولی در نظر گرفته است.

مهدیان محورهای دیگر را رصد برنامه‌های دستگاه‌ها، رصد میزان توجه به آموزش مخاطبان عام و خاص، تلاش برای جلب مشارکت دستگاه‌ها و رصد حساسیت و دغدغه دستگاه به سنجش نتایج عملکرد خود برشمرد و تأکید کرد: درنهایت ستاد بعد از بررسی مستندات ادارات سه هدف را دنبال می‌کند.

وی افزود: این اهداف شامل استحکام برنامه‌ها، اجرای برنامه بر اساس اصول و ضوابط و رصد دستاوردها و استفاده از تحلیل آن در برنامه‌ریزی‌های آتی است.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور درعین‌حال به نشست‌های ماهانه دبیران اجرایی ادارات اشاره و تأکید کرد: از ماه جاری در نظر داریم به‌غیراز مباحث کاربردی و مهارتی به مباحث معرفتی نیز بپردازیم.

به گفته مهدیان در مباحث تربیتی شناخت ویژگی‌های مدیر نمازی، شناخت آثار و برکات نماز در زندگی فردی و اجتماعی و بررسی روش‌های دعوت به نماز موردتوجه است.

وی همچنین از تصمیمات اخیر ستاد را تدوین طرح نظام‌مند ساماندهی مساجد و نمازخانه‌های بین‌راهی کشور اعلام و تأکید کرد: با تدوین شیوه‌نامه جدید، ساماندهی به‌صورت سراسر در کشور بر اساس اصول آن اجرا خواهد شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار