باکتری مقاوم در برابر همه آنتی‌بیوتیک‌ها

باکتری مقاوم در برابر همه آنتی‌بیوتیک‌ها در چین کشف شد.

به گزارش ایسنا، متخصصان می‌گویند: نوعی باکتری در چین کشف شده که در برابر تمامی آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است و حتی داروهایی هم که پس از کارساز نبودن سایر درمان‌ها به کار می‌رود نیز بر آن اثری ندارد.

این کشف زمانی اعلام شد که استفاده از «کولیستین» که یک آنتی بیوتیک با طیف درمانی وسیع است، نتوانست به معالجه افراد و دام‌های مبتلا به این باکتری کمکی کند. پزشکان نگران آن هستند که این باکتری مقاوم ممکن است در سراسر جهان پراکنده شود و فهرست عفونت‌های درمان ناپذیر را طولانی‌تر کند. این احتمال مطرح شده که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده بی‌رویه از کولیستین در درمان عفونت‌های دامی در چین بوده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، چشم‌انداز نگران‌کننده مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها باعث شده این وضعیت شرایطی را ایجاد کند که جهان را به قرون وسطی و عصر ناتوانی بشر در درمان بیماری‌های عفونی باز گرداند.

متخصصان در بررسی این باکتری متوجه نوعی جهش ژنتیکی در آن شده‌اند که مانع از کارآیی کولیستین در نابودی آن می‌شود. در گزارش این مطالعه که در مجله Lancet Infectious Diseases منتشر شده آمده است که باکتری مقاوم در یک پنجم دام‌هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و همچنین 15 درصد نمونه‌های گوشت خام و 16 فرد بیمار در چین مشاهده شده است.

همچنین به نظر می‌رسد که این باکتری به خارج از چین و از جمله لائوس و مالزی نیز سرایت کرده است. در عین حال احتمال می‌رود که جهش ژنتیکیِ مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته باشد.

یک کارشناس انگلیسی گفته است که ادامه این روند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا به یکی از این باکتری‌ها به شدت بیمار شود، برای درمان او کاری نمی‌توان انجام داد.

در حال حاضر نیز بیمارستان‌ها با خطر آلودگی به مجموعه‌ای از باکتری‌های مقاوم مواجه هستند و ظهور باکتری جدیدی که هیچ اسلحه‌ای در برابر آن کارساز نیست، وضعیتی بسیار دشوار را ایجاد می‌کند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار