برگزاری جشنواره فیلم وحدت اسلامی پایگاه فیلمسازان مسلمان است

به گزارش خبرنگار مهر، هاشم میرزاخانی دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم وحدت اسلامی با بیان این مطلب در نشست رسانه‌ای که صبح امروز اول آذر برگزار شد، درباره روند برگزاری این رویداد سینمایی، گفت: مبحث وحدت و مقوله تقریب مذاهب اسلامی از جمله مباحثی است که از دیرباز مطرح بوده و برنامه‌ریزی‌های جدی‌ در این عرصه شکل گرفته است. مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیش از ۳ دهه است که فعالیت گسترده و مستمری در این زمینه داشته است اما در تبیین تقریب مذاهب اسلامی در حوزه فرهنگ و به خصوص سینما کوتاهی شده است.

میرزاخانی تاکید کرد: ضرورت برگزاری جشنواره فیلم وحدت اسلامی بنابر تاکید مقام معظم رهبری صورت گرفت به این معنا که در دیداری که با ایشان داشتیم بر حفظ امت واحده اسلامی، دیپلماسی وحدت و مبارزه با جریانات شیعه و سنی تاکید بسیار داشتند. تاکیدات مقام معظم رهبری در حالی مطرح شده است که متاسفانه شاهد هستیم جریانات داعشی و تکفیری چهره خشنی از اسلام نشان داده‌اند. بنابراین وجود جریان‌های فرهنگی در جهت تقویت وحدت اسلامی ضروری است.

وی با اشاره به این مطلب که جشنواره بین‌المللی فیلم وحدت اسلامی به صورت سالانه برگزار خواهد شد، گفت: برنامه‌ریزی جدی‌ صورت گرفته تا جشنواره فیلم وحدت اسلامی به طور سالانه برگزار شود تا بتوانیم از پتانسیل فیلم و سینما به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و غبار از چهره زشت اسلام‌ستیزی برداریم. از ۵ ماه پیش طراحی و اجرای جشنواره وحدت اسلامی را آغاز کردیم و بنا داریم این جشنواره چتری برای مسلمانان دغدغه‌مند در جهان اسلام باشد. از همین رو این جشنواره از تاریخ ۱۴ تا ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ برگزار می‌شود.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم وحدت اسلامی اظهار کرد: این جشنواره پایگاهی برای فیلمسازان مسلمان خواهد بود و بنا داریم به نوعی اتحادیه فیلمسازان مسلمانان را با جشنواره بین‌المللی وحدت اسلامی پایه‌گذاری کنیم. این جشنواره در دوره اول در ۲ بخش ملی و بین‌المللی برگزار خواهد شد اما واقعیت این است که برنامه‌ریزی برای برگزاری این جشنواره به صورت بین‌المللی است اما به دلیل کثرت آثار در بخش ملی تصمیم گرفتیم این جشنواره را در دوره اول به صورت ملی و بین‌المللی برگزار کنیم.

میرزاخانی در اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: این جشنواره در بخش‌های مختلف بلند، نیمه بلند، نماهنگ در ۳ زیر مجموعه فیلم‌های مستند، داستانی و انیمیشن برگزار می‌شود. آثاری که تا ۶۰ دقیقه هستند در بخش کوتاه و نیمه بلند و آثاری که بالای ۶۰ دقیقه هستند در بخش بلند شرکت می‌کنند. محور آثار در حوزه‌های تبیین قصص قرآنی، شیوه و سیره زندگی پیامبر اعظم (ص) و بیان اسلام‌هراسی و ارائه چهره واقعی توحش گروهک‌های تروریستی است که به نام اسلام، دنیا را به آشوب کشیده‌اند.

وی یادآور شد: از آنجا که اولین دوره این جشنواره برگزار می شود و تاکنون جشنواره ای موضوعی با این مضمون برگزار نشده تمام تولیدات فیلمسازانی که درباره این موضوع فیلم ساخته اند بدون در نظر گرفتن تاریخ تولید می توانند در این دوره از جشنواره حضور پیدا کنند.

پس از پایان این نشست تیزر فراخوان جشنواره و سایت جشنواره فیلم وحدت اسلامی رونمایی شد. ثبت نام در جشنواره به شکل آنلاین و از طریق سایت به نشانی www.iuiff.ir انجام می شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار